ЗАХИСТ ТРУДОВИХ ПРАВ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ

В умовах тривання антитерористичних дій на території України, пріоритетом у діяльності Державної служби України з питань праці є захист соціальних і трудових прав військовослужбовців, зокрема, це стосується дотримання права на гідну працю та соціальних гарантій на збереження робочих місць та заробітних плат тих, хто був прийнятий на військову службу під час мобілізації (повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики України: http://www.mlsp.gov.ua.)
Так, з квітня минулого року, мобілізовані до Збройних сил України – як призвані, так і добровольці, – отримали гарантії щодо збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали – на строк до дня фактичної демобілізації. Також, таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення. (ч. 3, 4 ст. 119 Кодексу законів про працю України, ч. 2 ст. 39 Закону України «Про військовий обовязок та військову службу»).
Слід зазначити, що припинення трудового договору у зв’язку з призовом або вступу працівника на військову службу/направлення на альтернативну (невійськову) службу (п. 3 ст. 36 Кодексу законів про працю України) можливе лише за угодою сторін.
Таким чином, усі працівники, які були звільнені з роботи з ініціативи роботодавця  у зв’язку із призовом на військову службу під час мобілізації, мають бути:

  • поновленими на роботі самим роботодавцем;
  • поновленими в судовому порядку з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу (ст. 235 Кодексу законів про працю України) .

Разом з тим, не є порушенням законодавства про працю працевлаштування на посади мобілізованих на час проходження військової служби інших працівників, але лише на умовах строкового договору.
У разі надходження звернень працівників, звільнених під час мобілізації, державні інспектори Державної служби з питань праці та її територіальних органів мають провести позапланову перевірку, і у разі виявлення порушень вжити заходів в межах повноважень щодо усунення порушень та притягнення до відповідальності винних посадових осіб. (повідомляється на сайті Державної служби України з питань праці: http://dsp.gov.ua).
Підставою для поновлення на роботі та реалізації інших гарантій працівника, є відповідний документ, виданий військовим комісаріатом (повістка військового комісаріату про призов працівника на військову службу).
Поновлення на роботі провадиться через скасування наказу про звільнення, внесення відповідного запису до трудової книжки та особової справи (особової картки) працівника. Про факт скасування наказу про звільнення роботодавець зобов’язаний повідомити працівника через направлення йому за місцем реєстрації (фактичного проживання) листа із долученням копії наказу. (повідомляється на сайті Бердичівської районної державної адміністрації: http://www.berdichev-rda.gov.ua).
Та, хоча захист трудових прав військовослужбовців законодавчо регламентований, проте, залишається проблемою: звернень щодо порушень прав учасників АТО не стає менше.
Для того, щоб уникнути незаконного звільнення, радимо в офіційному порядку вчасно повідомляти своїх роботодавців про подію вступу на військову (невійськову альтернативну) службу та про намір реалізувати свої гарантії.
Окрім того, радимо обов’язково отримати посвідчення учасника бойових дій: в разі неможливості поновлення на попередньому місці роботи, це дасть Вам пріоритет при працевлаштуванні до інших структур.