Як зруйнувати систему освіти ?


Українська Жіноча Варта публікує цей текст для обдумування і кращого розуміння процесів, які відбуваються в системі освіти і державі в цілому
Отже, моя програма руйнування системи освіти (на прикладі вищої освіти) вийшла з 7 пунктів.
1. Зниження творчої мотивації педагогів
Загальна ідея. Як вчив товариш Сталін, «кадри вирішують все». Проблеми в тому, що педагоги вищої школи – кадри ще ті. У своїй масі в вишах працюють самовмотивовані особистості, які роблять свою справу добре, не за заробітну платню і не зі страху покарання, а тому що їм це цікаво і тому, що вони вважають, що це важливо і потрібно. Як знизити робочу і творчу мотивацію цих цвяхів людей? Їх потрібно принизити. принизити так, щоб виникла жорстка образа на систему, якою вони служать. Загострене почуття справедливості, зазвичай притаманне самовмотивованим людям, в цьому випадку зробить свою чорну справу – вони не зможуть, як і раніше служити системі, яка їх незаслужено принизила.
Конкретні дії. Показником соціального статусу людини в суспільстві і індикатором міри оцінки суспільством цінності праці та заслуг людини є його зарплата (дохід). Треба щоб у професорів і доцентів зарплати були на рівні вантажників, касирів і прибиральниць. По-перше, це знизить статус педагога в очах суспільства. По-друге, це принизить педагогів і породить образу на систему. При цьому дуже важливо довести ситуацію саме до абсурду – щоб професори / доктори отримували менше прибиральниці. Подібна ірраціональна ситуація вводить розум людини в стан афекту.
Додатково у вишах слід створювати ірраціональні і принизливі дефіцити: папери, туалетного паперу, підручників, порошку для принтера, самих принтерів і т.п. Гідний лицар не може служити пану-ідіоту, а поважаючий себе професор не зможе з повною віддачою служити ВНЗ-придурку.
2. Підрив авторитету педагогів
Загальна ідея. Реалізуючи пункт 1, ми вбиваємо одразу кількох зайців. Оскільки багатство є показником соціального статусу людини, студенти в основній масі будуть презирливо ставитися до викладачів-жебраків, вважаючи їх лохами і невдахами. При такому ставленні процес передачі знань набуває ефективність близьку до нульової.
Конкретні дії. Дивись пункт 1.
3. Бюрократизація навчального процесу
Загальна ідея. Армійська мудрість говорить: щоб солдату в голову не приходили погані думки, він повинен бути постійно зайнятий; не важливо чим, головне – зайнятий. Щоб в голови педагогів не проникли хороші і розумні думки, вони теж повинні бути постійно зайняті якою-небудь порожньою і тупою роботою. Оскільки фарбувати траву в середовищі викладачів якось не прийнято, потрібно винайти аналог “фарбування трави” для професури.
Конкретні дії. Аналогом “фарбування трави” в вишах може бути заповнення незліченних і нікому не потрібних паперів і звітів. Щороку треба міняти форми основних документів, щоб всю документацію треба було переробляти заново. Але педагоги (особливо радянського гарту) – люди затяті, вперті і стійкі. Навіть в безглуздій справі вони запросто можуть знайти творчу складову. Щоб виключити цю можливість необхідно в документообіг ввести елемент авральності: близько 30% всіх паперів слід вимагати надати терміново і з-сьогодні-на-завтра.
4. Лібералізація навчального процесу
Загальна ідея. Навчання людини чогось нового в більшості випадків викликає опір. Тому насильство є невід’ємний елемент будь-якого ефективного освітнього процесу. Відсутність насильства різко знижує ефективність навчання. Давайте згадаємо старі фільми з Брюсом Лі і Ван Даммом або вчителя “Білий лотос” з кінофільму-гротеску “Вбити Білла 2”. Пам’ятайте, як там учителі навчали своїх учнів? Результату був – ого-го! Для зниження якості освіти необхідно максимально лібералізувати навчальний процес. Людина – істота лінива (студент – особливо), тому студенту, що вирвався з-під контролю школи і батьків і не потрапив в іншу систему контролю, буде явно не до навчання.
Конкретні дії. Вільне (хай не de jure, але de facto) відвідування лекцій, вибір студентами педагогів, необмежену кількість перездач іспитів і заліків, мінімальне відрахування (в ідеалі – взагалі позбутися явища відрахування) студентів. Побільше капусників, КВК, конкурсів краси та т.п.
5. Руйнування інтелектуальної атмосфери
Загальна ідея. В ВНЗ лекції та семінари – це не головне. Головне – це створення освітнього поля. Саме тому західні ВНЗ полюють за нобелівськими лауреатами і відомими вченими і готові платити їм кілобакси просто за факт присутності. Чому вчені люблять їздити на конференції і симпозіуми (на яких, по правді кажучи, більше “тусуються” і “випивають”, ніж обговорюють наукові проблеми)? Та тому, що вони там стають розумнішими! Сотня світлих голів в одному місці створює унікальне “поле розуму”; потрапивши в це поле люди розумнішають на очах і народжують хороші ідеї.
Однак це інтелектуальне поле легко руйнується під дією низькорівневих вібрацій? Досить ввести в це поле десяток ідіотів і пиши “пропало” – поля більше немає. Якщо ідіотів буде більше, то вони вже починають створювати своє поле ідіотства, в якому люди дурнішають.
Конкретні дії. Необхідно усунути заслони, що перешкоджають прийому до ВНЗ ідіотів, безкультурних, агресивних особистостей. Для цього необхідно:
– позбавити педагогів ВНЗ права відбирати студентів самостійно,
– зробити прийом до ВНЗ безособовим (елементарний фейс-контроль легко виявляє вищевказані патологічні типи),
– знизити поріг надходження до рівня двієчника (для цього треба збільшити набір студентів).
Щоб підвищення кількості учнів не потребувало додаткових бюджетних коштів, робимо наступне: надлишки студентів повинні самі оплачувати своє навчання, кількість викладачів не збільшувати, збільшити навантаження кожному педагогу (це допоможе реалізації пунктів 1 і 3 програми). Збільшення кількості студентів, що припадають на одного педагога, вигідно ще й тому, що знеособлює навчальний процес, перетворюючи його в потогінний конвеєр
6. Підбір керівних кадрів
Загальна ідея. На вищі керівні посади в системі освіти необхідно розставити людей, які не відповідають цим посадам. При правильному підборі і розстановці кадрів швидкий розвал системи гарантований.
Конкретні дії. Кого слід призначати на вищі керівні посади в системі освіти? По-перше, людей, які не користуються авторитетом і повагою в середовищі своїх колег. По-друге, “міцних господарників”, але не мислителів, які в змозі сформувати цілісне уявлення про складні системи. По-третє, людей сірих, які не мають талантів і досягнень; в цьому випадку вони будуть розуміти, що цілком і повністю зобов’язані своєму покровителю і будуть ідеально коритися і зберігати таємницю.
Для дестабілізації системи освіти особливо цінними є такі психологічні типи: тупі, амбітні, гіперактивні, агресивні, боягузливі, угодовці, жадібні.
7. Маскування
Загальна ідея. Щоб програма руйнування освіти не зустріла опір громадськості, її необхідно замаскувати. Брехати треба по-крупному. Соціальна психологія стверджує: чим жахливіше обман – тим легше в нього повірять. Люди схильні думати, що їх можуть обдурити погані люди (вороги) нишком і по дрібницях, але мало хто готовий повірити, що їх обманюють хороші люди (свої), нахабно і по-крупному.
Конкретні дії. По-перше, в ЗМІ необхідно створювати безперервний інформаційний шум про модернізацію, інновації, болон’їзацію і т.п. Для цього можна успіхи окремих особистостей (перемоги на олімпіадах, конкурсах тощо) видавати за успіхи системи в цілому.
По-друге, необхідно відволікати увагу громадськості на другорядні питання. Для цього періодично слід починатися безглузді реформи: міняти 5-бальну систему оцінок на 10 або 20-бальну, змінювати кількість років навчання то з 4 на 5, то з 5 на 4; спочатку вводити, а потім скасовувати бакалаврат, магістратуру, профільне навчання і т.п .; пропонувати скорочувати або подовжувати (незадоволені в будь-якому випадку знайдуться) літні канікули і т.п.
Нехай в боротьбі проти другорядних нововведень активна частина педагогів утилізує і розпорошує свою протестну енергію.
Зауваження до програми
Дана програма розрахована на 5-10 років. Після цього терміну починають діяти механізми позитивного зворотного зв’язку (коли випускники ВНЗ самі йдуть викладати в школи та ВНЗ, писати підручники і т.п.). Після цього деградація освітньої системи набуває незворотного і самопідтримуючого характеру.
Ось власне і все. Як бачите – нічого складного
Дмітрій Сандаков, Білоруський державний університет, біологічний факультет, кафедра фізіології людини та тварин. Опубліковано в 2008 році, http://www. obrazovanie.by/sandakov/kak-razvalit-obrazovanie. html
Переклад Української Жіночої Варти