Як українка відроджує льонарство на Поліссі


Ірина Костюшко піднімає вирощування льону в північних землях України. Полісся – земля древлян, описана в літописах, а зараз це Коростенський район Житомирської області. Землі тут не багаті, не кожна культура дасть врожаї. Зате є сторіччями накопичений досвід вирощування льону.
Ірина, бабуся якої вирощувала льон на Поліссі, почала свою справу на землі пращурів, вже маючи успішний бізнес в Києві. Після медичного інституту, попрацювавши лікарем, вона заснувала в Києві одну з аптечних мереж, яка успішно працювала в фармацевтичниму бізнесі. Одної вищої освіти виявилося недостатньо для управління успішною компанією, тому власниця і керівник мережі аптек закінчила бізнес-школу при Києво-Могилянській академії. Для дипломного проекту на ступінь Майстра бізнес адміністрування (МБА) Ірина підготувала дипломний проект “Вирощування лікарських трав”.
А потім, продавши свою частку бізнесу в Києві, Ірина Костюшко купила збиткове господарство “Зоря” в селі Стремигород на Поліссі з 800 гектарами землі. “Зоря” переорієнтувалася на вирощування льону, а також лікарських трав, гірчиці і озимих для сівозміни.
Місія господарства – відродження льонарства та формування позитивного іміджу України.
Мрія, над якою йде робота – створення льонарського кластера в Житомирській області, де буде льон вирощуватися і перероблятися в безліч видів продукції. Мета – не тільки вирощувати сировину, а й глибоко переробляти, доводячи до якісного продукту, що користується попитом. Таким чином велика частина доданої вартості, тобто грошей, буде залишатися в господарствах, в області, в Україні. “Зоря” вже зараз продає частину продукції і закордон.
Льон традиційно вирощують для волокна і олії. Для різних цілей виведені різні сорти. Спеціалізація “Зорі” – олійне льонарство. Господарство отримує рекордні в Україні врожаї цієї культури.
Волокна олійного льону не годяться для одягу, тому в господарстві розпочала роботу лінія з переробки лляної соломи в технічне волокно. Таке волокно можна використовувати для утеплення будинків, в тому числі в еко-будівництві, де небажано використовувати скловату
Льонарство, щоб активніше розвиватися, має привернути суспільну підтримку, стати популярною темою в Україні. Популярність завжди залучає ресурси: ідеї, талановитих людей, підтримку, співпрацю, гарних постачальників і клієнтів. Тому вже третій рік поспіль Ірина Костюшко організовує Фестиваль льону в Стремигороді. З кожним роком на фестиваль приїжджає все більше глядачів, партнерів, учасників, спонсорів
Організація такого фестивалю – величезна праця, особливо, якщо таке щорічна подія починається з нуля в невеликому селі. 26 серпня 2017 відбувся третій фестиваль з безліччю глядачів, гостей, учасників. У програмі було авіашоу, оркестр 95-ї окремої штурмової бригади, відтворення поліської хати, прядіння льону, виготовлення домашніх килим, кінний театр, бої витязів, самодіяльні артисти з різних районів України, рок-ансамблі, виробники одягу, продуктів, автомобілів.І, самаа зворушлива дія – оплески всього фестивалю – подяка людям похилого поліським жінкам, які все своє довге життя вирощували льон.
Джерело
Відділ моніторингу Української Жіночої Варти