Як пережити втрату близької людини. Як допомогти собі пережити трагедію.

Що робити, якщо сталась особиста трагедія? Що робити з тим шоком, який відчуває у цій ситуації кожний? Ось декілька дієвих порад, які допоможуть.

  1. Перша порада, у момент отримання сумної звістки, – застосуйте техніку заземлення. Ці вправи допоможуть ослабити сильні емоції. Вони не усунуть «важкі» емоції та почуття, але вони допоможуть людині, яка отримала важку звістку, відчути себе «тут і зараз».
    • Зорова вправа. Знайдіть очима 5 предметів, схожих за якоюсь однією ознакою, наприклад, зеленого кольору тощо.
    • Тактильна вправа. Вам потрібно взяти 4 предмети у руки (по черзі) чи доторкнутись до 4-х предметів, але ви повинні не просто швиденько доторкнутись, а потримати деякий час ці предмети у руках, щоб усвідомити які вони на дотик, яка в них поверхня, теплі вони чи холодні тощо. Витратьте деякий час на цю вправу, не поспішайте. Дайте своєму розуму зосередитись на тактильних відчуттях.
    • Слухова вправа. Ми звикли не звертати уваги на навколишні тихі звуки, але виконуючи цю вправу необхідно прислухатись та почути 3 якісь звуки навколо Вас. Почуйте та спробуйте зрозуміти, що це за звуки та звідки вони йдуть. Будуть ці звуки з вулиці чи з сусідньої кімнати – це не важливо, важливо щоб Ви спробували звернути увагу на ті звуки, які раніше не помічали.
    • Ольфакторна чи аромо вправа. Спробуйте відчути 2 запахи. Понюхайте квіти, духи свої чи тих, хто Вас оточую, нагадайте собі як пахне хліб чи як пахнє якийсь фрукт/овоч тощо. Навкруги дуже багато різноманітних запахів, спробуйте знайте навколо якийсь новий, який до цього часу Ви не помічали.
    • Смакова вправа. Вам потрібно відчути якийсь 1 смак. Наприклад, з’їсть солодку цукерку чи щось інше. Якщо під рукою немає нічого їстівного, тоді спробуйте згадати, що останнє Ви їли та який у цієї їжі був смак. Згадайте якомога детальніше.
    • Вправа на уяву. Пригадайте щось, якийсь віршик, пісню чи можна навіть пригадати номер телефону, власний або когось з близьких. Спробуйте згадати цей номер задом наперед.
  1. «Виплесніть» емоції. Плакати, кричати, розривати на маленькі шматочки купу паперу, зробити якісь фізичні вправи тощо – це те, що допоможе зняти емоційну напругу та біль. Так би мовити, «видихнути» назовні те, що важко терпіти та контролювати. Але пам’ятайте, всі Ваші емоції – це не слабкість, зараз цей біль – це природна реакція на життєву трагедію.
  2. Знайдіть свій спосіб попрощатись з близькою людиною. Окрім відвідування похорону, Ви можете написати листа покійному, запалити свічку у пам’ять про нього, відвідати церков, поговорити з його фотографією тощо. Оберіть той спосіб прощання, який саме для Вас має сенс, який Вам допоможе усвідомити, що дорогої людини вже немає.
  3. Складіть список першочергових справ та витрат. Це допоможе вам знайти почуття контролю над ситуацією.
  4. Не ухвалюйте важливі рішення одразу. Пам’ятайте, що зараз велика ймовірність прийняття імпульсивних помилкових рішень, рішень, які б у спокійному врівноваженому стані Ви ніколи не прийняли. Зачекайте трохи або порадьтесь з близькими, думці яких Ви довіряєте. Крім того, відкладіть на потім завдання, які потребують максимальної концентрації уваги (наприклад, керування автівкою), бо у стані шоку важко адекватно реагувати на навколишній світ.
  5. Зберіть свою групу підтримки. Не варто оточувати себе великою кількістю людей чи людей, які вам не приємні. Будьте поряд із тими, хто Вам близький по духу. Оточіть себе людьми, які зможуть попіклуватись про Вас, які вислухають Ваші переживання та думки.
  6. Знайдіть собі співрозмовника, який теж пережив цю трагедію. Це не обов’язково має бути родич, це може бути абсолютно незнайома людина, яку можна знайти через групи підтримки або на онлайн-форумі.
  7. Дбайте про себе. Пам’ятайте, що під час випробувань Вам як ніколи потрібні сили, а значить – повноцінне харчування та сон, свіже повітря та фізичні навантаження.
  8. Рухайтесь крок за кроком. Не очікуйте від себе швидкого повернення у врівноважений стан. Щоб не застрягти у своєму горі Вам доведеться його пережити. Крок за кроком. Кожну стадію. Заперечення, гнів, торг, депресію, прийняття. Не обов’язково у такому порядку, але обов’язково пережити. Вам може ставати краще і знову гірше, потім знову краще і так по колу. Але з часом біль буде зменшуватись – прийняття відбувається поступово.

 

І головне. Не бійтеся звертатися за професійною допомогою – підтримкою психолога чи психотерапевта.

 

Продовження у наступній статті.

 

Бережіть своє фізичне та психічне здоров’я!

 


Автор Yana_Hushchyna

Підготовлено спеціально для Української  Жіночої Варти


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard