Як пережити втрату близької людини Як допомогти пережити втрату

Психологи розрізняють «депресію» та «горе». Горе охоплює багато почуттів – гнів, смуток, образа, провина і, навіть, радість. Депресія, навпаки, характеризується відсутністю почуттів. Що більше, депресія – це вмирання не тільки почуттів, а й волі до життя. Про те, як ми можемо допомогти людині «прогорювати» втрату на всіх стадіях «горювання» та не «впасти» у депресивний стан і буде йти мова далі.

Перед тим, як допомагати іншій людині пережити втрату, запитайте в себе: «А чи я зможу впоратися з переживанням горя іншої людини?».

 

  1. Як вивести людину зі стадії «шоку»?

Це досить складна стадія, вона буває не завжди, але якщо ж це сталось, то, по-перше не лишайте людину на самоті. Майте на увазі, розмовляти/втішати людину, що перебуває у «шоку» даремно, бо вона все одно вас «не чує». Необхідно просто бути присутнім поруч та піклуватися про неї.

У цей час краще виражати свою турботу й увагу через тактильний контакт. Обійняти, взяти за руку, погладити по голові – цілком достатньо. Саме такі дотики можуть змусити людину відчути себе маленькою, беззахисною і, як результат, вона захоче заплакати. А сльози – це саме те, чого ми добиваємось. Поява сліз або прояв інших якихось почуттів означає, що людина вийшла зі стадії «шоку» та перейшла на наступну стадію «горювання».

Якщо тактильний контакт не викликає прояву почуттів – спробуйте долучити людину до організації похорону, наприклад підберіть разом одяг для померлого або закрийте дзеркала тканиною.

Вам потрібно змусити людину рухатись, тобто ви маєте допомогти людині повернутись у своє тіло, у світ який її оточує, вийти з «кокону» у який вона себе сховала, аби не відчувати болю.

  1. Наступна стадія – стадія гострого горя (біль, заперечення, агресивна стадія). Чим допомогти?

На стадії гострого горя варто давати людині час від часу побути на самоті, але не довготривалий час і лише в той момент, коли ви впевнені, що людина може бути віч-на-віч зі своїми думками.

На цій стадії Ваша допомога полягає в тому, щоб бути поруч, говорити з людиною про померлого. Поступово повертайте людину до повсякденної діяльності. Це допоможе їй відволіктися.

Розберемо кожну стадію трохи детальніше.

  1. Біль. По-перше, людині потрібно «виплакатись». Не потрібно заспокоювати, не кажіть банальних фраз, таких як «не плач». Просто будьте поруч. На стадії «болю» людина буде використовувати такі фрази, наприклад, «я вмираю», «я не зможу жити» тощо. У цей час варто звертати увагу лише на реальний біль. Якщо у людини дійсно щось болить – варто звернутись до лікаря, щоб він допоміг зняти цей біль.
  2. На стадії заперечення повертайте людину до реальності – не давайте розмовляти про померлого, як про присутнього. Варто пояснювати/нагадувати, що людина померла. Та будьте морально готові до наступної стадії.
  3. «Агресивна стадія». Близьким на цій стадії може бути важко. На цій стадії буде самозвинувачення та/або звинувачення оточення. У цей час всі навкруги можуть бути винні у тому, що трапилось з померлим. Не сперечайтесь. Не пояснюйте. Дайте людині час знайти в собі сили зрозуміти та прийняти те, що трапилось.
  4. Усвідомлення факту втрати. Це найдовша стадія. Зараз людині потрібна підтримка. У цей час відбувається «емоційне прощання» з померлим. Допоможіть у цьому – «витягуйте» людину з минулого. Наприклад, запропонуйте написати листа померлому, подивіться фотографії та згадайте приємні моменти, пов’язані з померлим.
  5. Прийняття. Допоможіть людині заново «увімкнутись в життя» та почати будувати плани на майбутнє. Зверніться до неї з проханнями у допомозі, заплануйте на майбутнє спільний відпочинок тощо. Крім того, варто пам’ятати, що людина все ще подумки може повертатись до переживань, тож дайте їй можливість говорити про померлого.

 

Допомагаючи пережити горе пам’ятайте, що Ви маєте допомогти поступово вирішити 4 завдання:

  1. Допомогти признати факт втрати близької людини.
  2. Допомогти пережити біль від втрати.
  3. Допомогти людині перебудувати своє життя з урахуванням нових обставин.
  4. Допомогти побудувати нове відношення до померлого.

Вам іноді буде здаватись, що емоції Вашої близької людини, яка переживає втрату, не зовсім адекватні, але пам’ятайте: це емоції – це не характеристика особистості, ці емоції – це лише характеристика горя.

 

І ще дуже важлива порада: якщо на будь-якому етапі Вам здається, що  Ви не справляєтесь – зверніться за професійною допомогою до психолога.

 

Продовження у наступній статті.

Бережіть своє фізичне та психічне здоров’я!


Автор Yana_Hushchyna

Підготовлено спеціально для Української  Жіночої Варти


 

Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard