Як діяти під час теракту чи ДТП. 5 правил, які врятують життя


5 правил, які може виконати кожен і врятувати чиєсь життя у екстремальних ситуаціях
За даними досліджень Національного консорціуму з вивчення тероризму при Університеті штату Меріленд, у першу п’ятірку країн, які найбільше страждають від тероризму – з урахуванням кількості нападів, загиблих та постраждалих і рівня матеріального збитку, входять Ірак, Афганістан, Нігерія, Пакистан і Сирія. На частку цих держав припадає 57% терактів в світі і 78% загиблих з цієї причини людей.
Далі йдуть Індія, Ємен, Сомалі, Лівія, Таїланд, Філіппіни і Україна, в яких відзначається підвищена терористична активність.
Вся ця інформація не тільки не додає оптимізму, а й вимагає замислитися над тим, як же діяти, раптом щось подібне станеться з нами?
Як потрібно діяти у випадку теракту чи ДТП? Головні правила розповіла Олена Білецька, голова ВГО “Українська жіноча варта”.
Вони на спеціальних курсах всім охочим розповідають про те, як врятувати себе та ближнього в екстрених ситуаціях. Ці поради рятують життя, переконані експерти. І якщо кожен з нас буде знати ці основні правила, гарантія того, що ви будете врятовані під час ДТП, збільшиться на 80%.
1. Перевірити, чи немає загрози життю. Якщо людина кричить, тобто, в неї є сили кричати, значить, там не критична кровотеча і дві хвилини, вона може почекати. Якщо людина лежить без ознак життя, в неї може бути зупинка серця, то на цю людину ми звертаємо увагу в першу чергу.
Щоб допомогти постраждалому, використовуйте гумові рукавички, якщо ж їх немає, беріть поліетиленові пакети або будь-що, що є під рукою. Головне – захистити себе, бо ви не знаєте діагнозів постраждалого. Якщо постраждалий не реагує, перевірте пульс.
2. Перевірка за системою “чую, бачу, відчуваю“. Тобто, я підставляю вухо, я слухаю, чи дихає людина, я кладу руки на груди, щоб відчути, чи підіймається грудна клітка, і я кладу руку до лоба і відчуваю її подих.
Якщо людина не дихає, вона лежить на спині, нам потрібно перевірити, що в неї із дихальними шляхами.
Ми кладемо руки на лоба, беремо за підборіддя, відкриваємо рота і перевіряємо. Там можуть бути зуби, кров, все що завгодно, що забило їй гортань і не дає дихати. Ми відкриваємо рот, повертаємо голову на бік і вичищаємо все з рота. Але робимо це не пальцями, а маркером, палицею – всім, що потрапляє під руки..
3. Серцево-легенева реанімація
Медики застерігають: швидше за все, коли ви не знаєте потерпілого, є ризик інфікуватися. В такому разі – штучне дихання можна не робити. Достатньо надавлювати на грудну клітку.
Для цього ми знаходимо місце, де зростаються ребра, відступаємо від цього краю на 2 пальці і у ось цьому місці ставимо руки. Руки мають бути рівні, і ми робимо натиски. Можна робити 100 натисків за хвилину протягом 5 хвилин.
За цей час ще можна врятувати людину. Після цього гине мозок, але серцево-легенева реанімація робиться або до приїзду швидкої допомоги, або поки у вас є сили, або поки людина приходить до тями.
4.Допомога при кровотечах. Якщо людина прийшла до тями, слід перевірити, чи немає десь переломів. Якщо є відкритий перелом, накладається джгут або будь-яка тканина, щоб зупинити кровотечу.
Якщо кровотеча масивна, вона може бути в основному з центральних артерій. Центральні артерії проходять біля кісток. Для того щоб перекрити кровотечу, можна використати пальцевий метод. Ми продавлюємо просто і загинаємо.
Джгут накладають всього в чотирьох місцях – це руки і ноги. І якомога вище до серця.
Джгут або бинт, чи тканину, яку можемо відірвати, максимально скільки можемо, затягуємо вище від постраждалого місця. І записуємо час. Папірець із записаним часом може затертися, тому ми пишемо на лобі, на щоках, на грудині.
Далі потрібно закрити поверхню бинтом. Після цього можна трішечки послабити джгут, адже людина і так відчуває біль. Але якщо кров знову почала з’являтися на рані, необхідно знову підтягти джгут і не забути зафіксувати цей час. Людина, яка постраждала, буде відчувати, що їй холодно, тому необхідно вкутати людину.
5. Допомога при переломах. Під час вибуху у ногу може потрапити все, що завгодно. Парамедики застерігають: ні в якому разі не виймати нічого з рани, бо відкриється кровотеча. Предмет треба зафіксувати, щоб він не рухався.
Якщо є ще хтось, він має тримати потерпілого за шию. Це дуже важливо. Адже саме шийний відділ найбільш уразливий. І якщо там був перелом і його змістили, то людина може залишитися інвалідом на все життя.
За статистикою, саме травми шийного відділу становлять 70% від усіх ДТП. Шию обов’язково слід закріпити підручними засобами. Наприклад, верхнім одягом. Але в ніякому разі не можна давити на шию чи фіксувати її джгутом.
Далі варто очікувати медиків.
Якщо кожен запам’ятає ці прості поради і згадає їх під час надзвичайної ситуації, вони обов’язково врятують життя. Але, на жаль, медики констатують, що люди не вміють надавати першу допомогу, навіть таку просту.
Проте спеціалісти радять, що варто з собою носити щодня у сумці поряд з гаманцем. Це – джгут або бинт. Статистика свідчить, що найбільше смертей поранених стається через кровотечу, яку не змогли зупинити з різних причин. Смерть від кровотеч бійців НАТО становить 60%, а в Україні цей показник сягає 80%.
Джерело:espreso.tv
Відділ моніторингу Української Жіночої Варти