Війна в Україні сьогодні: останні новини на 23 травня 2023 (фото)

454 добу український народ протистоїть російському воєнному вторгненню.

Що за сьогодні відбулося в Україні, коротко:

Оперативна інформація від Генштабу ЗСУ станом на 18.00:

Протягом цієї доби ракетних ударів не було. Втім, противник завдав 25 авіаційних ударів та здійснив більш як 20 обстрілів із реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. На жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення, пошкоджено приватні житлові будинки та адміністративна інфраструктура.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.

Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Загалом, протягом доби, відбулось 16 бойових зіткнень на зазначених ділянках фронту, в епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут та Мар’їнка. 

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. 

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник продовжує зберігати військову присутність у прикордонних із Україною районах. Протягом доби здійснив мінометні та артилерійські обстріли населених пунктів Хрінівка, Єліне Чернігівської області; Гудове, Вовківка, Новомиколаївка та Велика Писарівка Сумської області, а також Стогнії, Уди, Стрілеча, Глибоке, Мороховець, Липці, Нескучне, Огірцеве, Гатище, Плетенівка, Вовчанськ, Варварівка, Нестерне, Бударки та Землянки на Харківщині.

На Куп’янському напрямку протягом доби ворог наступальних дій не проводив. Артилерійських та мінометних обстрілів противника зазнали Кам’янка, Тополі, Красне Перше, Новомлинськ, Дворічна, Масютівка, Мала Шапківка, Кіндрашівка, Куп’янськ, Табаївка, Берестове, Харківської області та Стельмахівка Луганської області. 

На Лиманському напрямку протягом доби ворог вів наступальні дії у напрямку  Білогорівки, успіху не мав. Там же завдав авіаційного удару. Артилерійських обстрілів зазнали, зокрема, Невське і Білогорівка Луганської області та Торське і Спірне Донецької області.

На Бахмутському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії у напрямку населеного пункту Хромове. Завдав авіаударів у районах населених пунктів Біла Гора, Озарянівка та Торецьк. Від ворожих обстрілів постраждали Краматорськ, Васюківка, Оріхово-Василівка, Григорівка, Бахмут, Іванівське, Ступочки, Костянтинівка, Біла Гора, Торецьк, Північне, Південне та Нью-Йорк Донецької області.

На Авдіївському напрямку противник протягом доби наступальних дій не проводив. Завдав авіаційних ударів у районах Новокалинового та Авдіївки. Здійснив артобстріли по районах населених пунктів Керамік, Очеретине, Ласточкине, Авдіївка, Сєверне, Водяне, Первомайське, Нетайлове, Карлівка та Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку підрозділи сил оборони відбили численні атаки противника в районі міста Мар’їнка. У той же час, ворожих обстрілів зазнали Красногорівка, Георгіївка, Максимільянівка, Курахове та Побєда Донецької області.

На Шахтарському напрямку ворог завдав авіаційного удару в районі Пречистівки, здійснив обстріли населених пунктів Парасковіївка, Новомихайлівка, Вугледар, Богоявленка, Золота Нива та Велика Новосілка.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник продовжує вести оборонні дії. Не припиняє знищувати інфраструктуру населених пунктів, що поряд з лінією бойового зіткнення. Протягом цієї доби завдав авіаційних ударів по Гуляйполю, Малій Токмачці та Степовому Запорізької області, а обстріляв із артилерії Времівку, Бурлацьке, Новосілку, Зелене Поле Донецької області; Ольгівське,  Гуляйполе, Залізничне, Білогір’я, Малу Токмачку, Малі Щербаки та Кам’янське Запорізької області; Золоту Балку, Веселе, Козацьке, Львове, Антонівку, Кізомис, Станіслав Херсонської області та місто Херсон.

Противник продовжує використовувати цивільні медичні заклади тимчасово захоплених територій України у власних цілях. Так, Біловодську центральну району лікарню окупанти перетворили на військовий шпиталь. Наразі, медичний заклад переповнений російськими окупантами з пораненнями різного ступеня важкості. 

Авіація Сил оборони за добу завдала 14 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки противника, з них 3 – по зенітно-ракетних комплексах. 

Протягом цієї доби було знищено 4 ворожих ударних БпЛА типу “Shahed”.

Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 3 пункти управління, 4 райони зосередження озброєння та військової техніки, 1 склад боєприпасів, 2 артилерійських підрозділи на вогневих позиціях та ще 3 важливі цілі противника.


Буде запроваджено жіночі купе в межах пілотного проєкту. Про це повідомила Укрзалізниця. Також компанія зазначила, що вже працюють над безпековою ситуацією. Близько 15 % вагонів оснащені камерами відеоспостереження та кнопками виклику провідників. Також залежно від попиту та відгуків буде вирішено, чи поширити ініціативу жіночих купе на всі потяги.

Виділено 588 мільйонів гривень на реалізацію проєктів відновлення для 7 областей. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Кабінет міністрів ухвалив рішення виділення грошей для відновлення лікарень закладів освіти, ЦНАП, громадських та культурних центрів у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Одеській, Полтавській та Харківській областей.

Останні події війни на сході України

Харківська область 

Армія рф обстріляла щонайменше 26 населених пункти на Харківщині, – повідомили у Генеральному штабі ЗСУ.

33-річний житель Вовчанська зазнав поранень внаслідок обстрілу рф: у стані середньої тяжкості його госпіталізували до лікарні, – повідомили у поліції Харківської області. 

Близько 11:00 російські військові завдали удари по Липцях: було близько 10 влучань, пошкоджені будинки, розповів очільник Липецької сільської військової адміністрації Олексій Слабченко.

23 із 24 державних вищих навчальних закладів Харківщини пошкоджені російськими обстрілами. Студенти нині навчаються у Харкові виключно онлайн, – повідомив директор обласного департаменту освіти та науки Олексій Литвинов.

Протягом минулої доби ворог масовано обстрілював населені пункти Харківського, Куп’янського, Ізюмського та Чугуївського районів зі ствольної артилерії, РСЗВ та використовуючи ракетне озброєння.

Внаслідок обстрілів Куп’янська з РСЗВ пошкоджено щонайменше 14 приватних житлових будинків, господарчі споруди, сталися пожежі. Поранення зазнали 2 жінки – 76-ти та 53-х років та цивільний 35-річний чоловік. Усі постраждалі госпіталізовані.

У районі с. В’язове Харківського району ворог завдав удару 2 ракетами С-300. Обидві влучили на відкритій місцевості в полі. Руйнувань та постраждалих немає.

Триває розмінування. За добу піротехнічні підрозділи ДСНС обстежили 9,8 га території та знешкодили 59 вибухонебезпечних предметів.

Литовський медик Скрімантас Крункайтіс лікує жителів деокупованих населених пунктів Харківської області. Це вже другий його візит до України: торік він працював на Київщині. Для того щоб допомагати українцям, Скрімантас взяв відпустку на роботі.

У харківському екопарку готуються до відкриття «Долини альпак», поруч з якою торік тривали бої. Пускатимуть на територію не більш як 50 людей, побудують бетонне укриття та медичний пункт. Територія занесена до реєстру розмінованих територій України. 

Донецька область

Минулої доби на Бахмутському напрямку російські військові знизили інтенсивність штурмів. На півночі та півдні від Бахмута ЗСУ мають незначне просування.

Російські військові найбільше концентрують свої сили на Авдіївському та Мар’їнському напрямках фронту, бо розглядають їх як плацдарми контрнаступу Сил оборони. Як розповів речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень, військові рф обрали тактику цілковитого знищення цих населених пунктів.

На Бахмутському напрямку фронту за добу відбулося три боя, під час яких ЗСУ вбили 79 російських окупантів, 111 поранили. Сили оборони знищили дві російські САУ “Гіацинт” і “Гвоздика”, дев’ять гармат, а також сім БпЛА різних типів.

Зранку росіяни завдали удару по Торецьку без постраждалих. Пошкоджено школу, в якій розташовано Пункт незламності, прибудову до храму і багатоповерхівки в радіусі 100 метрів від епіцентру. За попередньою інформацією, ворог застосував авіабомби.

Щонайменше двоє людей поранені внаслідок авіаракетного удару по Авдіївці. Після ранішнього авіанальоту військ рф зруйнований 9-поверховий будинок, сусідня 5-поверхівка зазнала руйнувань, повідомив очільник МВА Віталій Барабаш. Двоє людей, які опинились під завалами будинку в Авдіївці, загинули.

На Донецькому напрямку 2 людини поранено в Авдіївці місто зазнало 15 обстрілів. Зафіксовано обстріли Мар’їнки, Максимільянівки та Георгіївки. Також ворог з Ураганів обстріляв Курахівську громаду без жертв.

На Горлівському напрямку 1 людина загинула і 1 поранена у Нью-Йорку у містечку пошкоджено будинок. Торецьк зазнав численних артобстрілів та падіння двох керованих авіабомб пошкоджено будинок, адмінбудівлю та захисну споруду. Ще 1 будинок пошкоджено у Миколаївці Костянтинівської ТГ. У Часовоярській ТГ пошкоджено 2 багатоповерхівки та 2 приватні будинки. У Соледарській ТГ пошкоджено 2 будинки у Никифорівці.

На Лисичанському напрямку зруйновано 2 будинки у Верхньокам’янському та 1 у Званівці, ще 2 будинки пошкоджено у Торському Лиманської громади.

За минулу добу росіяни вбили одного жителя Донеччини у Нью-Йорку. Ще 5 людей в області дістали поранення, повідомив очільник Донецької ОВА Павло Кириленко. 

Працівники ДТЕК Донецькі електромережі змогли з дозволу військових потрапити до пошкоджених обстрілами рф мереж та відремонтувати їх. Це дало змогу відновити електропостачання 122 тисячам родин в 69 населених пунктах.

Луганська область

Минулої доби росіяни обстріляли Стельмахівку, Невське та Білогорівку. Ворог знов зосередив свою увагу на Білогорівці. Не полишає спроб витиснути Сили оборони з цього населеного пункту. Б’є реактивною та ствольною артилерією. Атакує з повітря, влаштоває штурми піхотою. Але наші захисники вміло тримають оборону і щоденно наносять противнику ураження. Учора були чергові спроби наступальних дій. Здійснено й авіаційний удар, проте результат в росіян відсутній.

Декілька таборів для підготовки мобілізованих ворог влаштував від кордонів рф до громад, куди, на жаль, поки що не дістає наша артилерія, – повідомили в Луганській ОВА.. Навчають їх за прискореною програмою максимум два тижні на території фермерських господарств між Міловим та Старобільськом, де загарбники облаштували так би мовити полігони.

Залишки життя в захоплених у 2022 році містах поступово завмирають. Як і активність  росіян, в яких не побільшало бажання щось відновлювати за великі кошти. У відбудові інфраструктури за останні 6 місяців окупанти не просунулися ані на крок. Що вдалося швидкоруч зробити ще до нового року, тим люди і користуються. Наприклад, в Сєвєродонецьку як була подача води погодинно, так і залишається. Тиск слабкий – вище другого поверху води вже немає. І то в окремих районах міста. Ще гірше – в Лисичанську, де є тільки баки з технічною водою у дворах.

У Луганській області між тимчасово окупованими населеними пунктами Мілове та Старобільськ військові рф облаштували табори для прискореної підготовки мобілізованих. За даними голови Луганської ОВА, табори знаходяться на території фермерських господарств.

Картопля та інші продукти на окупованій частині Луганщини коштують майже втричі дорожче, ніж на підконтрольній Україні території. За даними голови ОВА Лисогора, різниця цін дуже відчутна, особливо на буряк.

Прикордонники в Луганській області дали бій військовим рф тричі у відповідь на спробу прорвати оборону. Завдяки аеророзвідці та тепловізорам бійці ДПСУ своєчасно викривали піхотні групи російського війська.

Що відбувається зараз на півночі України

Київська область

У Києві та області 23-25 травня пройдуть військові навчання за участі підрозділів угруповання сил та засобів оборони Києва, – повідомили в командуванні Сухопутних військ Збройних сил України. Метою заходу є нарощування бойових (оперативних) спроможностей під час підготовки і ведення оборонної операції. В ході тренування відбудуться практичні дії із залученням особового складу, штатної військової техніки та озброєння.

Із візитом в Україні перебувала іракська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Надія Мурад. Разом з Оленою Зеленською вона відвідала Бородянку – завітали до дитячого садка «Буратіно», де жителі ховалися від російських авіанальотів, та подивилися, як у вже реконструйованому дитсадку «Казка» працівники ДСНС навчають малюків мінної безпеки. Олена Зеленська нагадала, що у Бородянській громаді під час російської окупації загинуло 162 жителі, із них 48 – під завалами будинків, ще 28 людей зникли безвісти. Крім того, в населеному пункті пошкоджено або зруйновано 1 780 будинків.

Надія Мурад та Олена Зеленська в Бородянці. Фото: Київська ОВА

З 22 травня наземний громадський транспорт столиці у разі оголошення повітряної тривоги довозитиме пасажирів до найближчого укриття, яке розташоване за схемою руху. Як повідомили в КМДА, йдеться як про КП «Київпастранс», так і про приватні компанії, які надають послуги з перевезення пасажирів. Пасажири протягом години зможуть користуватися транспортом на тому ж маршруті за вже сплаченими проїзними документами.

У Києві провели благодійний показ документального фільму про депортацію кримських татар – «1944. Крим. Депортація». Зібрані кошти спрямують на підтримку 251 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ. Прем’єра стрічки відбулася ще у 2019 році, однак вона й досі подорожує фестивалями. Фільм здобув нагороди в Туреччині, Греції, Індії.

У Києві на станціях метро проводять тренінги з домедичної допомоги для всіх охочих. Безкоштовні навчання відбуваються кожної третьої п’ятниці місяця. Їх проводять досвідчені спеціалісти та інструктори Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Литовське місто Паланга цього літа прийме на відпочинок близько сотні дітей із Бучі, – повідомили в міській раді. Упродовж літнього періоду Паланга планує прийняти п’ять змін відпочивальників, тривалістю сім днів кожна. Передусім, на литовський курорт відправлятимуть дітей, які втратили батьків в Україні. Литовська сторона повністю профінансує проживання, харчування та культурно-розважальні заходи для бучанців.

Житомирська область

Триває соціальна підтримка внутрішньо переміщених осіб на Житомирщині, – повідомили в Житомирській ОВА. З початку російської воєнної агресії за сприяння обласної служби зайнятості роботу знайшли 733 внутрішньо переміщені особи.

Батальйони територіальної оборони Житомирщини отримали дві сучасних військових вантажівки Iveco Magirus. Автівки за підтримки ОВА доправив з Європи Гуманітарний Хаб “Житомир”. Нова техніка буде виконувати завдання з оборони кордону України з білоруссю на Житомирщині.

Позашляховик для бійців 77-ї окремої аеромобільної бригади передали представники Волонтерського штабу “Українська команда”. Також військові отримали планшети OUKITEL RT2 та карти пам’яті.

Ветеран АТО з Житомира Олександр Швецов разом з побратимом Сергієм Храпком зібрали завдяки марафону Житомир-Київ «Із полум’я зродилися» кошти на гастроскоп для військового шпиталю – 3 650 000 гривень. А японська компанія «Olympus» вирішила подарувати до гастроскопу необхідні відеогаджети на суму понад 3 млн грн. 

Сумська область

Протягом минулого дня, 22 травня, росіяни здійснили 12 обстрілів. Зафіксовано 80 вибухів. Про це повідомили в Сумській ОВА. По території Новослобідської громади ворог випустив 3 ракети, на території Миропільської – скинув вибуховий пристрій (ВОГ) за допомогою БпЛА. Юнаківська громада перебувала під артилерійським вогнем – зафіксовано 8 вибухів, на території Білопільської громади – 12 ударів з мінометів та 34 постріли з АГС.

Внаслідок обстрілу Великописарівської громади одна цивільна особа отримала осколкове поранення та доставлена до медичного закладу. Також обстрілом пошкоджено приватний будинок, автомобіль, господарчу споруду та паркан. На території громади розірвалося 9 ворожих мін та 13 артилерійських снарядів.

Зранку росіяни здійснили 6 обстрілів прикордоння. Як повідомили в Сумській ОВА, ударів зазнали Великописарівська та Шалигинська громади – загалом зафіксовано 29 вибухів.

На Сумщині через постійні російські обстріли оголосили евакуацію з прикордонних населених пунктів Охтирської громади. Про це повідомили в Сумській ОВА. Зазначається, що заходи здійснюються з метою недопущення загибелі людей в громадах. Засобами транспорту громади забезпечені.

Через збитки, завдані війною, кількість бджолиних сімей в області зменшується в межах 1-2%, – повідомили у профільному департаменті Сумської ОВА. На сьогоднішній день в області офіційно зареєстровано майже три тисячі бджолярів, які утримують понад 131 тисячу бджолиних сімей.  

Чернігівська область

На Чернігівщині за минулий день зафіксовано три обстріли із різних видів озброєння: 20 вибухів від артилерійських снарядів, 5 вибухів мін калібру 120 мм. Під ворожим вогнем опинилися прикордонні населені пункти Заріччя, Галаганівка, Карповичі, – повідомили в ДПСУ.

Станом на 10:00 російські війська завдали ударів по території Сновської громади: 14 – зі ствольної артилерії по селу Хрінівка, 17 – з міномету 120 мм по селу Єліне. Про це повідомили в ОК «Північ».

З прикордоння Чернігівщини через небезпеку обстрілів за останні тижні виїхало понад дві сотні мешканців, з яких половина – діти. Як повідомив очільник ОВА В’ячеслав Чаус, за інтенсивністю ворожі обстріли мають хвилеподібний характер, наразі ворог дістає обстрілами понад 40 населених пунктів прикордоння.

Агровиробники області активно користуються можливостями державних програм підтримки, – повідомили в ОВА. Зокрема 12 підприємств області в останній хвилі отримали пільгові кредити на загальну суму 6,6 млн грн.

Чернігівщину відвідали Міністр економіки Латвійської Республіки Ілзе Індріксоне і Надзвичайний та Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні Ілгварс Кляву. Як повідомив очільник обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус, на даний момент Латвія вже надала Чернігівщині медичне обладнання, огтехніку, гуманітарні вантажі для соціальних закладів та допомогла у відновленні двох підприємств та будівництві семи будинків у Ягідному.

Останні події в центральних областях України

Дніпропетровська область

У дніпровській лікарні рятують співробітника ДСНС, який отримав поранення внаслідок ракетної атаки на Дніпропетровщину у ніч на 22 травня. Після доби в реанімації хірурги розпочали роботу над відновленням обличчя пораненого.

У Дніпрі у музеї АТО відкрилась виставка благодійного фонду “Вільна Білорусь” — “Пліч-о-пліч проти спільного ворога”. У експозиції представили 20 стендів з історіями та світлинами білорусів, які загинули під час збройної агресії рф. За словами керівника БФ “Вільна Білорусь” Олексій Францкевича, команда збирає інформацію, аби відкрити музей в Бучі, де після перемоги будуть зберігати всі історії білоруських бійців, які боронять Україну.

У Дніпрі родини військовополонених та зниклих безвісти бійців зустрілися з уповноваженим Верховної ради з прав людини Дмитром Лубінцем. Обговорили повернення військових з російського полону, оформлення довідок та отримання виплат.

Дніпровська зенітна ракетна бригада збила соту ціль – крилату ракету Х-101. Захисники неба з Дніпровської зенітної ракетної бригади змогли ліквідувати чотири таких ракети ЗС рф та півтора десятка дронів-камікадзе, які запустили російські загарбники.

З початку травня оборонці з ПвК «Схід» знищили над Дніпропетровщиною 43 безпілотники та 19 крилатих ракет. Лише у ніч проти 22 травня українські військові збили над Дніпропетровською областю 4 крилаті ракети і 15 дронів-камікадзе окупантів. 

Вінницька область

​​В пам’ять про вінницьких КОРДівців відбувся національний чемпіонат зі змішаних єдиноборств ММА України. У змаганнях взяли участь 1100 спортсменів з 18 областей України. Учасники віком від 10 до 17 років змагались за можливість увійти в склад національної команди, яка представлятиме Україну на чемпіонатах Європи та світу.

У День Героя на площі Миру  у Жмеринці розмістили інформаційну виставку «Герої не вмирають», а молодь перетворила скрині з під мін 82 калібру на справжні витвори мистецтва. 

Кіровоградська область

У Кіровоградській області формують додаткові піротехнічні підрозділи для розмінування України. Про це під час брифінгу розповів начальник Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області Віталій Миронюк. Туди планують набрати 47 людей.

Полтавська область

У Полтаві працює центр підтримки для переселенців «З Бахмутом у серці», де зареєстрували майже 900 сімей, в яких близько 500 дітей. Там переселенцям надають гуманітарну, психологічну, юридичну допомогу, а також запрошують до участі в різних заходах. У травні понад 800 родин отримали продуктові набори. Також переселенцям надають одяг та допомагають оформити допомогу від міжнародних організацій.

Черкаська область

Ще кілька тижнів в Умані триватиме експертиза стану багатоповерхівки, в яку влучила російська ракета. Другий під’їзд уже зі світлом, водою і каналізацією. Поновити газопостачання наразі не можна. Триває демонтаж напівзруйнованих панелей будинку, куди поцілили окупанти. У сусідніх будинках, пошкоджених вибуховою хвилею, замінили третину пошкоджених вікон. Планують замінити майже 1500 вікон. Складено 530 актів попереднього візуального огляду про пошкоджене та знищене майно в інших будинках.

У Золотоніському районі зводять соціальний будинок для важкотравмованих захисників. Квартири нададуть безоплатно. Зводять будинок за кошти підприємців Черкащини. 

Свіжі новини з фронту південних областей України

Запорізька область

Ворог завдав 94 удари по 20 населених пунктах області: по Новоданилівці, Гіркому та Малій Токмачці авіаційні, по Малинівці з БПЛА, по Червоному і Білогір’ю з РСЗВ. Крім того, 88 артударів рашисти нанесли по Гуляйполю, Оріхову, Залізничному, Ольгівському,  Щербакам, Плавням, Кам’янському, Степногірську та іншим прифронтовим селам. На щастя, населення не зачепило. Наразі зафіксовано 18 цивільних зруйнованих об’єктів. Про це повідомляє Запорізька  ОВА.

22 травня у Пологах та Василівці українськими розвідниками були підірвані бази окупантів. Про це повідомив Іван Федоров, міський голова Мелітополя.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що країна працює над демілітаризацією Запорізької АЕС. Також Шмигаль висловив стурбованість поточним станом довкола станції. Прем’єр-міністр згадав, що українська НЕК “Укренерго” знову відновила електропостачання станції, проте серйозні загрози безпеці, як і раніше, залишаються. Він заявив, що Україна активно співпрацює з усіма своїми партнерами у спробах переконати Росію відступити від ЗАЕС та перетворити територію навколо атомної електростанції на демілітаризовану зону.

На тимчасово окупованій території Запорізької області розпочали так звані “передвибори”. 780 колаборантів і росіян претендують на місця “депутатів до місцевих рад і кремлівської держдуми”, повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.

З музею тимчасово окупованого Бердянська на Запоріжжі росіяни вивозять картини Івана Айвазовського та Архипа Куїнджі.

Миколаївська область

російські терористи сьогодні вкотре обстріляли Очаків. Окрім житлових будинків, магазинів та інфраструктурних об’єктів, постраждала газова інфраструктура – пошкоджено газорегулююче обладнання та газопроводи, – повідомили у Миколаївській ОВА.

Вночі 23 травня російські війська намагалися атакувати Миколаївщину ударними безпілотними літальними апаратами “Shahed-136/131”. Силами протиповітряної оборони Повітряного командування “Південь” боєприпаси були знищені.

Станом на 22 травня у Миколаївських портах заблоковані судна через обстріли російських військових з Кінбурнської коси. Їхню кількість не називають. Туреччина готова стати посередником в евакуації суден.

Одеська область

Для Одещини рівень ракетної небезпеки на тлі активності стратегічної і тактичної авіації дуже високий. Окрім того, станом на 22 травня в Чорному морі на бойовому чергуванні перебували шість ворожих кораблів, в тому числі один ракетоносій, загальний залп якого може сягати до восьми “калібрів”, – повідомили в ОК “Південь”.

В Балті передають на фронт чергову волонтерську автівку з дотепними номерами «Котиня». Кошти на чорний позашляховик Nissan X-TRAIL гуртом збирали вчителі і учні міських шкіл Балти. Разом з авто на фронт поїде набір ліків загиблого місцевого парамедика, які волонтерам передали його батьки. Автівку передадуть 57-мій окремій мотопіхотній бригаді.

Херсонська область

Минулої доби російські окупанти 61 раз обстріляли мирні населені пункти Херсонщини. Випустили 373 снаряди з артилерії, РСЗВ, мінометів, танків, безпілотників та авіації. Херсон ворог атакував 6 разів, випустивши по місту 16 снарядів. російські військові поцілили  у житлові квартали населених пунктів області, а також в територію і будівлі заводу у Херсоні та підприємства у Бериславському районі. Одна людина загинула, ще троє дістали поранення. Про це повідомили в Херсонській ОВА.

Херсонський водоканал отримав два трансформатори потужністю  250 кВА, 10/0,4 кВ. Обладнання надала німецька компанія “E-Werk Wanfried von Scharfenberg GmbH & Co. KG” в межах проєкту міжнародної технічної допомоги “Міжнародна платформа для зміцнення партнерств комунальних підприємств у водному господарстві”, що реалізовується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням уряду Німеччини.

Російські військові проводять так званий “перепис” населення на тимчасово окупованій частині Херсонської області. Шукають місцевих жителів, які ще не оформили російський паспорт, чи не хочуть його оформляти. Про це повідомила начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.

Окупанти вивезли до рф обладнання мобільного зв’язку з тимчасово окупованих територій Херсонської області. Противник це робить, аби місцеві мешканці не могли передавати Силам оборони України інформацію про російські війська. З цією ж метою окупанти вимикали мобільний зв’язок у самому Херсоні перед його деокупацією”, – додали там. Про це повідомив Центр нацспротиву.

Протягом трьох днів  ще три вуличних протиуламкових укриття встановлено для херсонців. Про це повідомив очільник Херсонської МВА Роман Мрочко.

Останні новини на сьогодні в західних областях України

Волинська область

Представники ОВА взяли участь у дводенному тренінгу «Доступність та інклюзивність для всіх», який відбувся у польському Кракові. Під час заходу йшлося про розв’язання проблем соціальної реабілітації та інтеграції осіб з інвалідністю у суспільне середовище, забезпечення їх доступу до якісних послуг (організація навчання, лікування, відпочинку). Також наголошувалося на готовності та ефективному реагуванні людей з інвалідністю на надзвичайні ситуації.

Закарпатська область

Голова ОВА Віктор Микита відвідав парламент Австрії, де разом із Надзвичайним і Повноважним Послом Botschaft der Ukraine in Österreich/Посольство України в Республіці Австрія Василем Химинцем провів заплановану зустріч із депутатами різних партій Національної ради. Мова йшла про підтримку України, розвиток міжрегіонального співробітництва, гуманітарне розмінування тощо.

Івано-Франківська область

Службове житло отримали 22 сім’ї прикарпатських правоохоронців, які першими вирушили на фронт. З них 13 співробітників, які на війни отримали поранення різних ступенів важкості. Про це повідомили в ОВА.

В Івано-Франківську у Центрі сучасного мистецтва відкрили виставку аплікацій художника з Одеси Сергія Кириченка. Митець розповідає про війну, бо й сам служив на початку повномасштабної війни у 126 бригаді і був звільнений від служби за віком 60+. З того часу створює текстильні колажі виключно на воєнну тематику.

Виставка аплікацій. Фото: ФБ-сторінка голови Івано-Франківська Руслана Марцінків

Львівська область

У Львові підписали меморандум про співпрацю між компанією Össur (Ісландія), Львівською міською радою та Першим медичним об’єднанням Львова, на базі якого діє Національний центр реабілітації НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN). Це допоможе якомога більшій кількості людей отримати високоякісні протези, а медикам – переймати світовий та ділитися своїм досвідом протезування.

Гуртожиток Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка отримав побутові речі, щоб обладнати житло для проживання ВПО. Допомогу надав Готельний холдинг Польщі. Зазначимо, у гуртожитку виділили 520 місць для ВПО.

Поморянській громаді передали пожежний автомобіль, принтери та крісла колісні. Ця допомога надійшла  від благодійної організації «Heidenheim fuer Ukraine» (Німеччина).

Для потреб Збройних сил України жителі села Колоденці зібрали 53 тисячі грн під час благодійної премʼєри вистави «Лісова пісня». У Підберізцівському ліцеї провели благодійний ярмарок та зібрали для захисників понад 34 тисяч грн. Кошти для воїнів зібрали і у Золочівському районі під час гри між ФК «Богун» та ФК «Шахтар». Ще 5 тисяч грн на тепловізор для свого земляка зібрали жителі села Суходоли під час благодійного концерту.

Пацієнти Національного центру реабілітації НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) у Львові спробували новий вид рекреаційної реабілітації. Це — риболовля. Саме вона поєднує обидві складові успішного відновлення: фізичного та психологічного.

Рівненська область

У  Рівному пройшов діловий форум Rivne Buisness Forum, який відбувся у форматі дискусії «Майбутнє української економіки та місце Рівного і Рівненщини у ньому». Захід об’єднав на одному майданчику представників влади, власників бізнесу, провідних експертів у різних галузях, представників міжнародних організацій.

У Рівненському ліцеї №18 відбувся тренінг з тактичної медицини, який для 11-класників провели рекрути полку “Азов”. Воїни розповідали про важливість збереження життя у надзвичайних ситуаціях, показували, як надавати допомогу побратиму на полі бою, а також дали можливість спробувати себе у ролі рятувальників.

Тернопільська область

У територіальних громадах Одеської та Тернопільської областей завершується реалізація проєкту «Надання соціальних послуг в громаді», що впроваджує Український фонд соціальних інвестицій – УФСІ за підтримки Японського фонду соціального розвитку (JSDF) та Світового банку. Про це повідомили в Міністерстві соціальної політики України.

На тілі пораненого військового лікарі побачили витатуйований вірш тернопільської поетеси Дзвінки Торохтушко. Після складного бою у хлопця не виявили жодного перелому, що схоже на справжнє диво. Боєць впевнений, що його захистила «Молитва» та віра.

Витатуйований вірш. Фото: з соцмереж

Хмельницька область

Школи, дитсадки та заклади охорони здоров’я Хмельниччини отримали 202 “Wi-Fi” роутери. Допомогу надали завдяки співпраці Міністерства цифрової трансформації, компанії Nokia та ГО “Комітет сприяння розвитку інформаційного суспільства”.

Чернівецька область

На початку червня Програма USAID спільно з департаментом соціально-економічного розвитку та бізнес-клубом CBG збере місцевих підприємців задля обговорення викликів та потреб бізнесу під час війни. Про це повідомили в Чернівецькій міській раді.

Міжнародна підтримка України в російсько-українській війні (вторгнення росії в Україну)

Україна отримала четвертий транш у розмірі 1,5 млрд євро в рамках масштабної макрофінансової допомоги (МФД) на 2023 рік. Таким чином, у 2023 році до Державного бюджету України надійшло вже 7,5 млрд євро пільгових коштів від ЄС. Загальний обсяг фінансування за зазначеною програмою сягає 18 млрд євро.

Ухвалено Декларацію Ради Європи на підтримку України. Основна мета Декларації в частині захисту прав дітей – оперативний міждержавний обмін інформацією щодо становища кожної дитини за межами України, її потреб та необхідних заходів для врахування найкращих інтересів на національному рівні кожної країни тимчасового перебування.

У ЄС засудили рішення росії порушити кримінальну справу проти суддів Міжнародного кримінального суду. Крім того, ЄС підтвердив повну підтримку діяльності МКС, який є незалежною та неупередженою судовою інституцією, якій довіряють більше 120 країн з усіх регіонів світу, і яка забезпечує відповідальність за найтяжчі злочини.

Глава МЗС Дмитро Кулеба відвідав Марокко, де провів зустріч з міністром закордонних справ Нассером Бурітою. Посадовці домовилися обговорити спрощення візового та торгового режимів між країнами.

Франція готова укласти угоду з Україною щодо надання їй гарантій безпеки. Про це заявили в МЗС Франції.

Молдова виконає рішення Міжнародного кримінального суду та заарештує російського президента путіна, якщо він приїде до країни. Про це заявила президент Молдови Майя Санду.

«В даний момент ведуться переговори щодо угоди про безпеку, яка зміцнить Україну, надавши їй пріоритетний доступ до західної зброї і військових технологій», – заявив президент Польщі Анджей Дуда.

Після навчання пілотів окремо буде ухвалено рішення про передачу Україні F-16. Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Надання Україні літаків F-16 – пріоритет США, тож країна, разом з партнерами, почне працювати над цим вже найближчими місяцями. Про це заявив речник Держдепу Метью Міллер.

Німеччина розглядає варіанти підтримки країн, які навчають українських військових на F-16. Про це заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра заявив, що навчання українських пілотів на багатофункціональних винищувачах F-16 розпочнеться “дуже скоро”. За його словами, Нідерланди об’єднують свої зусилля з Данією, Норвегією та Бельгією.

У німецькій опозиції виступили за передачу Україні далекобійних ракет Taurus. “Партнери України тепер мають піти ва-банк і надати Україні все, що вона може використовувати у загальновійськових боях і що допустимо з міжнародного права”, – сказав представник німецької ХДС та полковник у відставці Родеріх Кізеветтер.

“Ми чітко прояснили українцям, що ми не даємо можливостей і не заохочуємо атаки за межами українських кордонів. Але я вважаю, що важливо нагадати світові, що це росія розпочала цю війну, росія продовжує нападати на цивільних. росія цілиться в школи та лікарні, школі та цивільну інфраструктуру. Україна вправі вирішувати, як вона хоче проводити свої військові операції. Але агресором у цій війні є росія”, – заявив речник Держдепу США Меттью Міллер.

Війна, яку почав Путін, завершиться вступом вільної України у ЄС. Таку заяву зробив канцлер Німеччини Олаф Шольц

The New York Times опублікували у Твіттері відео Бахмута, зняте на дрон 19 травня 2023. Кадри, зроблені The New York Times безпілотником, зафіксували обпалені будівлі, зруйновані школи та вкриті кратерами парки.


Матеріали підготували: Teтяна Ключник-Горобець, Тетяна Підгорна, Олена Река, Яна Гущина, Тамара Мошковська, Софія Ратинська, Людмила Стадникова, Віта Петренко, Анна Єфремова, Галина Васьків


Інформація підготовлена в рамках проєкту “Інформаційна діяльність з протидії дезінформації на територіях, підконтрольних Україні”

 

За підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard

 

UWG NEWS – Olena Biletska, Yuliya Nakorchevska