Україна Оперативна інформація з регіонів 19.09.2022 (фото)

Матеріали підготували: Teтяна Ключник-Горобець, Тетяна Підгорна, Олена Река, Яна Гущина, Іоанна Кривенко, Тамара Мошковська, Софія Ратинська, Людмила Стадникова, Надія Назарова, Віта Петренко, Маргарита Коваль

208 добу український народ протистоїть російському воєнному вторгненню.

Україна коротко:

Оперативна інформація від Генштабу ЗСУ станом на 18.00:

Противник продовжує зосереджувати зусилля на організації оборони та утриманні захоплених територій, спробах повної окупації Донецької області, а також зриві активних дій Сил оборони на окремих напрямках. Обстрілює позиції наших військ вздовж лінії зіткнення, на окремих напрямках проводить заходи щодо перегрупування своїх підрозділів, вводить резерви та не припиняє ведення повітряної розвідки. 

Залишається загроза авіаційних та ракетних ударів по всій території України.

За добу противник завдав 4 ракетні та 9 авіаційних ударів, здійснив понад 11 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по військових та цивільних об’єктах на території України, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни. 

Постраждала інфраструктура понад 24 населених пунктів. Зокрема, це  Сіверськ, Краматорськ, Серебрянка, Білогорівка, Спірне, Красногорівка, Авдіївка, Новомихайлівка, Степове, Запоріжжя, Миколаїв, Олександрівка, Ольгівське, Сухий Ставок, Миролюбівка та Петрівка. 

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін.

На інших напрямках противник завдає вогневого впливу з танків, мінометів та артилерії, а саме:

  • на Сіверському напрямку – в районі населеного пункту Миколаївка Чернігівської області;
  • на Слобожанському напрямку – в районах населених пунктів Івашки, Гоптівка, Гур’їв, Козачок, Козача Лопань, Кудіївка, Кам’янка, Стрілеча, Глибоке, Куп’янськ та Голубівка;
  • на Краматорському напрямку – Святогірськ, Райгородок, Серебрянка, Білогорівка, Соснове, Миколаївка, Богородичне, Пришиб та Григорівка;
  • на Бахмутському напрямку – Сіверськ, Верхньокам’янське, Роздолівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Весела Долина, Одрадівка, Веселе, Виїмка, Миколаївка Друга, Нью-Йорк, Олександропіль, Юр’ївка, Розівка, Зайцеве та Яковлівка;
  • на Авдіївському напрямку – Красногорівка, Мар’їнка, Новомихайлівка, Костянтинівка, Авдіївка, Семенівка, Опитне, Карлівка та Первомайське;
  • на Новопавлівському та Запорізькому напрямках – Вугледар, Велика Новосілка, Білогірʼя, Новоандріївка, Малі Щербаки, Пречистівка, Новомайорське, Мирне, Дорожнянка, Нове, Вільне Поле, Степове, Мала Токмачка, Новояковлівка, Червоне, Залізничне, Малинівка, Павлівка, Гуляйпільське, Гуляйполе, Новопіль та Времівка.

На Південнобузькому напрямку противник здійснював обстріли по всій лінії зіткнення. Вогневого ураження зазнали понад 30 населених пунктів.  Серед них Снігурівка, Широке, Благодатівка, Нововознесенське, Сухий Ставок, Миролюбівка та Ольгине.

Противник продовжує вживати радикальних заходів, щоб утримати ситуацію під своїм контролем. Командуванням 58-ї загальновійськової армії російських окупаційних військ проведено збори із командирами підрозділів та частин, що діють на Запорізькому напрямку. За наявною інформацією, на зазначеному заході наголошувалася увага на утриманні зайнятих позицій та недопущенні прориву Сил оборони вглиб окупованої території.

На полігоні поблизу міста Торез окупанти розгорнули тренувальний табір для підготовки особового складу, що прибув з місць позбавлення волі на доукомплектування підрозділів 1 армійського корпусу, що зазнали втрат під час бойових дій. 

На тимчасово захопленій території Луганської області колаборанти та лояльні до окупантів місцеві жителі Білокуракінського та Троїцького районів, які активно співпрацювали з окупаційною владою, виїжджають на територію російської федерації. З собою вони намагаються вивезти документи, що підтверджують їхню протиправну діяльність у складі самопроголошених органів влади. 

За поточну добу підрозділи Сил оборони відбили атаки противника в районах населених пунктів Миколаївка Друга, Курдюмівка та Зайцеве.

Протягом доби авіація Сил оборони уразила 11 районів зосередження живої сили і військової техніки противника, одну позицію зенітного ракетного комплексу та один склад боєприпасів.

Крім того, наші підрозділи протиповітряної оборони на різних напрямках знищили літак Су-25, керовану авіаційну ракету та три БпЛА противника.

Ракетні війська і артилерія завдали вогневого ураження по 5 опорних пунктах і районах зосередження особового складу та військової техніки, а також 3 складах боєприпасів окупантів. Загальні втрати ворога уточнюються. 

Підтверджено факти ураження живої сили та об’єктів противника за 18 вересня поточного року у Запорізькій області. На зазначеному напрямку було знищено 10 артилерійських систем, 5 одиниць військової техніки та особовий склад противника. За наявною інформацією, втрати пораненими склали понад сто військовослужбовців.


Президент України Володимир Зеленський у понеділок провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача. Про це повідомив Офіс президента. Учасники засідання заслухали доповіді командувачів військ оперативних напрямків щодо ситуації на передовій та детально розглянули план дій сил оборони щодо подальшої деокупації українських територій. Також були розглянуті питання забезпечення безпеки на державному кордоні України. Під особливим контролем Ставки залишається питання матеріально-технічного забезпечення української армії, зокрема постачання необхідного озброєння та боєприпасів. Окремо учасники зупинилися на підготовці сил оборони до зимового періоду.

Зараз завдання ЗСУ на ділянках фронту – не допустити просування супротивника вглиб. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр в ефірі загальнонаціонального телемарафону. Вона нагадала, що лінія фронту залишається дуже великою – це 1300 км, де відбуваються активні бойові дії. Епіцентрами застосування військових сил рф Маляр назвала Донецьку область і південь України, де ЗСУ “героїчно чинять опір” російській армії.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що загрози російського вторгнення в Україну стосуються не лише Європи, але й будь-якого регіону світу – від Азії до Латинської Америки. Про це він сказав під час виступу в понеділок на заході, організованому «Атлантичною радою», та підкреслив, що має на увазі і наслідки, щонайменше, у двох вимірах – глобальної безпеки й економіки. Кулеба підкреслив важливість спільних зусиль, щоби зупинити агресію рф та запобігти виникненню загроз глобальній безпеці, уникнути зростання інфляції й продовольчої кризи.

Східні області

Харківська область 

Загарбники обстріляли населені пункти Гоптівка, Гур’їв Козачок, Кам’янка та Куп’янськ на Харківщині, – повідомили у Генеральному штабі ЗСУ. Івашки, Козача Лопань, Кудіївка, Стрілеча, Глибоке та Голубівка також потрапили під обстріли окупантів. 

Звільнені території Харківщини поступово оговтуються від піврічної окупації, – повідомив очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов. Зараз найголовніші питання – це розмінування звільнених територій та відновлення електро-, газо- та водопостачання. Вибухотехніками уже обстежено майже 500 га територій, знешкоджено майже 10 тисяч вибухонебезпечних предметів. Одразу після розмінування почнуться роботи з відновлення електропостачання, найближчим часом електроенергія з’явиться у Балаклії.

Протягом минулої доби російські окупанти обстрілювали населені пункти Харківщини вздовж лінії зіткнення та кордону з рф в Куп’янському, Ізюмському, Чугуївському та Харківському районах.

Ворожими обстрілами пошкоджені житлові будинки, господарчі споруди та об’єкти інфраструктури. Є постраждалі. У Куп’янську поранення отримав хлопчик 11 років, у Чугуївському районі з пораненнями госпіталізована 65-річна жінка.

Також російські війська минулої доби обстріляли деокупований Вовчанськ на Харківщині. Загинув 64-річний ексвійськовий рф.

Триває ексгумація тіл загиблих з місця масового поховання в Ізюмі. За цей час ексгумовано 146 тіл, переважна більшість з яких – цивільні особи, в тому числі двоє дітей. У частини загиблих є ознаки насильницької смерті, є тіла зі зв’язаними руками та слідами катувань. У померлих також виявлені мінно-вибухові травми, осколкові та колото-різані поранення. Усі тіла направляються на судово-медичну експертизу для остаточного з’ясування причин смерті.

Ексгумація тіл загиблих під час окупації Ізюма. Фото: з соцмереж

Місто Дергачі – під артобстрілом рф, – повідомили у Дергачівській міській раді. Безпілотник окупантів скинув міни з відкладеною детонацією.

На околиці деокупованої Балаклії знайшли російський командний пункт з десятками ящиків з боєприпасами та двома бойовими машинами піхоти.

З психлікарні у деокупованій Стрілечій на Харківщині евакуювали 200 пацієнтів. Евакуації потребують ще 400 людей. Пацієнтів розподіляють по медзакладах інших областей України, декого забирають рідні.

Донецька область

За минулу добу росіяни вбили 3 мирних жителів Донеччини: у Торецьку, Ягідному та Богородичному. Ще 8 людей отримали поранення. Про це повідомив очільник Донецької ОВА Павло Кириленко.

Росіяни продовжують бити по Донеччині з артилерії, авіації та ракетами.

Під ранок знову масованого артобстрілу зазнала Авдіївка постраждала центральна частина міста. Інформація про жертв не надходила, обсяги руйнувань встановлюються.

Ракетного удару росіяни завдали по Краматорську. Пошкодили будівлю економічного коледжу. За попередньою інформацією, використали ЗРК С-300. Без постраждалих.

Близько 2 ночі Торецьк зазнав авіаудару. Росіяни поцілили у приватний сектор убили одну людину, пошкодили будинки. Крім того, напередодні вдень Торецьк зазнав артобстрілу. Знову постраждала школа №1 філія опорної школи №6. 

Також на території громади вночі росіяни зруйнували школу №18 у Нью-Йорку.

Школа після обстрілу в Торецьку. Фото: телеграм-канал очільника Донецької ОВА Павла Кириленка

У селі під Маріуполем росіяни мобілізували всіх чоловіків до 40 років. Їх завантажили в автобус та вивезли в бік Донецька, повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко. Самопроголошена «влада» розпочала операцію з посилення режиму, є перші затримані. По місту стрімке зростання патрулів у складі комендатури, російських військових та поліції окупантів. Мобільні блокпости. Масові перевірки документів у чоловіків. Повідомляють про перші арешти, зокрема встановлено та заарештовано автора відео з бунтом мешканців Лівобережжя. Одночасно боти по міських пабліках масово поширюють інформацію про старт мобілізації в місті.

Луганська область

Минулої доби підрозділи Сил оборони України відбили атаки противника в районах населених пунктів Миколаївка Друга, Весела Долина та Бахмут, – повідомили у Луганській ОВА.

Протягом доби авіація Сил оборони завдала 21 удар – підтверджено ураження 16 районів зосередження живої сили противника та опорних пунктів і 5 позицій зенітних ракетних комплексів.

Ракетні війська і артилерія завдали вогневого впливу по понад 14 об’єктах противника. Зокрема, влучили по 6 пунктах управління, 3 опорних пунктах і районах зосередження особового складу та військової техніки.

Ворог здійснив обстріли населених пунктів із танків, мінометів та артилерії:

  • на Краматорському напрямку: Святогірськ, Райгородок, Серебрянка, Білогорівка, Крива Лука, Пискунівка, Озерне, Григорівка;
  • на Бахмутському напрямку: Сіверськ, Роздолівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Весела Долина, Нью-Йорк, Юр’ївка, Розівка, Зайцеве, Миколаївка, Яковлівка, Майорськ.

У Кадіївці знищено базу військових рф, а також у Новоайдарі знищена російська техніка та загинули російські армійці. Про кількість травмованих та загиблих не повідомляється.

Населений пункт Білогорівка зачищений і повністю під контролем ЗСУ. Про це повідомив очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай. Він додав, що на допомогу російській армії у війні з Україною їдуть 400 людей з Тамбова, які відбувають покарання за кримінальні злочини. За словами Гайдая, у майбутніх бойовиків немає зимового екіпірування.

Північні області

Київська область

Голова Київської ОВА Олексій Кулеба зустрівся з Етьєном де Понсен – Надзвичайним і Повноважним Послом Франції в Україні. Обговорили питання майбутньої співпраці та допомогу у відновленні Київської області.

На Київщині відремонтовано моста через річку Здвиж, який поєднує населені пункти Андріївку та Червону Гірку. Про це повідомив голова КОВА Олексій Кулеба. Міст підірвали окупанти, тікаючи з області. Тепер він повністю відновив свої функції: ним можна пересуватися вантажними й легковими автомобілями.

Ворог зруйнував міст через Здвиж і у місті Бородянка. На сьогодні там також облаштований проїзд.

Продовжується відновлення медичної інфраструктури Київщини, що постраждала від російських обстрілів. Серед 117 пошкоджених об’єктів 27 вже повністю відновлено, зазначає голова Київської обласної адміністрації. Ще на 41 об’єкті тривають роботи – зокрема у повністю знищених амбулаторіях, Макарівській та Гурівщинській. Увага приділяється також відповідному укомплектуванню закладів і наданню медперсоналу робочих місць.

У співпраці з ЮНІСЕФ тривають ремонти укриттів у 22 закладах освіти області. Один із них – Бучанський ліцей №5. Ремонтні роботи мають завершитися протягом місяця. «Організувати безпечний освітній процес для наших дітей – пріоритет сьогодні», – зазначив голова Київської адміністрації.

На Київщині дев’ять Мобільних бригад лікарів продовжують надавати медичну допомогу жителям громад, що пережили окупацію, – повідомили у КОВА. У багатьох таких громадах медичні заклади були пошкоджені або зруйновані, і люди залишились без нормального доступу до медицини. Кожна бригада складається з двох лікарів, психолога або соціального працівника, і водія. Місцевим жителям надаються медичні та психологічні консультації, проводиться лікарський огляд, надається медична допомога та допомога у підборі ліків, також працівники допомагають забезпечувати гуманітарні потреби. Наразі лікарські бригади зробили 176 виїздів та оглянули 8027 пацієнтів.

Київська ОВА відправила фуру з необхідними медичними засобами на Харківщину у рамках допомоги жителям деокупованих територій.

Вихованці п’яти Київських обласних центрів соціально-психологічної реабілітації дітей були через війну тимчасово евакуйовані за межі України. 191 дитина наразі проходить реабілітацію за кордоном: 163 – у Німеччині і 28 – у Румунії. З ними перебувають працівники українських центрів. Вихованці отримують усю необхідну медичну, психологічну та соціально-правову допомогу: це контролюють фахівці Служби у справах дітей Київської ОВА. Діти навчаються за державною програмою у онлайн-форматі і також відвідують місцеві навчальні заклади.

Евакуйовані вихованці Київських обласних центрів соціально-психологічної реабілітації дітей отримують допомогу у Європі. Фото: з соцмереж

20 вересня McDonald’s відкриє у столиці перші три ресторани. Про це повідомила керівниця PR-відділу українського офісу McDonald’s Алеся Муджирі у соцмережах. Спочатку ресторани будуть працювати лише на доставку. У жовтні очікується відкриття залів та експрес-вікон. Відновлення роботи закладів у Києві та на заході України триватиме протягом двох місяців.

У Київській області через зливи, грози та шквальні пориви вітру до 20 м/с було знеструмлено 314 населених пунктів, з них 125 повністю та 189 частково. Пошкоджено 150 повітряних ліній та 2612 трансформаторних підстанцій. Як повідомляє КОВА, найбільше через негоду постраждали Богуславcький, Бориспільський, Васильківський та Переяслав-Хмельницький енерговузли. На ранок вдалося повернути світло у 193 населені пункти. Тривають відновлюючі роботи у посиленому режимі.

У столичному Victoria Museum – музеї костюму і стилю пройде виставка суконь та аксесуарів, які відтворюють відомі образи з фотографій всесвітньо відомої української оперної співачки Соломії Крушельницької.

Житомирська область

На ранок на Житомирщині через негоду знеструмленими залишилися понад 50 населених пунктів. Від електропостачання були відключені 10 ліній. Про це повідомила пресслужба ГУ ДСНС України у Житомирській області. Ведуться відновлювальні роботи.

Понад 50 громад на Житомирщині залишились без світла через негоду. Фото: з соцмереж

Іспанське місто Малага відправило до Житомира два автобуси з гуманітарною допомогою. Про це повідомив міський голова Сергій Сухомлин, який зустрівся з мером Малаги Francisco de la Torre Prados та представниками муніципалітету. Жителі Малаги також зібрали 37 тисяч євро для Житомира. На ці кошти планується закупівля генераторів та акумуляторів для українських військових. Також на зустрічі обговорювались плани подальшої допомоги: відпочинок дітей захисників, реабілітація військових та програма протезування поранених. Місто Малага надає допомогу Житомиру від самого початку повномасштабного вторгнення.

На Житомирщині розпочнеться нова освітня ініціатива для вчителів від ЮНІСЕФ. Старт програми оголосила громадська організація In Touch Ukraine Foundation. Програма передбачає широкий спектр освітніх заходів, які мають допомогти дітям надолужити освітні можливості, втрачені через війну. У першу чергу будуть розроблятися курси для педагогів та психологів з інноваційними методиками навчання за такими напрямами як цифрові інструменти для змішаної форми навчання у школах; фасилітація в освітньому процесі; корекція посттравматичного стресового розладу у дітей; навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів (EORE) за стандартами ЮНІСЕФ. Планується залучити до програми 1710 вчителів та 270 психологів Житомирщини, які надалі будуть застосовувати нові методики у 570 школах області. Також передбачається фінансове стимулювання педагогів.

Планові навчання ЗСУ проводять на півночі Житомирщини з 19 вересня до 1 жовтня. Про це повідомила Коростенська РДА.  Громадян просять зберігати спокій, якщо будуть чутні звуки пострілів. Особливо це стосується тих, хто мешкає поблизу Базарського старостинського округу Народицької територіальної громади.

У Бердичеві відбувся благодійний футбольний турнір з нагоди Дня рятувальника. Турнір, що проходив на стадіоні «ДЮСШ», був присвячений допомозі Збройним силам України. Учасники збирали кошти на купівлю 15 планшетів для ЗСУ. Під час заходу вдалося зібрати 48 тисяч гривень.

21 вересня в Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олега Ольжича планується проведення презентації Антології воєнної лірики «Весна озброєна». Участь у заході візьмуть автори антології, голова Національної спілки письменників Михайло  Сидоржевський та директор київського видавництва «Ліра-К» Віталій Зарицький.

Сумська область

Минулої доби російські війська обстрілювали Білопільську громаду зі ствольної артилерії та мінометів, зафіксовано 52 удари. Як повідомили в Сумській ОВА, внаслідок обстрілів загинув місцевий мешканець та суттєво постраждала місцева ферма (загиблий скот, пошкоджені зерносклади, водонапірна башня, господарські приміщення, с/г техніка).  

Наслідки обстрілів в Білопільській громаді на Сумщині. Фото: Сумська ОВА

Противник продовжує обстріли прикордоння Сумщини. В смузі відповідальності ОТУ “Суми” зафіксовано обстріли Краснопільської громади. Ворог двічі відкривав артилерійський вогонь з РСЗВ по н.п Славгород з району н.п Почаєво (рф). Внаслідок обстрілу поранено одну людину, загорівся житловий будинок, пошкоджено цивільний автомобіль.

Екоінспекція розрахувала шкоду, завдану російським ракетно-бомбовим ударом по трансформаторам, розташованим поблизу м. Лебедин. Внаслідок ворожого удару 3 березня відбувся витік нафтопродуктів та зайнялася пожежа, в результаті якої згоріло понад 35 тонн трансформаторного мастила. За підрахунками інспекції, загальна сума шкоди, заподіяної забрудненням атмосферного повітря, склала понад 727 тисяч грн.

Від буревію постраждали громади Конотопського району, особливо Бурінь, – повідомив керівник Сумської ОВА Дмитро Живицький. Працівники ДСНС цілу ніч ліквідовували наслідки стихійного лиха: витягали людей з-під завалів, відновлювали пошкоджені дахи житлових будинків, прибирали з доріг повалені дерева, розгорнули пункти обігріву, встановили 7 генераторів для забезпечення електроживлення. Чотири людини отримали легкі тілесні ушкодження, жінку і піврічну дитину госпіталізовано.

Наслідки буревію в місті Буринь. Фото: Сумська ОВА

Есманська селищна рада отримала сучасну сонячну станцію від ГО “Київський “КІСАР” у межах проєкту “Енергозабезпечення громад – SOS”. Станцію буде встановлено в амбулаторії загальної практики сімейної медицини, що дозволить у разі аварійного відключення електрики, забезпечити резервне електроживлення.

Чернігівська область

Тривають роботи з відновлення Чернігівської міської лікарні № 2, – повідомили в обласній військовий адміністрації. Медичний заклад був одним із ключових у наданні медичної допомоги пораненим під час активних бойових дій – невідкладну медичну допомогу тоді надали більше тисячі пацієнтам. Понад 11 мільйонів гривень спрямовано на відновлення лікарні. Наразі замінено усі передбачені договором віконні та дверні блоки. Частина робіт у медзакладі проводиться за сприяння Міжнародного медичного корпусу.

1 мільйон гривень на реалізацію двох проєктів-грантів залучила громадська організація “Лампа” Сновської громади за підтримки U-LEAD. Перший проєкт – це підтримка гуманітарних потреб дітей прикордонних громад та внутрішньо переміщених осіб, другий проєкт спрямований на розвиток молодіжного середовища та громадського активізму мешканців. Програма для України з розширення прав і можливостей  “U–LEAD з Європою” спільно фінансується ЄС та його державами-членами для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування.

У Чернігові відкрилася виставка фотопортретів волонтерок і професіоналок до Дня міста «Історії сильних жінок». Мета проекту – розказати про жінок, які під час активних бойових дій навколо Чернігова проявили свої найкращі якості – чуйність і турботу, сміливість, патріотизм і професіоналізм. Це волонтерки та підприємниці, серед яких ріелторка та директорка шоуруму, студентка та лікарка, жінка-бджоляр, журналістка, керівниці підприємств, громадських організацій, релігійних громад. Їх глибину та щирість зуміла вловити й передати на світлинах чернігівська фотомайстриня Ірина Власова. Це її перша персональна виставка.  Виставка проходить в приміщенні Агенції регіонального розвитку.

Внаслідок негоди на Чернігівщині пошкоджено та відключено повітряні лінії електропостачання. Про це повідомили в Чернігівській ОВА. Зокрема, без електропостачання лишається понад 18 тисяч абонентів у 69 населених пунктах області. АТ «Чернігівобленерго» проводить аварійно-відновлювальні роботи.

Центральні області

Дніпропетровська область

Окупанти вдарили по Нікопольському району. Били з «Градів» та важкої артилерії. Нікополь обстріляли двічі. Як наслідок – пошкоджено з десяток житлових будинків, господарчі споруди, легкові автівки, електромережі та водогін. На щастя, без постраждалих.

Вже вранці армія РФ обстріляла Марганецьку громаду. Зачепило лінію електропередач, кілька тисяч родин без світла. Попередньо – люди неушкоджені. Про це повідомив голова ДОР Микола Лукашук.

Росіяни обстріляли Зеленодольську громаду з важкої артилерії. Поранено 58-річну жінку. Вона просто їхала дорогою на велосипеді, коли туди прилетіли російські снаряди. Зараз у лікарні. Медики оцінюють її стан як середньої тяжкості.  Про це повідомив голова ОДА Валентин Резніченко.

Також повітряне командування «Схід» повідомило, що захисники збили над Дніпропетровщиною ворожий безпілотник. 

Вінницька область

У співпраці з GIZ та іншими партнерами,  на Вінниччині вдалось зробити ремонт в одному з гуртожитків.  Оновили 12 кімнат, розрахованих на понад 40 людей. Також — кухню та санвузли з душовими. Підключили інтернет до кожної кімнати. Із меблями допоміг Благодійний фонд “Подільська громада”. У гуртожитку будуть проживати внутрішньо переміщені сім’ї з дітьми. Про це повідомили у Вінницькій міській раді.

Оновлений гуртожиток для евакуйованих сімей. Фото: Вінницька міська рада

Кіровоградська область

У Кропивницькому діти з інвалідністю зробили 350 окопних свічок для українських бійців. Про це розповіла керівниця громадської організації “Серце матері” Людмила Шукрута.

Свічки для військових. Фото: з соцмереж

Полтавська область

У Полтаві придбали дрон для бригади аеророзвідки. Квадрокоптер використовуватимуть для коригування артилерійського вогню по позиціях ворога та розвідки. Кошти на дрон збирав благодійний фонд Helpgroup. За словами очільника фонду Давида Джалагонія, на прилад назбирали за понад 2 місяці. Його придбали за кордоном та доставили в Україну. Дрон закупили для 127 бригади ТрО, бійці якої перебувають на харківському напрямку.

Черкаська область

На доброчинному ярмарку вихованці Черкаської санаторної школи та їхні батьки, зібрали  68 540 гривень. Захід влаштували, аби долучитися до придбання 20 дронів для українських військових.

Південні області

Запорізька область

Вночі окупаційні війська двічі вдарили по інфраструктурі міста та Запорізького району. Одна людина поранена. Попередньо зафіксовано 10 прильотів по об’єктах цивільної та критичної інфраструктури в трьох районах Запоріжжя. Окрім цього вибуховою хвилею пошкоджені декілька приватних та багатоквартирних будинків, припарковані автомобілі. Також збройні війська росії накрили вогнем село Привітне Запорізького району. Зафіксовано руйнації декількох будинків.

Наслідки обстрілів у Запоріжжі та районі. Фото: Національна Поліція

За повідомленням Генштабу, у Запорізькій областi 18 вересня було знищено 10 артилерійських систем, 5 одиниць військової техніки та понад сто військовослужбовців. 

На минулих вихідних армія рф обстріляла Пологівський, Василівський та Запорізький райони. Зруйновано понад 40 житлових будинків та інших об’єктів цивільної інфраструктури. У результаті акту збройної агресії є поранені громадяни.

Запорізькі фермери, незважаючи на бойові дії, вже розпочали збір соняшнику та сої. Стартувала підготовка ґрунту та посів озимих культур. На цей час вже посіяно 2 тис. га озимої пшениці та 2 тис. га ріпаку. 

У Запоріжжі пропонують назвати вулицю на честь Юлії Чайки, загиблої захисниці України. Пропозицію підтримала робоча група Запорізької міськради урбанонімів.

Миколаївська область

Ворожі війська завдали удару ракетою «Іскандер» по Південноукраїнській АЕС. Ракета влучила за 300 метрів від ядерних реакторів. Ударною хвилею пошкоджено будівлі АЕС, розбито понад 100 вікон. Відключився один з гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, яка входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу. Відключилися також три високовольтні лінії електропередачі. Наразі всі три енергоблоки станції працюють у штатному режимі. Потерпілих серед персоналу нема.

6 ракет зенітно-ракетної системи С-300 та 3 реактивних снаряди РСЗВ «Смерч» вдарили вночі по об’єктах промислової та цивільної інфраструктури Миколаєва. Пошкоджено кілька приватних будинків та складське приміщення промислового підприємства. Людських втрат та постраждалих нема.

Перед світанком ворог атакував Миколаївський район двома крилатими ракетами Х-59 з літаків-винищувачів Су-35. Одна ракета бул знищена у повітрі, друга впала в приватний гараж. Постраждалих нема.

Ворог вдарив трьома реактивними снарядами зі «Смерчу» по Березнегувацькій громаді, що безпосередньо прилягає до лінії фронту. Пошкоджено лікарню та сонячну електростанцію. Масштаби руйнувань та втрати уточнюються.

У Новій Одесі, унаслідок ракетних ударів, руйнацій зазнали житлові будинки, приміщення торгових кіосків, аптеки, магазину. 

Ворожий снаряд. Фото: Національна Поліція

Одеська область

У Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають 4 кораблі, у тому числі 1 надводний ракетоносій із вісьмома ракетами «Калібр» на борту. 

З 24 лютого Одеса отримала гуманітарну допомогу на суму понад 360 млн гривень. Одним з прикладів допомоги є грантовий проєкт благоустрою скверу-меморіалу “Проти забуття”, який фінансується з Німеччини. До 24 лютого мерія отримала перший транш на суму понад п’ять мільйонів гривень. Після повномасштабного вторгнення керівництво проєкту дозволило місту витрати кошти на нагальніші потреби. Так, були закуплені генератори та аптечки для бійців тероборони.

Херсонська область

Обстановка на південнобузькому напрямку залишається напруженою із потужною динамікою, але контролюється Силами оборони.

Близько опівночі в районі Архангельського ворожа ДРГ кількістю до 10 осіб намагалася зайти в тил нашого підрозділу, але була виявлена та уражена. В результаті стрілецького бою, із втратами ворог відступив.

Протягом ночі ворог обстрілював із ствольної артилерії крупного калібру та РСЗВ позиції наших військ вздовж усієї лінії зіткнення. Противник наніс 2 авіаційних та 1 ракетний удар, зокрема й по території прифронтових громад і тилових районів.

Зенітно-ракетним підрозділом в небі Херсонщини вранці збитий ворожий штурмовик Су-25. 

Українська авіація нанесла  11 ударів по ворогу, а ракетно-артилерійські підрозділи відпрацювали понад 200 вогневих завдань. У результаті уражені склади ворожих запасів в Баштанському районі Миколаївщини, два пункти управління військами та позиції сил ППО окупантів в Бериславському і Каховському районах, місце зосередження озброєння та техніки поблизу Львового, станція радіоелектронної боротьби неподалік Херсону і понтонна переправа в Новій Каховці.

Наразі підтверджені втрати ворога становлять 29 окупантів, 2 самохідні і 1 звичайна 152 мм гаубиці «Мста-С» та «Мста-Б», командна машина управління винищувальною авіацією та БМП-3. В Благодатному і Херсоні знищено 2 склади з боєприпасами окупантів.

Російські війська намагаються здійснити більш цілеспрямоване та контрольоване відведення сил в західній частині Херсонської області. Таким чином росіяни намагаються уникнути хаотичної втечі. Про це пише американский Інститут вивчення війни (ISW). Безперервні українські атаки на російські наземні лінії зв’язку через річку Дніпро до західної Херсонської області, схоже, все більше впливають на російські постачання на правому березі й тимчасове послаблення вогню російської артилерії. Останні звіти свідчать про нестачу їжі та води в окупованому Росією Херсоні.

За минулі дві доби поліція відкрила 36 кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів армії рф на Херсонщині.  росіяни обстріляли 11 населених пунктів області: смт Архангельське, Високопілля та Кар’єрне, села Петрівка, Миролюбівка, Правдине, Давидів Брід, Благодатівка, Таврійське, Новобратське та Осокорівка. Зруйновано та пошкоджено приватні будинки, гаражі, сонячні електростанції та склади, є загиблі та поранені.

Після деокупації Високопілля до поліції надходять заяви місцевих жителів про знищене або пошкоджене армією рф майно. Так, за час окупації селища внаслідок обстрілів пошкоджено майно та техніка сільгосподарського підприємства на суму близько 13 мільйонів гривень.   

Наслідки ворожих обстрілів. Фото: Поліція Херсонської області.

Президент Зеленський підписав Указ про утворення військових адміністрацій в 15 населених пунктах Херсонської області. Також  Президент призначив чотирьох керівників військових адміністрацій Херсонщини. 

Західні області

Волинська область

У прикордонних районах Волинської області облаштували систему інженерних загороджень, зокрема, мінно-вибухових. Про це повідомила 100-ої окрема бригада Територіальної оборони.

На Волині арт-терапевтка з Ізраїлю Маша Красна допомагала дітям-біженцям позбутись психотравми. Вона тиждень працювала з дітьми-переселенцями та навчала шкільних психологів новій прогресивній методиці роботи з психотравмою. Зазначимо, що Маша Красна має 35 років досвіду роботи у цій сфері, а 15 із них займається психологією травми.

У Луцьку відбувся відкритий благодійний чемпіонат міста «Честь і слава незламним!» з карате. Зібрані на заході 65 тисяч грн підуть на покупку автівки для військових.

У Луцьку виступив японський гурт«Heavenphetamine», який в Європі збирає кошти для українських захисників.

Закарпатська область

Закарпаття з робочим візитом відвідав міністр охорони здоров‘я України Віктор Ляшко.

Берегівська територіальна громада видилить з бюджету 7 млн грн та перенаправить їх до Берегівського 73-го батальйону ТрО для придбання зимових речей для військових.

Івано-Франківська область

Івано-Франківський військовий госпіталь отримав лабораторне обладнання, а саме центрифугу та гематологічний аналізатор крові. Обладнання придбали за фінансової підтримки Провінційної ради Конгресу Українців Канади в Альберті.

Львівська область

​​Понад 17 млн грн з обласного бюджету виділили на підвищення енергоефективності територіальних громад Львівщини. Планується здійснювати роботи з реконструкції та капітального ремонту зовнішніх теплових мереж, внутрішніх систем опалення, із встановлення обладнання, яке використовує альтернативні види палива (дрова, вугілля, брикети, пелети та ін.). Про це повідомили в ОВА.

Вимушені переселенці можуть безкоштовно отримати на Львівщині психологічну допомогу, продукти та засоби гігієни, проконсультуватися з юристами, оформити виплати, скерування до лікаря. Ці послуги надають у консультативно-координаційних центрах, які з ініціативи Львівської ОВА функціонують у всіх районах області.

На Львівщину з будинку-інтернату Харківської області евакуювали 20 чоловіків, які півроку жили у окупації. Переселенців прийняли у Грушівському психоневрологічному інтернаті. Зазначимо, що наразі там мешкають 190 підопічних, 59 з них – переселені з Слов’янського психоневрологічного інтернату, а ще 20 осіб напередодні прибули з Запорізької області.

Переселенці з будинку-інтернату. Фото: Львівська ОВА

Школярі Нагачівської школи Яворівської громади отримали шкільне приладдя від польських волонтерів. Польська організація Fundacja Folkowisko передала дітям канцтовари, навчальні матеріали, шкільні дошки, спортивний інвентар, тенісний стіл тощо.

Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій 20 вересня планує провести для дітей арт-терапію. Під час терапії діти зможуть довідатися про те, як захищати свій простір, як почуватися в безпеці завдяки внутрішнім ресурсам, як посилювати свої сильні сторони характеру.

Рівненська область

Цьогоріч на воркшопах від проєкту «Цифра в кишені» побували понад 4,5 тисячі учасників. Це жителі Рівненщині різного віку, а також переселенці. Нагадаємо,  «Цифра в кишені» – це освітній проєкт, який реалізує Рівненська ОВА та мережа бібліотек області. Його мета навчити якомога ширше коло жителів громад користуватися популярними онлайн-сервісами.

На Рівненщину доставили мобільний рефрижератор Citroën Jumpy 2.0 для транспортування вакцин. Автомобіль оснащений спеціальним холодильним обладнанням із об’ємом для транспортування 4 кубометри. Допомога надійшла у рамках співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).

Допомога від Дитячого фонда ООН. Фото: ФБ-сторінка Рівненської ОВА

Тернопільська область

В Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області презентували дитячу кімнату пожежної безпеки. Тут дітей навчатимуть як правильно поводитися з вогнем і вибухонебезпечними предметами. Перед заняттями у кімнаті пожежної безпеки, дітям також проводитимуть екскурсії музеєм мінної безпеки, який відкрили тут 1 вересня. 

Дитяча кімната пожежної безпеки. Фото: ГУ ДСНС України у Тернопільській області

Лікарі-волонтери з Тернопільської стоматологічної поліклініки надали безкоштовну стоматологічну допомогу 108 тернопільським військовим на фронті. 

Стоматологічна допомога. Фото: з соцмереж

Хмельницька область

У Кам’янці-Подільському відбулись змагання з повітряної гімнастики. На змагання приїхало близько 200 учасників з різних областей України. Зібрані на заході понад 30 тисяч грн перерахували на потреби ЗСУ.  Про це повідомила Кам’янець-Подільська міська рада.

Чернівецька область

Голова Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк зустрівся з Надзвичайним та Повноважним Послом Румунії в Україні Александру-Віктором Мікула. Мова йшла, зокрема, про надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. 

Румунська сторона готова сприяти збільшенню пропускної здатності на КПП «Порубне-Сірет». Про це заявив Надзвичайний та Повноважний Посол Румунії в Україні Александру-Віктор Мікула.

Міжнародна підтримка

Іспанія відправила в Україну п’ять транспортних літаків з боєприпасами для великокаліберних артилерійських систем. Про це повідомили у генштабі Збройних сил України.

МОЗ отримало гуманітарну допомогу – вакцини проти поліомієліту, правця і дифтерії. Допомога надійшла від Урядового агентства стратегічних резервів Польщі, компаній Bayer та Merck, а також Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). 

Заборона на в’їзд громадян рф до країн Балтії та Польщі набула чинності.

Швейцарія призупинила спрощену видачу віз для громадян рф.

У Німеччині запропонували створити танковий консорціум з 12 країнами для передачі Україні Leopard 2.

Міністерка внутрішніх справ Литви Агне Білотайте заявила, що після того, як країни Балтії та Польща припинили пускати росіян з туристичними шенгенськими візами, таке рішення розглядається і для громадян білорусі.

«Румунія підтримує суверенітет, територіальну цілісність та незалежність України. Ми показуємо це своїми справами», – заявив Надзвичайний та Повноважний Посол Румунії в Україні Александру-Віктор Мікула.

Лідери Нідерландів Марк Рютте та Німеччини Олаф Шольц обговорили останній контрнаступ ЗСУ та військову допомогу Україні. Про це повідомив прем’єр-міністр Нідерландів Марка Рютте.

Президент США Джо Байден підтвердив «залізну прихильність» його адміністрації у підтримці й військовій допомозі Україні, хоч би скільки часу та зусиль пішло на те, щоб вигнати російських окупантів з її територій.

Перша леді Олена Зеленська побувала в Букінгемському палаці (Великобританія) та зустрілася з принцесою Уельською Кейт Мідлтон напередодні похорону Єлизавети II.

Україна безкоштовно передасть зерно двом найбіднішим країнам. Кабінет міністрів України розпорядився виділити 50 тисяч тонн пшениці як гуманітарну допомогу для голодуючих Ефіопії та Сомалі. Про це йдеться у постанові 1040.

Штаб Сил оборони Єстонії опублікував фото з навчань українських військових у Естонії.

Навчання. Фото: з соцмереж

Ukrainian Women’s Guard

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

 

UWG NEWS – Olena Biletska, Yuliya Nakorchevska