Тижнева Рубрика: Розпад Росії

Пам’ятник Єкатєрінє II у Одесі (фото з інтернету)

 #RussiaDisintegration #РозпадРосії

 29/10–04/11

 «Горе народу, якщо рабство не змогло його принизити, такий народ створений, щоб бути рабом», – Петро Чаадаєв (1794 – 1856), російський філософ і публіцист, оголошений божевільним урядом за свої твори, в яких різко критикував дійсність російського життя.

 Реалії війни

 

Кількість загиблих на війні в Україні росіян перевищила 74 840 осіб і з кожним днем ​​зростає.

Через війну Росії в Україні постраждало понад 1 255 українських дітей. Вбито росіянами – 430, поранено – понад 825. Щонайменше 7 000 українських дітей росіяни відібрали у батьків та віддали на незаконне усиновлення в РФ.

 

У місті Скадовськ, що знаходиться у тимчасово окупованій частині Херсонської області України, окупанти публічно стратили 56-річну місцеву мешканку Тетяну Мудренко. Тетяна працювала медсестрою та активно протестувала проти російської окупації. На початку жовтня Тетяна відчитала місцевих поліцейських за співпрацю з російськими військовими та вигукнула: «Скадовськ – це Україна!». Невдовзі після цього жінку та її громадянського чоловіка затримали. 15 жовтня сестрі Тетяни повідомили, що вона мертва. Сусіди стверджували, що Мудренко «щось влили в рота», а потім повісили перед будівлею суду. Її чоловіка звільнили, у нього була зламана рука та помітні сліди побоїв. Після похорону Мудренко він знову зник.

  

На деокупованих територіях Донецької, Харківської та Херсонської областей України виявлено тіла 868 цивільних осіб, з них 24 – діти. Слідчі Національної Поліції України вже відкрили 41 000 кримінальних справ щодо злочинів росіян в Україні. Також поліцейські задокументували понад 30 катівень на звільнених територіях та понад 30 фільтраційних таборів, створених на тимчасово окупованих територіях.

  

Т.зв. голова анексованої частини Херсонської області Владімір Сальдо оголосив про евакуацію жителів прибережних територій на відстані 15 кілометрів від річки Дніпро. У Телеграм-каналі адміністрації окупованого Каховського району опубліковано розпорядження Сальдо про «вивезення (евакуацію) у примусовому порядку» місцевих жителів, а також підрозділів органів влади та муніципальних підприємств. Також у наступному пості влада попереджає тих, хто захоче залишитися, що з 6 листопада почне застосовувати «примусові заходи евакуації». Жителів окупанти вивозитимуть до російського Ямалю. Ямал – острів на півночі Західного Сибіру.

 

За останніми даними, понад 1,6 млн українців примусово депортовано до Росії. Російські окупанти здійснюють насильницьке переміщення українців на територію під їх контролем, але найбільше людей вивезено до віддалених регіонів Росії. Ця історія для України не є новою. Упродовж багатьох століть росіяни примусово переселяли українців у свої депресивні райони.

 

 Українська поліція повідомила, що двоє російських військовослужбовців із 90-ї танкової дивізії є підозрюваними у справі про зґвалтування вагітної жінки та тортури мирних жителів під Києвом у березні 2022 року. Згідно з матеріалами, опублікованими на сайті офісу генпрокурора України, підозрювані служили у 6-му танковому полку, який з 8 по 31 березня контролював село Велика Димерка Броварського району Київської області. У повідомленні поліції не названо імен підозрюваних, але з документів прокуратури випливає, що їх звуть Рінат Хакім’янов та Арслан Саліхов. Де вони зараз, невідомо. У матеріалах сказано, що 21 березня Хакім’янов та ще один невстановлений військовослужбовець, погрожуючи автоматом, змусили місцеву мешканку зайти до її будинку. Саліхов, як стверджується, залишався на вулиці, щоб не дати комусь зайти. Жінка сказала військовим, що перебуває на третьому місяці вагітності та попросила не ґвалтувати її. Невстановлений військовий вдарив її прикладом в обличчя, вибивши чотири зуби, і облив їй руку невідомою рідиною, заподіявши опік, а потім повалив на диван, кілька разів вдарив рукою по потилиці і зґвалтував, продовжуючи бити по голові, через що жінка знепритомніла. Згідно з матеріалами справи, після цього Хакім’янов привів жінку до тями, обливши водою, і також зґвалтував. У процесі він душив її і вдавлював її обличчя в диван, через що вона знову знепритомніла. У матеріалах справи також йдеться, що 20 березня Хакім’янов, Саліхов та інші військовослужбовці незаконно позбавили волі місцевого мешканця та змушували його рити окопи. Його тримали у льоху зі зв’язаними руками та ногами, прив’язаного до батареї. У кількох мешканців Великої Димерки вони вкрали телефони.

 

 Російські окупанти вивезли до Криму херсонський комунальний транспорт, ліки та медобладнання з лікарень. Транспортні засоби, які перебували у комунальній власності міста Херсона (Україна), переміщено загарбниками до тимчасово окупованого Криму. Також підтверджується інформація щодо вивезення лікарських препаратів із більшості аптек міста.

 

 Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) повністю знеструмлена через російські обстріли 2 листопада. Пошкоджено дві останні високовольтні лінії зв’язку ЗАЕС із українською енергосистемою. Станція перейшла у режим повного знеструмлення. Включилися дизель-генератори, пального для їхньої роботи в режимі повного знеструмлення ЗАЕС залишається на 15 діб. В українському «Енергоатомі» вважають, що так Росія намагається переключити ЗАЕС на російську енергосистему. Росія, як завжди, звинуватила в «теракті» Україну, не надавши жодних деталей та доказів.

  

Через зупинку енергоблоків станції тепла вода не потрапляє у ставок-охолоджувач ЗАЕС, внаслідок чого температура води впала до +13 градусів. Це призведе до масового вимирання риби у ставку – тепловодної тилапії та азійського сому, завезених майже 25 років тому для забезпечення екологічної чистоти. Риби виконують санітарну функцію, знищуючи зелені водорості та забезпечуючи чистоту охолоджувальних трубок конденсатора турбіни. За сприятливих умов температура взимку ніколи не опускалася нижче за +18 градусів. Тож якщо температура води у ставку-охолоджувачі не підніметься найближчим часом, на берег викине близько тисячі тон мертвої риби.

  

Також російські війська проводять будівельні роботи на території ЗАЕС. Що саме вони будують – невідомо. Про це повідомляє Державна інспекція ядерного регулювання України. Згідно з заявою відомства, будівництво ведеться на майданчику сховища відпрацьованого ядерного палива, яке є однією із семи ядерних установок АЕС. Це порушення норм ядерної та радіаційної безпеки. Окрім цього, інспекція зазначає, що співробітників станції не допускають до місця проведення робіт.

  

Російське військове керівництво у жовтні проводило наради, на яких обговорювалося, як і де Москва могла б використовувати тактичну ядерну зброю в Україні. Про це пише The New York Times з посиланням на численні джерела серед американських чиновників. Це вперше, коли ЗМІ стало відомо про проведення таких нарад. Путін, за даними NYT, не брав участі у цих обговореннях. Проте сам факт таких нарад викликав сполох у Білому домі, оскільки це свідчить про те, що заяви Путіна про можливе використання ядерної зброї «можуть бути не просто словами». При цьому, наголошує видання, Вашингтон наразі не має доказів того, що Росія розпочала безпосередню технічну підготовку до удару. Коментарів у російського Міноборони видання не просило.

 Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) завершили перевірку трьох об’єктів в Україні, за результатами якої не було виявлено ознак незареєстрованої ядерної діяльності. Про це йдеться у заяві глави агентства Рафаеля Гроссі. На прохання уряду України співробітники МАГАТЕ відвідали Інститут ядерних досліджень у Києві, Східний гірничо-збагачувальний комбінат у Дніпропетровській області та Південний машинобудівний завод у Дніпрі – на них вказувала Росія як на місця, де нібито створюється «брудна бомба». Інспектори додатково взяли проби довкілля для перевірки надчутливими аналітичними методами, що дозволяють виявити сліди незареєстрованої ядерної діяльності у минулому, якщо така мала місце. Про їхні результати повідомлять пізніше. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба подякував агентству за перевірку об’єктів, які опинилися «у фокусі російської дезінформації», і заявив, що «Росія знову підтвердила свій статус найбільшого брехуна у світі». У Москві звіт МАГАТЕ ще не коментували. Влада Росії з кінця жовтня почала стверджувати, що Україна готується підірвати «брудну бомбу» і звинуватити у вибуху Москву. 23 жовтня міністр оборони Росії Шойгу повідомляв про це своїх колег у Франції, Великій Британії, Туреччині, США, Індії та Китаї. Такі ж дзвінки робив голова Генштабу Валєрій Гєрасімов. Україна заперечує створення брудної бомби. На Заході заявили, що не вірять звинуваченням, які висуває Росія, що і підтвердило МАГАТЕ.

  

Росія у своїх брудних іграх використовує ще один атомний об’єкт – Курську АЕС (Росія) для зберігання ракетного озброєння. Протягом останніх кількох тижнів до підземних ангарів підприємства «Курскатоменергоремонт» у районі селища Іваніно Курської області представники РФ завозили ракети до комплексів С-300. Також наприкінці жовтня помічено прибуття до цих ангар кількох цивільних вантажівок на іранських автомобільних номерах з невідомим вантажем. «Ця інформація має стати предметом ретельної перевірки з боку представників відповідних міжнародних організацій. Насамперед – МАГАТЕ», – повідомили у ГУР МО України.

 

 Російські окупанти спровокували чергову екологічну катастрофу в Україні. На Херсонщині російські військові підривають судна, які не можуть забрати. «Тони пального, що витікають із пошкоджених суден, зараз прямують за течією у дельту Дніпра, у бік заповідної зони Національного природного парку «Нижньодніпровський»», – зазначають українські військові.

  

У Білому домі заявили, що додаткові сили США залишаться у Польщі. США серйозно ставляться до безпеки східного флангу, зазначив координатор зі стратегічних комунікацій Білого дому Джон Кірбі. «Саме тому президент Байден відправив додаткові 20 000 американських військових до Європи, і тепер ми запровадили процедуру, за якою вони можуть залишатися там на ротаційній основі принаймні у найближчому майбутньому», – сказав Кірбі, додавши, що це було відповіддю на зміни ландшафту безпеки у Європі. Він наголосив на прихильності США до спільної оборони в рамках НАТО. Наприкінці червня на полях саміту НАТО президент США Джо Байден оголосив про значне посилення американської присутності в Європі через російську загрозу. У липні США перекинули до Польщі групу винищувачів F-22 Raptor.

  

Міністерство оборони Великобританії, коментуючи слова засновника ПВК «Вагнера» Євгєнія Прігожина, вважає, що він визнав, що його військова компанія змінила своїм стандартам і тепер вербує російських в’язнів, які мають серйозні захворювання, включно з ВІЛ та гепатитом С. У попередніх конфліктах ПВК підтримувала високі стандарти набору, а її учасників раніше були професійними російськими військовими. Це демонструє, що стали віддавати перевагу кількості, а не досвіду та якості. У британському міністерстві вважають, що деяких із новобранців із засуджених спочатку залучать до створення оборонної лінії завдовжки 200 кілометрів на сході України. Тобто із них зроблять живий щит.

 

«На військово-повітряній базі ЗС РФ «Вєрєтʼє» (Псковська область, Острів-5) вночі 31 жовтня стався сильний вибух. Два російські ударні вертольоти Ка-52 «Алігатор» повністю знищені. Ще два — суттєво пошкоджено», — йдеться у повідомленні української розвідки. Українська сторона не бере на себе відповідальності за інцидент і нічого не пише про його можливі причини. Міноборони РФ інцидент ще не коментувало.

 

 В Ульянівській області РФ понад 100 мобілізованих із Чувашії розпочали масову акцію протесту через те, що вони так і не отримали обіцяні їм виплати. «Ми, ризикуючи власним життям, йдемо на вірну смерть для вашої безпеки та мирного життя! Наша держава відмовляється виплатити нам кошти у розмірі 195 000 рублів, які нам обіцяв президент Владімір Путін! Заради чого тоді нам йти воювати за цю державу, залишивши свої сім’ї без підтримки? Ми відмовляємося від участі у «спеціальній військовій операції» і добиватимемося справедливості, поки нам не виплатять кошти, обіцяні нашим урядом на чолі з президентом РФ!», – заявили військові. На відеозаписі мобілізовані скаржаться на те, що вони також не отримали одноразових виплат у розмірі 300 000 рублів, які їм обіцяли у військкоматах. До навчального центру було направлено бійців ОМОНу та Росгвардії для придушення протесту. Повідомляється, що мобілізованих заспокоїли. Як саме не уточнюється. Бідолахи не тільки не отримають обіцяне, вони ще й ніколи не дізнаються, що померли не за «мирне життя», а за імперіалістичні амбіції свого «вождя» та співгромадян.

 

 У тимчасово окупованому Севастополі суд визнав загиблими 17 моряків, які зникли внаслідок знищення крейсера «Москва» у квітні 2022 року. 16 справ було розглянуто влітку, ще одну у вересні. Ті моряки, рідні яких не звернулися до суду, «автоматично визнаються загиблими після шести місяців». Після знищення крейсера «Москва» в середині квітня Міноборони РФ заявило, що екіпаж був повністю евакуйований. Однак незабаром члени сімей моряків (переважно строковиків) стали писати в соцмережах про зникнення чи загибель своїх рідних, котрі служили на кораблі. Точна кількість загиблих на «Москві» моряків невідома, проте раніше говорили про 37 людей. Міноборони РФ визнало загибель однієї людини та 27 моряків оголосило зниклими безвісти.

  

На війні в Україні загинули понад 500 ув’язнених із Росії, яких завербували ПВК «Вагнера», пише The Insider. Журналісти з’ясували це за допомогою листів зі співчуттями родичам, які розсилав один із керівників ПВК Андрєй Трошев. До листів додавали посмертні медалі «За відвагу». Серед тих, чию загибель вдалося підтвердити, опинилися, зокрема, і засуджені жителі регіонів Північного Заходу Росії.

  

Російський мобілізований повідомив про спалах педикульозу (зараження вошами) в еланському навчальному центрі (РФ). У розмові з журналістами свердловський депутат Держдуми Максим Іванов спочатку підтвердив проблему, а згодом у своїх соціальних мережах написав, що педикульозу в Єлані немає.

  

Міноборони Великобританії у своєму щоденному огляді ситуації на війні в Україні пише, що призваних у рамках мобілізації відправляють на фронт із застарілою зброєю. Судячи з зображень із відкритих джерел, мобілізованим роздали АКМС. Це версія АКМ (автомат Калашнікова модернізований), прийнята на озброєння в СРСР на початку 1960-х років. Запаси таких автоматів залишалися на складах і багато з них, ймовірно, перебувають у непридатному для використання стані через погане зберігання. АКМС стріляє патронами зразка 1943 року, відзначають британські військові, тоді як регулярні підрозділи російської армії переважно озброєні іншими автоматами. Необхідність постачати на лінію фронту різні боєприпаси, вважають у Міноборони Великобританії, створить ще більше навантаження на логістичні ланцюжки російської армії, які й так ледь функціонують.

  

Також Міноборони Великобританії пише, що у середині жовтня на тлі контрнаступу ЗСУ втрати російської бронетехніки перевищили 40 одиниць на день, що приблизно відповідає батальйону. Як вважає відомство, останніми тижнями для поповнення втрат військової техніки Росії довелося придбати не менше сотні додаткових танків та бойових машин піхоти (БМП) із резервів Білорусі. Сили РФ в Україні зазнають труднощів, у тому числі через брак артилерійських боєприпасів та справну бронетехніку на заміну втраченої, а російські солдати роздратовані тим, що їм доводиться воювати на старих БМП, які вони самі назвали «консервними банками».

  

Начальник організаційно-мобілізаційного управління Центрального військового округу (РФ) генерал-майор Алєксандр Ліньков призначений тимчасово виконуючим обов’язки командувача військ округу замість Алєксандра Лапіна. У жовтні Лапіна почав активно критикувати голова Чечні Рамзан Кадиров, зокрема, він звинувачував генерала у здачі Лимана та прорив ЗСУ на одній із дільниць фронту. При цьому позицію Кадирова публічно підтримав і засновник ПВК «Вагнер» Євгєній Прігожин.

 

Уламки російської економіки

 Країни G7 та Австралія остаточно домовилися про фіксовану ціну на російську нафту. Коаліція дійшла згоди, що цінова стеля стане фіксованою ціною, а не знижкою до індексу цін на нафту з РФ. Партнери також домовилися регулярно переглядати фіксовану ціну за необхідності. Країни розраховують, що це підвищить стабільність ринку та допоможе мінімізувати навантаження на його учасників. Розмір фіксованої ціни затвердять до кінця листопада.

  

Російський бюджет у жовтні недоотримав 7,5 млрд рублів нафтогазових доходів. Експерти очікують зниження експорту нафти з Росії ще на 1-3 млн барелів на добу після набуття чинності забороною ЄС на морські постачання.

 Росія витрачає нечувані гроші на війну. Наприклад, на ракетну атаку 31 жовтня РФ витратила $400-600 млн. Саме стільки коштує 50 ракет Х-101/Х-555, які випустили окупанти територією України. Більшість ракет вдалося збити силам українського ППО. Внаслідок обстрілу вражена низка енергетичних об’єктів у 10 областях України, місцеві жителі частково або повністю залишилися без води та електрики.

  

У відповідь на вторгнення Росії в Україну близько 42% іноземних компаній заявили про те, що йдуть російського ринку, ще 40% продовжують працювати, решта — призупинили або обмежили свою діяльність у країні. Найбільш масово йдуть компанії з Великобританії, Ірландії, Литви, Польщі, Фінляндії та Чехії — близько 60% усіх їхніх підприємств, які були присутні в Росії. Крім того, країну залишили 53% американських фірм та до 30% підприємств з Угорщини, Німеччини, Італії, Франції та Японії. Річна російська виручка компаній, що пішли, становила близько 120 млрд доларів, в них працювали 673 000 осіб.

  

47% росіян зізналися, що не мають накопичень. Це випливає із опитування сервісу SuperJob. Майже кожен п’ятий опитаний (18%) розповів, що, втративши всі джерела доходу, зміг би прожити на накопичені гроші один-два місяці. 15% заявили, що заощаджень забракло б і на місяць. Раніше аналітики Центробанку РФ заявили, що через мобілізацію росіяни почали частіше заощаджувати на повсякденних речах. Перехід у «режим економії» стався на тлі падіння реальних доходів, погіршення споживчих настроїв і наростання невизначеності в умовах війни

  

Міжнародна ізоляція

 

Минулого тижня Росія поширила в Раді безпеки 310-сторінковий документ, в якому стверджувалося, що «біологічна діяльність» здійснюється в Україні за підтримки Міністерства оборони США. Васілій Нєбєнзя розповідав, що у березні на Херсонщині російські військові нібито знайшли три безпілотники з ємностями, які можуть «поширювати комарів, заражених небезпечними вірусами». Рада безпеки ООН відмовилася підтримати запропонований РФ проект резолюції про створення комісії з розслідування нібито здійснення на території України військово-біологічної діяльності США. За проект проголосували Росія та Китай, проти США, Великобританія та Франція. Десять країн, які не є постійними членами Ради безпеки, утрималися. Росія неодноразово звинувачувала США у виробництві біологічної зброї в Україні, не надаючи доказів цьому. Виходячи зі звички Росії здійснювати теракти, попередньо звинувативши в них інших, у Вашингтоні вважають, що Москва сама може готувати біологічну або хімічну атаку.

  

Влада Нової Зеландії розширила санкції, введені щодо Росії через вторгнення в Україну. У список санкцій включено 14 російських громадян і сім юридичних осіб. Серед них керівники та акціонери компаній, які розробляють та виробляють ракети та вогнепальну зброю, а також члени неонацистських воєнізованих формувань, пов’язаних із групою найманців ПВК «Вагнера». Обмежувальні заходи, також введені щодо «ЗМІ, що поширюють дезінформацію» — інформаційного агентства «Інфорос» (InfoRos) і ІА NewsFront, що базується в Криму. Тим, хто потрапив у списки санкцій, закрито в’їзд до Нової Зеландії, їх активи на території країни, за наявності таких, будуть заморожені.

 

Футбольна федерація Боснії та Герцеговини відмовилася проводити товариський матч із російською збірною. Зустріч мала відбутися у Санкт-Петербурзі 19 листопада. Матч міг би стати першим з початку вторгнення Росії в Україну, коли б російська команда грала зі збірною однієї з країн Європи. Проти товариського матчу з Росією публічно виступили кілька футболістів збірної Боснії та Герцеговини.

  

Кіпр з 1 грудня запровадить збір за оформлення національної візи для громадян РФ. Збір у загальному випадку становитиме €80. За дітей віком від шести до 12 років потрібно буде заплатити €40. Влада Кіпру зазначила, що таке рішення ухвалено у зв’язку із призупиненням угоди між ЄС та Росією про спрощений візовий режим. Розгляд заявки на візу зараз триває 3-5 днів.

  

Нідерландський Veon виставив на продаж «Вимпєлком» – власника «Білайну». Німецька компанія Mast-Jägermeister SE, яка випускає лікер Jägermeister, призупинила постачання до Росії. Японський виробник шин Bridgestone оголосив пошук покупця на свій завод в Ульяновську. Японський автовиробник Infiniti повідомив, що йде з Росії. Huawei повністю припинила прямі постачання смартфонів та іншої техніки до Росії.

  

Британська юридична фірма McCue Jury & Partners заявила, що подає від імені українців судовий позов проти російського бізнесмена Євгєнія Прігожина та створеної ним ПВК «Вагнера» до Високого суду Лондона. «Не лише сама війна Путіна незаконна, а й незаконні методи, якими вона ведеться, включаючи цілеспрямовані напади на мирних жителів. ПВК «Вагнера» використовує терористичні способи ведення війни задля досягнення цілей Путіна. Це підтверджується їх численними військовими злочинами, які включають тортури, вбивства та зґвалтування, які використовуються для залякування мирного населення», — йдеться у прес-релізі компанії. Юристи зазначили, що діють у рамках ширшої правової кампанії громадянського суспільства спільно з коаліцією провідних світових експертів. Вони мають намір довести наявність змови з метою залякування українського народу між Прігожиним, ПВК «Вагнера» та «військовою машиною Путіна», а також компенсації для всіх постраждалих. Фінансувати кампанію планується за рахунок краудфандінгу. Юристи заявляють, що залежно від обсягу коштів, які вдасться зібрати, справа може перетворитися на багатомільярдний позов про репарації, який торкнеться не лише Прігожина та ПВК, а й Путіна з його найближчим оточенням. «Ми вважаємо, що це перший випадок в історії, коли на приватну військову компанію подають до суду за тероризм, а також за змову з державою-ізгоєм з метою незаконної війни», – пояснили в McCue Jury & Partners.

  

Польща розпочала будівництво загородження на кордоні з Калінінградською областю, воно складатиметься з трьох рядів колючого дроту, повідомив польський міністр оборони. Раніше аналогічна споруда була збудована на польсько-білоруському кордоні.

  

Великобританія розширила санкції проти Росії, заборонивши імпорт ювелірних виробів із російського золота, переробленого у третіх країнах. Під персональні обмеження потрапили партнери Абрамовіча Фролов та Абрамов, а також казанські мільярдери Шигабутдінов та Шаймієв.

  

Турецький Denizbank різко посилив для росіян умови відкриття та використання рахунків. Розмір депозиту, необхідного для того, щоб стати клієнтом банку, зріс майже в 10 разів, також банк встановив мінімальний розмір вихідного SWIFT-переказу на рівні $10 000.

  

Євросоюз вивчає можливість використання заморожених активів Центрального Банку для відновлення України. Зусилля блоку буде зосереджено на конфіскації частини від $300 млрд, заблокованих у США та ЄС.

  

Європарламент закликав РФ компенсувати Україні збитки, завдані війною, стверджуючи, що російські активи, заморожені внаслідок санкцій, «мають бути законно конфісковані відповідно до міжнародного права». Зокрема йдеться про активи осіб, причетних до злочинної діяльності. У березні було створено спеціальну групу «Заморозка та конфіскація», щоб виявити та заморозити активи російських олігархів, а також забезпечити скоординований підхід у ЄС та з іншими партнерами G7.

  

Греція підтримуватиме всі позови України проти Росії у Гаазі. «Греція безумовно стоїть на боці України та підтримуватиме всі позови України до Міжнародного суду в Гаазі. Ми також підтримуватимемо всі ініціативи, пов’язані зі створенням Спецтрибуналу, оскільки військові злочини мають бути покарані», – заявила президентка Греції Катерина Сакелларопулу.

  

Із Молдови висилають дипломата РФ. Таке рішення ухвалили після падіння російської ракети на території Молдови. «Було підтверджено, що ракетні обстріли сусідньої країни призводять до подальшої ескалації ризиків безпеки, а громадяни нашої держави все більше зазнають катастрофічних наслідків війни», – повідомило молдавське МЗС.

        

9 країн залишили Альянс незалежних пресрад Європи через присутність Росії. З Альянсу вийшли пресради Вірменії, Данії, Естонії, Фінляндії, Грузії, Ірландії, Молдови, Норвегії та Швеції. До цього Альянс вже залишила Україна.

  

Регіони

 

Ліга Вільних Націй (FNL) зробила заяву з приводу З’їзду народних депутатів Росії у Польщі, який відбудеться на початку листопада у Яблонні під Варшавою. Ліга заявила, що не визнає «ніяких політичних сил і центрів, які виправдовуватимуть збереження РФ у її сучасному вигляді». У I З’їзді Народних Депутатів у Польщі візьмуть участь «законно обрані представники народу Росії, які як прибули з РФ, так і перебувають у вигнанні, і не заплямували себе співпрацею з путінською диктатурою та співучастю в її злочинах» — йдеться на сторінці організації. Це, пояснюється далі, депутати різних рівнів влади, обрані до 14 березня 2014 (дата, коли почалася анексія Криму).

  

4 листопада у Марій Ел відзначили День республіки. 102 роки тому було утворено Марійську автономну область у складі Радянської Росії. Республікою є з 1936 року. У Йошкар-Олі активісти роздали прапорці із офіційно скасованою символікою Марій Ел. Таким був прапор республіки з листопада 2006 року по травень 2011 року. Його змінив «прапор із ведмедем» – полотнище з новим гербом Марій Ел, на якому зображений ведмідь із щитом та мечем.

  

Жителі Карачаєво-Черкесії (Республіка РФ) вшанували пам’ять жертв депортації карачаївців, яка розпочалася в СРСР 2 листопада 1943 року і в результаті якої було виселено 69 267 осіб (15 980 сімей). Усього за передвоєнний та воєнний час було депортовано 79 000 осіб карачаївської національності. Більшість репресованих — понад 43 000 осіб, у тому числі 22 000 дітей — загинули у дорозі, а також у місцях переселення. У сучасній Карачаєво-Черкесії 2 листопада вважається Днем депортації карачаївського народу. А 3 травня щорічно відзначається у Карачаєво-Черкесії як День відродження карачаївського народу. Як причина депортації карачаївського народу вказувалося їхнє нібито масове пособництво німцям під час Другої світової війни, а після приходу Радянської армії — небажання видавати тих, хто потурав «фашистам». Карачаєво-балкарська мова відноситься до тюркських мов. Карачаєвці та балкарці розділені між Кабардино-Балкарією та Карачаєво-Черкесією. При цьому кабардинці та черкеси, які розмовляють однією мовою, також розділені межами зазначених республік.

  

У Казані (Республіка Татарстан, РФ) відбулося покладання квітів до пам’ятника жертвам політичних репресій. Раніше виконком Казані заборонив проводити масовий пікет, присвячений цьому дню. Акція мала пройти 30 жовтня біля годинника на пішохідній вулиці Баумана, але в результаті була організована в іншому місці. Спочатку акцію було погоджено, але потім скасовано через вигадану причину.

  

Державні музеї Татарстану ігнорують трагедію радянських репресій. Татарська АРСР, як і інші республіки, області та краї СРСР, зазнала величезних втрат у результаті радянських репресій. Серед загиблих та репресованих – письменники, драматурги, художники, вчені. За оцінками істориків, у ТАРСР було репресовано понад 150 000 осіб. Однак у Казані державні музеї оминають цей трагічний період історії республіки.

  

У місті Татарськ Новосибірської області (РФ) 30 жовтня районний депутат від «Єдиної Росії» Сєргєй Мамонтов збив шестирічну дитину, а потім втік з місця події. Дитину доправили до лікарні, її стан оцінюється як стабільний. За фактом того, що сталося проти депутата, порушили дві адміністративні справи: порушення правил дорожнього руху, що спричинило заподіяння легкої або середньої тяжкості шкоди здоров’ю, та невиконання обов’язків у зв’язку з ДТП. Крім цього, за вказівкою прокурора було зареєстровано повідомлення про злочин, передбачений статтею 125 КК РФ (залишення у небезпеці). Максимальне покарання за статтею становить рік позбавлення волі.

  

У школі №3 міста Лабитнанги на Ямалі (півострів у Росії) учні шостих-десятих класів шиють одяг для російських військовослужбовців у рамках проекту «Тепло наших рук для захисників Батьківщини». Як і під час 2-ї світової війни Росія використовує безкоштовну дитячу працю для забезпечення ведення війни.

  

У Владивостоці (місто і порт на Далекому Сході Росії) влада готується до масових акцій непокори. Переважна більшість місцевого населення не підтримує проведення т.зв. «спеціальної військової операції» та мобілізаційних заходів на території краю. Причинами такої непокори є проживання у регіоні значної кількості етнічних українців та втрати з Росії під час бойових дій.

 

Установи культури Татарстану та Чувашії отримають мільйони рублів на «культурну інтеграцію» з окупованими регіонами України. Усього російська влада виділила 954 млн рублів.

  

У Башкортостані (Республіка у складі РФ) схоплено тюркських партизанів – чотирьох молодих людей башкирської національності 17-18 років було затримано ФСБ. Молоді люди протестували проти вторгнення в Україну, а за офіційною версією – «розраховували дестабілізувати роботу органів влади у Башкортостані». Башкири, споріднений казахам тюркський народ, втратили свою незалежність ще XVII ст. Нині, згідно з офіційними даними, 54% населення Башкортостану становлять представники споріднених тюркських народів – татари та башкири.

 

Божевілля «руского міра»

 

29 жовтня Міноборони РФ оголосило про призупинення «зернової угоди» на невизначений термін після нібито атаки України за допомогою безпілотників на Чорноморський флот РФ в окупованому Севастополі, через що постраждав щонайменше один російський тральщик. Путін особисто поскаржився президенту Туреччини Ердогану, вимагав розслідувати атаку України по військових кораблях, з яких РФ веде обстріл цивільної інфраструктури України, надати гарантії від України, що подібне не повториться, і лише тоді РФ подумає про поновлення «зернової угоди». В ООН повідомили, що зернова угода діятиме всупереч загрозам Росії і навіть після виходу РФ з угоди судна із продовольством продовжили виходити з українських портів. Усвідомивши, що шантаж не вдався, і щоб у черговий раз не «втратити обличчя» Росія заявила, що їй «вдалося отримати від України гарантії щодо невикористання гуманітарного коридору та українських портів для ведення бойових дій проти РФ» та повернулася до виконання зобов’язань.

 

 Засновник ПВК «Вагнера» Євгєній Прігожин направив до Генеральної прокуратури РФ заяву, в якій попросив обмежити доступ до відеосервісу YouTube, а також оголосити «небажаною» діяльність компанії Google у Росії. Він вважає, що США веде інформаційну війну з Росією і «як основну зброю поразки активно використовується дезінформація та негативні установки, що впроваджуються за допомогою YouTube». Знову росіяни звинувачують інших у своїх злочинах.

  

У суботу міноборони Росії звинуватило військових ВМС Британії у плануванні та реалізації нібито «терактів» на трубопроводах «Північний потік-1» та «Північний потік-2». Росіяни також заявили, що британські військові з цього ж підрозділу провели підготовку українських військ до «нападу» на Севастополь у суботу вранці і що нібито ці британські військові перебувають в українському Очакові. «Щоб відвернути увагу від свого катастрофічного управління незаконним вторгненням в Україну, міністерство оборони Росії вдається до хибних заяв епічного масштабу. Ця вигадана історія більше говорить про суперечки всередині російського уряду, ніж про Захід», – відповіло міноборони Британії у своєму Twitter.

  

«Меморіал» оновив списки політв’язнів у Росії. Наразі у ньому 502 особи. З них 385 осіб позбавлені волі через реалізацію права на свободу віросповідання або релігійної приналежності. У списку тих, хто втратив свободу за антивоєнну позицію, на даний момент 29 осіб.

  

ВІЛ у Росії виявили у 1,5 млн росіян, заявили в Росспоживнагляді. Це 1% від населення Росії. Зараженість ВІЛ серед росіян у десять разів вища, ніж у середньому у країнах Євросоюзу.

 

 У Держдумі запропонували створити міністерство інформації та пропаганди. 1933 році в нацистській Німеччині було створено подібне міністерство. Імперське Міністерство народної освіти та пропаганди (нім. Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda) здійснювало контроль у сфері культури та засобів масової інформації, контроль за просвітою та здійснення пропаганди серед населення. Міністром був призначений Геббельс. Структура контролювала у тому числі мистецтво, музику та туризм. З пропозицією виступив депутат Державної Думи Андрєй Гурульов 3 листопада. Росія багато в чому копіює німецький нацизм, а поява нового терміну «рашизм» цілком виправдане.

  

Російський гауляйтер в окупованому українському Криму Сєргєй Аксьонов доручив окупаційній владі Криму провести націоналізацію майна людей та організацій «пов’язаних із київським режимом». За словами чиновника, у законних власників буде вкрадено майно низки компаній, включаючи найбільший суднобудівний завод «Затока» та бахчисарайський цементний завод. Окупанти вже запровадили тимчасові адміністрації у АТ «Бахчисарайський комбінат «Будіндустрія»» та у мережі будівельних гіпермаркетів «Новацентр».

  

Росреєстр повністю засекретив майно родини командувача російських військ в Україні генерала Сєргєя Суровікіна. Майно Суровікіна і раніше було засекречено, але якщо раніше офіційним власником квартир та таунхауса генерала була вказана Російська Федерація, то тепер у реєстрі взагалі немає інформації про цю нерухомість. З бази зникли, зокрема, ділянка генерала в Новій Москві, де знаходиться таунхаус 288 квадратних метрів, 108-метрова квартира на вулиці Авіаконструктора Мікояна та 685-метровий особняк на Рубльовці. Ці об’єкти нерухомості було зазначено у декларації Суровікіна за 2019 рік. Крім цього, з Росреєстру зникла інформація про квартиру дружини генерала та про її бізнес — її ім’я було приховано у списку засновників компаній «Мистецтво краси» та «Рудний». Першій належить швейцарський центр омолодження Versua Clinic, а друга займається видобутком корисних копалин у Єкатеринбурзі.

  

Держдума ухвалила поправки до Трудового кодексу з новою підставою для звільнення працівників. Якщо мобілізований керівник-підприємець не передав нікому своїх повноважень, трудові договори з усіма співробітниками припиняються. Йдеться, зокрема, про перебувають у відпустках і на лікарняних, вагітних жінок та інших працівників. Норма поширюється на правовідносини, що виникли після 21 вересня, коли було оголошено часткову мобілізацію.

  

Т.зв. рада блогерів при верхній палаті російського парламенту попросила Путіна розблокувати Instagram та Facebook. Росія втратила канал для просування своєї позиції (читай пропаганди) за кордоном, а російські користувачі – можливість створювати контент, спрямований на захист її інтересів, стверджують блогери.

  

МЗС РФ випустило заяву «про запобігання ядерній війні». У ньому йдеться про те, що Росія керується постулатом про неприпустимість ядерної війни і застосує ядерну зброю лише у відповідь на ядерну атаку або напад, який ставить під загрозу існування країни. Саме тому Путін вже восьмий місяць шантажує весь світ ядерним вибухом.

  

У Радфеді проведуть консультації щодо повернення дворічного терміну служби з призову, заявив голова оборонного комітету верхньої палати. За його словами, до збройних сил надходить нова техніка та бойові системи, які «за один рік освоїти неможливо». «Я думаю, це все буде підтримано, іншого нам не дано», – сказав він.

  

У Кронштадті (місто в Росії, на острові Котлін) збираються побудувати «Вулицю Героїв Z» із трофейною технікою та стелою учасників війни в Україні. За створення відповідає фонд, пов’язаний із дружиною Дмітрія Мєдвєдєва та патріархом Кірілом. На будівництво майданчика вони планують витратити 145 млн рублів, 75 з яких просять у Фонду президентських грантів. Її будівництво наближені Путіна мотивують так: «дасть можливість усім відвідувачам ознайомитися із сучасним правдивим трактуванням цілей та завдань СВО, новими героями РФ та трофейною технікою».

 

Правозахисник Грігорій Вінтер розповів про тортури у СІЗО Череповця. Він провів там півтора місяці у справі про «фейки» про армію через пости про злочини російських військових у Бучі. Нещодавно правозахисника перевели під домашній арешт. У своєму листі про насильство в ізоляторі правозахисник пише, що за відмову визнати себе «опущеним» його катували електрошокером та багаторазово били, зламавши коліно. До цього правозахисник вже повідомляв, що оглух на одне вухо через сильний холод у своїй камері.

  

24 жовтня у Ростові-на-Дону (РФ) направили на примусове лікування фігуранта справи про графіті «Путін – злодій» Міхаіла Сєлицького: звинувачення вимагало стаціонар – суд обмежився амбулаторним лікуванням. Активістів у політичних справах дедалі частіше примусово поміщають у психоневрологічні диспансери. У серпні такою мірою суд у Волгограді засудив Вячєслава Кошелєва, який виступив на підтримку України та обвинуваченого у «застосуванні насильства до поліцейського». Докази звинувачення повністю вибудовувалися на свідченнях самих силовиків. Кошелєва визнали винним та призначили йому примусові заходи медичного характеру – лікування в установі, яка надає психіатричну допомогу загального типу.

 

Матеріали підготувала Ліза Туманова Українська Жіноча Варта для «Вільного Ідель-Уралу».


Ukrainian Women’s Guard

donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE

Subscribe to our channels and pages

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard