Тижнева рубрика: Розпад Росії

«— Як Ви ставитеся до рішення влади Росії про виведення військ із Херсона?

— Хохлов [українців] треба давити, вбивати та різати, *****. Що з ними робити? Я ненавиджу цих мразей!

— А що ми маємо робити з полоненими українцями?

— Вбивати їх нахер, це мерзоти», – відповідь звичайної російської пари передпенсійного віку журналісту на вулиці.

Реалії війни

Кількість загиблих на війні в Україні росіян перевищила 90 000 осіб і з кожним днем зростає.

За 270 днів повномасштабної війни російська армія запустила  по Україні понад 4 700 ракет.

 

22 листопада росіяни відкрили вогонь по колоні цивільних автомобілів, які намагалися евакуюватися до Запоріжжя та застрягли на розмитій дорозі.

 

23 листопада внаслідок масованої ракетної атаки Російської армії по всій території України загинули щонайменше десять мирних жителів України, 50 отримали поранення. Майже вся Україна залишилася без світла, у багатьох регіонах є проблеми з водопостачанням та опаленням. Усі атомні електростанції, більшість ТЕС та ГЕС України були частково знеструмлені, енергоблоки Южно-Української, Рівненської, Хмельницької та Запорізької АЕС повністю відключені. Росіяни також вдарили ракетами С-300 по пологовому відділенню лікарні у Вільнянську. Загинув хлопчик, якому було лише 2 дні. Мати залишилася живою. Один лікар у тяжкому стані. Сили протиповітряної оборони України збили 51 із 70 крилатих ракет та п’ять ударних дронів-камікадзе.

 

Деякі російські командири були обізнані про випадки сексуалізованого насильства, яке вчиняють військовослужбовці в Україні, повідомив Reuters британський юрист Уейн Джордаш, який допомагає Києву розслідувати військові злочини. Більш того, є випадки, коли командири заохочували зґвалтування і навіть віддавали відповідні накази. Випадки запланованих згвалтувань можуть вказувати на те, що про них було відомо командуванню військовослужбовців, які вчинили злочин. Існують ознаки використання під час війни в Україні сексуального насильства «як зброї війни». Зафіксовано випадки зґвалтування на очах у членів сім’ї, групових зґвалтувань та примусів до оголення. Широко поширене або систематичне сексуальне насильство може бути прирівняне до злочинів проти людяності. Вік жертв варіюється від 4 до 82 років.

 

За даними Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) з моменту, коли 10 жовтня Росія розпочала шквал ракетних ударів та обстрілів по всій території країни, щонайменше 77 цивільних осіб було вбито та 272 поранено. «Через ці удари мільйони людей занурюються у надзвичайні труднощі та жахливі умови життя. Загалом це створює серйозні проблеми відповідно до міжнародного гуманітарного права, яке потребує конкретної і прямої військової переваги для кожного атакованого об’єкта», – повідомив верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.

23 листопада у деяких районах Молдови розпочалися перебої з електропостачанням у зв’язку з черговим масованим ракетним ударом Росії по українській інфраструктурі. Світло зникло в окремих районах Кишинева, Бєльцях, ще кількох містах, у тому числі в Придністров’ї. «Війна Росії в Україні вбиває людей, руйнує житлові будинки та енергетичну інфраструктуру… Ми не можемо довіряти режиму, який залишає нас без світла і тепла, який навмисне вбиває людей тільки для того, щоб тримати інші народи у злиднях та приниженнях. Як би не було важко зараз, наш єдиний шлях, майбутній шлях Молдови має бути у напрямку вільного світу», – написала президентка Майя Санду на своїй Facebook-сторінці.

 

«Ми завдаємо ударів по інфраструктурним об’єктам в Україні у відповідь на накачування цієї країни західною зброєю та безрозсудні заклики Києва здобути військову перемогу над Росією», — заявив постійний представник РФ при ООН Василь Небензя на екстреному засіданні Ради Безпеки ООН, скликаному з ініціативи України через нові масовані обстріли інфраструктури. За словами Небензі, російські війська продовжать завдавати ударів, доки Київ не займе «реалістичну позицію» і не повернеться за стіл переговорів. Небензя під час свого виступу також поклав на українських військових відповідальність за жертви серед мирних жителів України, заявивши, що «уламки ракет або ракети, що збилися з курсу, потрапляють у ті об’єкти, в які Росія не цілилася». Ще один Кремлівський чиновник визнав терористичну діяльність РФ, перекручуючи факти і навмисно упускаючи першопричину цієї війни – Росію.

 

Російські військові використали сміттєзвалище в Херсоні для спалювання трупів — мабуть, своїх загиблих товаришів. Очевидці розповіли, що бачили, як на звалище приїжджали вантажівки, наповнені чорними мішками, які після цього спалювалися. При цьому в повітрі відчувався різкий запах паленого волосся. При в’їзді на сміттєзвалище було встановлено блокпост, і до території місцевих жителів не підпускали. Ці заяви підтвердили десятки очевидців із місцевих жителів.

 

Запорізька АЕС також відключилася від зовнішнього енергопостачання через ракетні атаки РФ. Станція перейшла на живлення від аварійних дизель-генераторів, щоб отримати енергію, необхідну для охолодження реактора та «інших важливих функцій ядерної безпеки та захисту», заявив голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, посилаючись на дані співробітників МАГАТЕ, які працюють на ЗАЕС. Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) під час огляду Запорізької АЕС після обстрілу росіянами виявили нерадіоактивний витік через пошкодження резервуарів для зберігання конденсатів. Внаслідок ударів також пошкоджено головну дорогу, що проходить вздовж реакторів, непрацюючу залізницю, трубопровід зі стисненим повітрям та дахи допоміжних будівель.

 

«Уся магістральна високовольтна інфраструктура України працює, але проблеми зберігаються у розподільчих мережах обленерго територією всієї держави. У середньому від 200 до 400 000 споживачів знеструмлено в кожній області в ті чи інші години», – зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмігаль. Складніша ситуація через погодні умови у Хмельницькій, Одеській, Тернопільській областях. У Харківській і Херсонській областях інфраструктура пошкоджена через масовані обстріли, що продовжуються.

 

Морських піхотинців 155-ї бригади Тихоокеанського флоту Росії, які поскаржилися губернатору Примор’я Олегу Кожемяко на великі втрати у боях за Павлівку на Донеччині, не відводять з передової. У тил не перекидають лише тих, хто висловлював невдоволення. «Вони не роблять висновків, а лише карають. Я думаю, що вони хочуть повністю всіх неугодних ліквідувати, а під час бойових дій це не проблема, а навіть дуже легко, — каже морський піхотинець, – Люди думають дезертирувати, і я їх розумію, і сам думаю, як це зробити. Нині це, мабуть, єдиний спосіб зберегти собі життя».

 

Декілька учасників українського підпілля в Херсоні розповіли The Washington Post, як стали партизанами, які завдання виконували і що російські військові не могли отримати жодної цінної інформації навіть після того, як ловили партизанів. Українське підпілля, в якому брали участь як місцеві жителі, так і співробітники спецслужб, сформувалося не лише на Херсонщині. З початку повномасштабної війни на взятих Росією під свій контроль територіях було організовано десятки нападів на чиновників, які співпрацюють з Росією, багато хто з них загинув.

Водночас з’являється дедалі більше свідчень «систематичних військових злочинів», які кояться «у кожному регіоні, де розгорнуто російські війська» в Україні, заявила посол США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак. Йдеться, зокрема, про «навмисні, невиборчі та непропорційні атаки на громадянське населення та громадянську інфраструктуру», жорстоке поводження з цивільними та військовими та спроби приховати злочини проти них. Ван Шаак також згадала повідомлення про страти, тортури та сексуальне насильство і заявила про наявність «постійної моделі ударів по цивільних об’єктах». Крім того, представниця США згадала про систему фільтрації, створену Росією для населення на окупованих територіях. «Є переконливі звіти, що описують [випадки] фізичного та психологічного насильства, у тому числі сумарні страти (юридичний термін), у рамках [фільтраційних] заходів, а також насильницького переміщення та депортації, у тому числі тисяч українських дітей, які були викрадені та насильницько усиновлені сім’ями в Росії», – наводить слова Ван Шаак CNN.

 

З колоній у Росії зникли тисячі людей — це відбувається на тлі вербування до ПВК «Вагнера». За даними ФСВП, за вересень та жовтень кількість ув’язнених у колоніях скоротилася на 23 000 осіб. Таких різких стрибків не було ні під час наймасовішої амністії за останні роки, ні за пандемії коронавірусу, коли суди виносили менше вироків.

 

Понад 20 мобілізованих із Мордовії втекли з ульянівського навчального центру. Мобілізовані не повернулися до тренувального пункту після звільнення на честь «дня народної єдності».

 

«Росія має хороших військовослужбовців, проте більшість із них мертві», –  заявив міністр оборони Великобританії Бен Воллес . А Росія «штовхне в м’ясорубку» своїх військових, використовуючи величезну кількість артилерії. «Лише нація, яка не дбає про власний народ, може відправити 100 000 своїх людей на смерть, поранення чи дезертирство», – зазначив Воллес.

 

Уповноважений з прав людини в Україні Дмитро Лубинець показав кадри обміну російських військовополонених, на яких чітко видно, що Україна дотримується всіх норм Женевських конвенцій щодо військовополонених. «Вони одягнені, взуті, ситі і йдуть самотужки. Вони мають нормальне самопочуття, адже отримували достатню медичну допомогу. На них немає слідів, які засвідчують погане ставлення під час перебування в українському полоні», – написав Лубинець. І давайте згадаємо українських військових, які повернулися після російського полону. Родичі деяких з них навіть не змогли впізнати, настільки вони були виснажені, худі та понівечені.

 

Глава Генштабу Чехії Карел Ржека заявив про необхідність модернізації армії, щоб бути готовими до боротьби з передовим противником, адже ескалація московської війни проти України зростає. Він заявив, що якщо між Росією та НАТО вибухне конфлікт, Чехії це торкнеться негайно, і армія країни буде активним учасником з перших хвилин війни. “Війна в Європі знову стала реальністю і відбувається на кордоні Північноатлантичного альянсу. Вічний спокій – це утопія. Період попередження про цю кризу триває щонайменше з 2014 року. Ми сподівалися, що все заспокоїться. Але надія – це не стратегія», – сказав він.

Уламки російської економіки

Шість із дев’яти країн, у яких працювала російська платіжна система «Мир», відмовилися від її підтримки. За останні кілька місяців операції з “Миром” припинили повністю або скоротили співпрацю банки в Узбекистані, Таджикистані, Киргизстані, Казахстані, Туреччині та В’єтнамі. Ситуація, що склалася, є «крахом» спроби Росії створити власну альтернативу Visa і Mastercard в умовах фінансової ізоляції.

 

Прямі військові витрати Росії за дев’ять місяців повномасштабної війни в Україні становили $82 млрд. Ця оцінка включатиме лише безпосередні витрати, які необхідні для підтримки військових дій. Витрати на оборону та втрати російської економіки через війну та західні санкції не враховувалися. Наприклад, на масований ракетний удар, завданий містами України 10 жовтня, Росія витратила $400-700 млн. Величезні суми, які РФ могла б витратити на поліпшення якості життя свого народу.

 

Дипломати Європейського Союзу продовжували між собою переговори про граничну межу цін на російську нафту. Деякі члени, такі як Польща, вважають $65 надто сприятливою ціною для Москви, тоді як такі члени, як Греція, найбільша у світі країна, що володіє нафтовими танкерами, не хочуть опускатися нижче за 70 доларів. Американський Мінфін пропонував встановити ціну в районі $40–60 за барель. Будь-якому покупцеві, який заплатив більше встановленого ліміту, не буде дозволено отримати доступ до європейських, особливо грецьких, нафтових танкерів або стандартного страхування від таких ризиків, як розливи нафти. Тим часом російська нафта вже торгується за ціною набагато нижчою від запропонованої межі Європи. У четвер на двох ключових західних експортних терміналах країни ціна на нафту впала приблизно до $52 за барель. Російська нафтова промисловість, на частку якої припадає приблизно 10% світового виробництва і є ключовим джерелом доходів Кремля, вже зіткнулася з серйозними санкціями після вторгнення в Україну. За останніми даними межа ціни на російську нафту Urals встановлена $60 за барель.

 

 

 

Покупці сирої нафти в Китаї призупинили закупівлю частини російської нафти через невизначеність рівня цінової стелі на нафту з РФ, яка була встановлена на початку грудня. За словами китайських трейдерів, багато учасників ринку готові працювати в умовах цінового обмеження на нафту з Росії, навіть якщо вони офіційно не підтримують такі санкції. Межа ціни на російську нафту буде введена разом із санкціями Євросоюзу 5 грудня, а на нафтопродукти – з 5 лютого 2023 року. Введення цінової межі спрямоване на зменшення доходів Кремля для підтримки війни в Україні.

 

Міжнародна ізоляція

Європарламент 23 листопада ухвалив резолюцію про визнання Росії державою – спонсором тероризму. “За” резолюцію проголосували 494 депутати з 705, “проти” – 58 депутатів, “утрималися” – 44. На двері депутатів Європарламенту, які проголосували проти визнання Росії спонсором тероризму, наклеїли плакати з написом «Своїм голосом я підтримую тероризм» Також велика група депутатів Європарламенту запропонувала визнати терористичною організацією російську приватну військову компанію «Вагнера».

 

Парламентська асамблея НАТО також визнала Росію державою-терористом і закликала створити спеціальний Міжнародний трибунал для покарання російських злочинців. Рішення підтримали усі 30 країн-членів Альянсу. Аналогічну резолюцію у різних формулюваннях політичний режим у Росії вже назвали терористичним парламенти Естонії, Латвії, Литви, Польщі та Чехії.

 

В Україні з’явилася петиція із закликом перейменувати Росію на Московію. Замість Російської Федерації пропонується використовувати назву Московська федерація, а замість Росії – Московія. Петиція зареєстрована 23 листопада і громадяни України мають 91 день на голосування. Автор петиції пояснив, що історичною назвою Росії є Московія. Те саме стосується державних утворень московського князівства, московського царства та імперії. Крім того, ця назва вживалася в європейських та деяких азіатських мовах. Цікаво, що Росія існує трохи більше 300 років, оскільки 22 жовтня 1721 року московський цар Петро I проголосив московське князівство «російською імперією». «301 рік українці страждають від брехливої російської версії нашого історичного минулого. Називаючи Росію Росією, ми легалізуємо її брехню та підтверджуємо, що згодні з її версією історії. У відриві від Києва російська культурна традиція втрачає своє коріння. Саме тому Росія тримається так за Україну та Київ», – йдеться у тексті петиції.

 

Лідери країн АТЕС на форумі організації в Таїланді ухвалили підсумкову декларацію, в якій, зокрема, згадувалася війна в Україні. У тексті документа йдеться, що більшість країн-членів «жорстко засуджують війну і підкреслюють, що вона спричиняє величезні людські страждання та поглиблення існуючих проблем в економіці». У тексті декларації також наголошується, що Генеральна Асамблея ООН на початку березня ухвалила резолюцію, яка «засуджує у найсильніших висловлюваннях агресію Російської Федерації щодо України та вимагає повного та безумовного виведення військ з території України».

 

Служба безпеки України завершила контррозвідувальні заходи на території Києво-Печерської Лаври у Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря та у Сарненсько-Поліській єпархії Рівненської області. Заходи проводилися з метою не допустити «використання церкви як осередку «російського світу»», перевірити, чи не використовують приміщення Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП) диверсійно-розвідувальні групи, убезпечити населення від «провокацій» та терактів. Обшуки планували давно, зважаючи на прокремлівську позицію УПЦ МП в Україні та значну кількість фактів колабораціоністської діяльності українських священиків та безпосередньої участі у війні російських священиків, однак ініціювали обшуки лише після резонансу з опублікованим в інтернеті відео, де священики Лаври моляться за Росію. У результаті правоохоронці виявили документи, що підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур, проросійську літературу, що використовується при навчанні в семінарії для пропаганди «російського світу», готівку, у тому числі російські рублі, «методички», в яких російські куратори пояснюють, як правильно проводити церковні літургії після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, фотокопії посвідчень росіян, які брали участь у бойових діях проти українських військ. Серед таких документів – вид «героя Росії», підписаний міністром оборони РФ за «захоплення Криму» 2014 року. Співробітники СБУ, Нацполіції та Нацгвардії ретельно перевірили понад 350 церковних споруд та 850 осіб. Зокрема, понад 50 осіб пройшли поглиблені контррозвідувальні опитування, зокрема з використанням поліграфу. Деякі з них під час перевірки документів надали паспорти та військові квитки СРСР, взагалі не мали оригіналів документів, або мали підроблені паспорти громадян України. У Чернівцях під час обшуку співробітники СБУ вторглися на момент фізичної близькості секретаря Чернівецької єпархії УПЦ МП Архімандрита Микити з неповнолітнім хлопцем, який співає у місцевому хорі. Також серед файлів на комп’ютерах Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ Московського патріархату виявлено дитячу порнографію

 

Американська технологічна компанія Nvidia офіційно пішла з Росії.

Служба державної безпеки Швеції (SÄPO) затримала двох мешканців країни за підозрою у шпигунстві. Один із затриманих підозрюється в незаконній розвідувальній діяльності проти Швеції та проти іншої іноземної держави — якої саме не уточнюється. Другого затриманого підозрюють у пособництві та підбурюванні. В операції брали участь два вертольоти. У будинку підозрюваних пройшли обшуки. За даними окружного суду Стокгольма, затримані займалися шпигунством з 2013 року. Затримані — 59-річне подружжя, яке емігрувало з Росії, та мешкає у Швеції з 1997 року, отримавши шведське громадянство. Подружжя здобуло технічну освіту, а  чоловік був директором компанії BDT Stockholm AB, яка спеціалізується на виробництві та поставках електронних компонентів, у тому числі в Росію.

 

Робоча група по радянським пам’яткам при державній канцелярії Естонії рекомендувала знести або замінити 244 із 322 радянських пам’яток на території країни. Зі 244 рекомендованих до знесення пам’ятників 56 вже прибрали. Ще 74 радянські пам’ятки визнали нейтральними. За ще чотирма пам’ятками необхідні додаткові обговорення.

 

Палата представників – нижня палата парламенту Нідерландів – оголосила Росію державою – спонсором тероризму через вторгнення в Україну. За це рішення 24 листопада проголосувала переважна більшість парламентарів. Російська армія «структурно та навмисно» обстрілює цивільні об’єкти в Україні, цитує телеканал WNL витяг з прийнятого документа.

 

Норвезький суд засудив 34-річного росіянина на три місяці в’язниці через запуск дрону. Його звинуватили у порушенні санкцій, які забороняють російським фізособам та організаціям польоти над територією країни. За звинуваченням у цьому порушенні влада країни останнім часом затримувала ще кілька людей. Серед них – син колишнього голови РЖД.

 

Влада Естонії позбавила посвідки на проживання 66-річного громадянина Росії Сергія Непримєрова, який з восьми років постійно жив в Естонії. 30 вересня він вирушив з Нарви до Івангорода, щоб потрапити на похорон знайомого. Назад естонські прикордонники його не пустили, видавши документ про п’ятирічну заборону на в’їзд до Естонії та Шенгенської зони. Згідно з документами естонської влади, причиною анулювання виду на проживання стала активна участь Непримєрова у проросійських акціях.

 

У латвійських школах заборонять вивчати російську мову як другу іноземну. Другою іноземною можна буде обрати лише одну з офіційних мов ЄС.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала доповідь, в якій засудила репресії російської влади проти незалежних ЗМІ та цивільних активістів. Правозахисники вважають, що жорстоко припиняючи протести та позбавляючи громадськість інформації щодо протестних акцій, Кремль намагається викорінити будь-які публічні прояви невдоволення.

 

У Вірменії пройшов мітинг проти Росії та з вимогою вийти з ОДКБ (організація договору про колективну безпеку). Жителі Єревана вийшли на вулиці з гаслами «Путін убивця», «Росія – ворог» та «Слава Україні». Приводом для акцій став приїзд до Єревану Путіна, глави МЗС РФ Лаврова та самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка, які 23 листопада мали взяти участь у саміті ОДКБ.

 

Щодо самого саміту ОДКБ, то рутинний захід обернувся цілою низкою політичних скандалів, які продемонстрували ослаблення Росії і, як наслідок, втрату значущості організації, яка цілком і повністю є проектом Кремля, створеним на противагу НАТО. У Росії не залишилося ні ресурсів, ні авторитету для тиску на «партнерів» на пострадянському просторі, а без тиску ні про яку співпрацю і, тим більше, інтеграцію не йдеться. Особливо після того, як Росія намагалася втягнути їх у війну проти України.

 

Українська делегація має намір бойкотувати роботу ПА ОБСЄ. «Постійний комітет Парламентської асамблеї ОБСЄ не зміг змінити своїх правил, щоб вигнати делегацію Росії. Ми, українська делегація, бойкотуємо роботу в ПА ОБСЄ доти, доки ця міжнародна організація не зможе сформувати своє ставлення до участі в ній росіян – пропагандистів та представників держави-, держави-злочинця», – повідомила член делегації Євгенія Кравчук.

 

Фінська енергетична компанія Fortum заявила, що планує замінити російське ядерне паливо на американське і готується до його закупівлі у американської Westinghouse Electric. На такий крок компанія пішла у відповідь на війну Росії в Україні.

 

Міжнародний суд ООН у Гаазі отримав уже 24 заяви держав, у яких йдеться про підтримку позиції України у справі «Україна проти Росії» щодо порушення Конвенції про запобігання геноциду.

 

Регіони

З 17 по 19 листопада у Римі відбувся культурний форум «The European Pavillion» у рамках якої відбулася панель, у якій розглядалася колоніальна політика Росії стосовно корінних народів. Запрошеними учасниками були один із лідерів Татарського національного руху, співзасновник руху Вільний Ідель-Урал Рафіс Кашапов, один із лідерів Бурятського національного руху Раджана Дугар-Де Понте та керівник Башкирського Національного Політичного Центру Руслан Габбасов. Усі троє є членами Ліги Вільних Націй. Габбасов зазначив, що багато європейців «не знають нічого про народи Росії», для них Росія – це «один великий російський світ з балалайкою, ведмедем і горілкою», а те, що там проживає безліч народів з різними мовами, культурами та своєю історією, «Для багатьох стало відкриттям».

 

У центрі Риму також відбулася акція протесту проти іранського та російського тоталітарних режимів, у якій брали участь і вихідці з регіону Ідель-Урал. Серед присутніх були іранці, що проживають в Італії, мусульмани з інших країн, українці та італійці. Люди виступали під трьома гаслами: засуджували іранську владу, скандуючи «Ні диктатурі в Ірані!», а також засуджували війну Росії проти України та висловлювали свою солідарність з Україною та українським народом.

 

Ліга Вільних Націй, що об’єднує поневолені Москвою народи в їх боротьбі за реалізацію права на самовизначення, звернулася до Голови Мюнхенської конференції з безпеки Крістофа Хойсгена. «Просимо Вас надати можливість виступити на форумі представникам Ліги Вільних Націй. Ми щиро сподіваємось, що розмова про майбутнє російських територій передбачає можливість почути і нашу думку – думку мільйонів представників автохтонних народів та мешканців регіонів. Хочеться вірити, що в розумінні MSC2022 є місце не тільки для діалогу з росіянами, але і для діалогу з татарами, башкирами, бурятами, якутами, калмиками, чеченцями, ерзянами, мокшанами, казаками, інгерманландцями та іншими народами», – резюмують. Лист підписали представники національних та регіоналістських рухів татар, башкир, бурятів, якутів, калмиків, чеченців, ерзян, мокшан, казаків, інгерманландців.

 

«Я хотіла б, щоб не лише на сцені було ерзянське вбрання, а щоб наші діти та онуки знали, що є такий народ, мова. Адже зникає мова. У мене серце болить через те, що ми зникаємо». Надія Родіонова 24 вересня знімала на телефон звернення ерзянського письменника Євгена Четвергова (Нуяня Відяза) до ерзянського національного з’їзду в Таллінні. Після цього співробітники ФСБ провели обшук у її квартирі.

 

148 років мовою марі (одна з фінно-угорських мов, поширена серед марійців — головним чином, у Республіці Марій Ел та Башкортостані (РФ)) видано 253 книги, брошури, статті. Це 1,7 видання на рік. Офіційно. Скільки було неофіційних, підпільних видань, можна лише здогадуватися. Зрозуміло, за старих часів книги було дуже важко і дорого видавати, а грамотних людей, та ще й таких, що можуть написати щось розумне — і того менше, проте значна частина зазначеного часу — це вже період, коли російською видавалися не тільки книги, але і журнали, газети, тоді як марійською мовою одна-дві книги в кілька років, а іноді — жодної книги на протязі 4-10 років.

«У них вулиці та будинки виглядають краще та чистіше, ніж у нас міста», «Нікому ми не потрібні», «Іншим допомагаємо, а самі в болоті». Так жителі Комі (Республіка РФ) – колись багатого, а тепер дотаційного регіону – заздрять мешканцям українського міста Ровеньки, яке Росія сама й розбомбила, а тепер над яким республіка Комі «взяла шефство» та пообіцяла відновити.

 

Поки  регіональні начальники настільки сильно залежать від Кремля, що їм для збереження влади набагато важливіше мати добрі стосунки з ним, ніж із населенням. І в цьому сила путінської моделі до того моменту, поки вертикаль раптом не ослабне. А послабшати вона може саме через війну, через цю стратегічну помилку центру. Путін говорить про загрозу розпаду Росії ще з перших років свого правління. З того часу в країні з’явилася вертикаль влади, яка позбавила регіони не лише політичних прав, а й фінансової самостійності. І ось тепер на тлі війни в Україні з’являється все більше прогнозів про те, що Росія може повторити долю СРСР розпастись.

 

Три школи в Башкортостані (Республіка РФ) закрили через спалах мишачої лихоманки. Школи були закриті у Туймазинському районі, а учнів перевели на дистанційне навчання через спалах геморагічної лихоманки з нирковим синдромом. З початку листопада із села Серафимівського надійшло 31 повідомлення з попереднім діагнозом ГЛПС, зареєстровано 14 випадків захворювання серед дітей шкільного віку.

 

За півроку 2022 року в Татарстані (Республіка РФ) відмову у виплаті щомісячної соцпідтримки на дитину віком від 3 до 7 років отримали 66% батьків. У Міністерстві праці повідомили, що причиною стало перевищення середньодушового доходу сім’ї та надання недостовірних чи неповних даних.

 

Президент Республіки Татарстан (РФ) Мініханов підписав закон про бюджет Татарстану на 2023 рік з дефіцитом 27 млрд рублів. У 2021 році, до початку повномасштабної війни Росії з Україною, очікувалося, що дефіцит бюджету Татарстану на 2022 рік, як і на 2023 рік, становитиме лише 6 млрд. рублів.

 

На 20 листопада, на війні Росії з Україною загинули щонайменше 183 особи з Татарстану, 267 людей з Башкортостану, всього – 1 885 вихідців з республік та областей Поволжя, смерть яких так чи інакше визнала російська сторона.

У Казані (столиця Республіки Татарстан. РФ) зупиняють свою роботу відкриті групи підтримки ЛГБТК+, зустрічі, просвітницькі ініціативи. Держдума Росії ухвалила пакет поправок про заборону “пропаганди нетрадиційних сексуальних відносин”. Не можна буде розповідати про це публічно, у ЗМІ, писати в книгах, показувати в кіно чи по ТБ навіть із маркуванням 18+. Тисячі росіян виступили проти цього закону: вони писали петиції, надсилали запити депутатам та чиновникам та виходили на одиночні пікети.

 

Божевілля «русского  міра»

 

Європа та Америка щонайменше тричі намагалися врятувати побудовану Кремлем державу від масового вимирання. У 1921-23 слали гуманітарку, щоб урятувати від голоду; під час Другої світової оголосили ленд-ліз і по суті забезпечували Червону Армію краще, ніж це робив сам СРСР; 1990-і знову слали гуманітарку, щоб врятувати від голоду. Але щоразу, трохи зміцнівши, ця держава виявляла агресію та ненависть до своїх рятівників. Отже, ніхто не захоче наступати на ті ж граблі знову.

 

У росіян є національна риса – неохайність. Невлаштованість та неорганізованість побуту, а якщо брати крутіше, то й небажання його облаштовувати. І найкраще це видно у маленьких містах та селищах Росії. Ці будинки, дороги, комунально-побутовий сектор, які не знають ремонту… Просто розруха. Може, це тому, що російських людей підтримує та зігріває усвідомлення уявної «величі», дозволяючи не звертати уваги на «розруху»? Варто згадати ще кілька відмінностей “великого народу” – ненависть до всього неросійського, злість, підступність і те, що росіяни не хочуть змінюватися. Вони готові висміювати дбайливих молдаван, старанних татар, заробітчан-таджиків, українців будь-кого, але не перейматися своїми аварійними бараками чи відсутністю каналізації. Більше того, перебуваючи десь у Європі, вони намагаються не тільки висміяти місцеві зручності та комфорт, але й скористатися ними на халяву, при цьому зробивши власникам капость – зламати, вкрасти та викинути, потрощити… Може, їм усі ці зручності і не потрібні ? Може, їм потрібне лише їхнє право бути частиною «величі», приховуючи своє убожество за Толстим з Достоєвським?

 

Під Санкт-Петербургом (місто в РФ) стався вибух газопроводу. Полум’я пожежі було видно на відстані багатьох кілометрів.

 

Гарнізонний військовий суд Москви відправив під домашній арешт відповідального за заклик на військову службу співробітника головного організаційно-мобілізаційного управління Генштабу ЗС РФ полковника Івана Мертвищева. Його звинуватили у отриманні хабара у вигляді пральної машини від військового комісара. Правоохоронці затримали полковника, коли той приїхав забирати пральну машину. Стосовно Мертвищева було порушено кримінальну справу за статтею про отримання хабара, пов’язаного з вимаганням. Офіцер свою провину повністю визнав. Тепер обвинувачений та його захист чекають на засідання суду. ФСБ та Слідчий комітет мають намір перевірити Мертвищева на причетність до скоєння аналогічних злочинів.

 

Російські чиновники не стали зупинятися на нетрадиційних сексуальних стосунках та педофілії. Тепер штрафи до мільйона рублів вони пропонують запровадити за пропаганду інформації про зміну статі. Держдума ухвалила поправки до законодавства, що забороняють «пропаганду» в Росії «нетрадиційних сексуальних відносин» та трансгендерного переходу. Законопроекти припускають запровадження штрафів за «пропаганду» у вигляді до 400 000 рублів для фізичних осіб. За поширення інформації про гомосексуальність чи трансгендерність серед неповнолітніх буде запроваджено штраф до 200 000 рублів. Встановлюється заборона на видачу прокатного посвідчення фільмам у разі, якщо вони містять матеріали, які «пропагують нетрадиційні сексуальні стосунки». «У нас з вами інший шлях, його обрали наші діди, прадіди, бабусі, прабабусі. У нас є традиції, у нас є совість, у нас є розуміння, що нам треба думати про дітей, сім’ї, країну, зберігати те, що нам передали батьки», — заявив голова Держдуми.

Вихід російських космонавтів Сергія Прокоп’єва та Дмитра Петеліна у відкритий космос скасували через неполадки в системі охолодження одного зі скафандрів. Причини аналізуються. Дату наступного виходу у відкритий космос буде визначено пізніше. Пора вже світові, як і самій Росії, зрозуміти, що вона давно не перша ні в чому.

 

Компанія власника ПВК «Вагнера» Євгена Пригожина повідомила про відправку до Європарламенту кувалди з «найімовірніше, бутафорськими слідами крові» у кейсі з-під скрипки. Відправлення кувалди – це відповідь Пригожина на публікацію Politico. Напередодні вона написала, що депутати Європарламенту від різних партій закликали Євросоюз включити ПВК «Вагнера» до списку терористичних організацій. Саме кувалдою раніше було вбито російського в’язня Євгена Нужина, завербованого ПВК «Вагнера» на війну в Україні, який потрапив у полон і повернув назад до Росії з обміну полоненими. Відео з його вбивством з’явилося на каналі, пов’язаному з ПВК. «Терористи висміюють жертв в Україні. Цього тижня Пригожин направив кувалду до Європарламенту після того, як Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму. Я надішлю ці кайданки до штаб-квартири Міжнародного кримінального суду в Гаазі, де вони чекатимуть на Пригожина та його посібників у злочинах проти України», – відповів міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу, показавши кайданки, які він приготував для засновника ПВК «Вагнера».

 

Заявлена Путіним мета демілітаризації Східної Європи закінчилася збройовим бумом у регіоні. Військова промисловість східноєвропейських держав переживає розквіт, оскільки країни регіону постачають зброю до України. До початку повномасштабної війни Росія висловлювала своє невдоволення мілітаризацією цього регіону та називала розширення НАТО на схід однією з причин вторгнення в Україну. “Військова операція йде за планом”.

 

Володимир Путін у п’ятницю зустрівся з нібито матерями мобілізованих росіян. На зустрічі з президентом були присутні 17 жінок. Під час промови Путін заявив, що «особисто поділяє біль» матерів, які втратили синів на війні, а також назвав мобілізованих «героями». Крім того, він сказав, що «в інтернеті купа обману та брехні», а також заявив, що сам дзвонив кільком мобілізованим солдатам. Проте з’ясувалося, що на зустрічі з Путіним були присутні не «матері» військовослужбовців, які беруть участь у війні, а співробітниці провладних структур та бюджетних організацій, які проговорили заготовлений Кремлем хвалебний текст. Жодної жінки із «Ради матерів та дружин мобілізованих», а також «Комітету солдатських матерів» не запросили.

«Росія ніколи не приховувала і не приховує досі, що її остаточна мета — створення так званої Новоросії з виходом на Придністров’я». Понад два місяці у Молдові збираються мітинги з вимогою відставки проєвропейського уряду. За даними Washington Post, за організаторами протестів стоїть Росія. Користуючись невдоволенням громадян щодо зростання в кілька разів тарифів на газ та електрику, молдавський проросійський політик Ілан Шор, який ховається в Ізраїлі, закликає людей виходити на вулиці. Молдавські журналісти зняли, як людей звозять на мітинги та платять їм за участь, і розповіли, як Росія може використати ситуацію у своїх цілях.

 

Рівно 10 років тому в Росії анонсували випуск електромобілів«Ё-мобиль».. Було обіцяно, що «Ё-мобили».  стануть основним транспортом імперії, тому їх тестував особисто цар Путін. Але, як і з «Йотафоном», «трамваєм будущєго» та пілотованою місією на Марс у 2019 році — це виявилося фейком. Розпил бюджету та показуха. Після Другої Світової в СРСР відбувся невеликий технічний та науковий стрибок, але в основному за рахунок вивезених з Німеччини розробок та науковців, а також завдяки крадіжці та копіюванню західних технологій. До війни СРСР розвивався слабо — переважно руками та мізками найнятих за золото західних фахівців.

 

Попит на символіку з «Z» і «V» у Росії знизився, що видно у зниженні ціни на товари з цієї символікою вдвічі, інколи ж і втричі. Натомість на 17% зросла кількість крадіжок продуктів харчування у магазинах: суди у першому півріччі визнали винними у крадіжках 67 113 осіб. Найчастіше крадуть алкоголь, ковбаси, м’ясо, вершкове масло та солодощі. У багатьох магазинах почали використовувати «протиугонки», або замикати товари в холодильниках на замок, а покупці повинні просити охорону відкрити холодильник. Але красти можна і без покарання — учасникам війни проти України пом’якшували покарання за будь-який злочин. За пограбування, наприклад, можуть дати лише умовне, навіть якщо рецидивіст. Поблажливо ставляться і до тих, хто на суді заявить, що готовий іти добровольцем на війну.

 

У Держдумі РФ загрожують уже й Киргизстану. Заступник голови міжнародного комітету нижньої палати парламенту РФ Світлана Журова назвала заяву киргизького депутата Шакієва про зміну окупаційних радянських та імперських назв районів Бішкека першим кроком до повної відмови від російської мови в Киргизстані: «Події в Україні теж починалися з цього. Можливо, повідомлять про це і Володимира Володимировича [Путіна], він трошки зробить якесь зауваження колезі, президенту Киргизії». А якщо президент Киргизстану вирішив би зробити якесь зауваження Путіну, то рашисти вже вимагали б завдати ядерного удару по Киргизстану.

 

По російському Першому Каналу показали сюжет, у якому повідомили, що батько Путіна помер у бою на Невському п’ятачку в роки Другої світової війни (1939–1945). Тільки ось Путін народився 1952 року.

 

Героїчного батька вигадали і командувачу російських військ в Україні Сергію Суровікіну. У біографії генерала написали, що його батько «виявляється, збив три американські літаки і загинув на Далекому Сході, відводячи падаючий літак від житлових кварталів». Льотчик на ім’я Володимир Суровікін справді існував і перед загибеллю справді збив три американські літаки у Корейській війні 1950-х років. Однак жодного відношення до Сергія Суровікіна він не має. Про це розповів правнук льотчика Володимир Мазич, якого виявили журналісти.

 

25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. У Росії цей день не відзначено, інформація про нього не поширюється широко, проте проблема насильства щодо жінок у Росії стоїть досить гостро. Одна з трьох жінок і дівчаток у Росії зазнає фізичного чи сексуалізованого насильства хоча б раз у житті. Під час пандемії коронавірусу – у 2020 та 2021 роках – жертвами домашнього насильства стали понад 70% усіх убитих у Росії жінок. Майже половина ЛГБТ+ осіб, які повідомили про досвід насильства з боку партнера, були жінками.


Матеріали підготувала Ліза Туманова Українська Жіноча Варта для «Вільного Ідель-Уралу».
Переклад підготувала Радміла Корж Українська Жіноча Варта


Ukrainian Women’s Guard

donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE

Subscribe to our channels and pages

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard