Тижнева Рубрика: Розпад Росії

Українські діти, які втратили кінцівки після ракетних обстрілів росіян (фотографії з інтернету)

#RussiaDisintegration #РозпадРосії

 

«Якщо проголосити незалежність того чи іншого регіону після капітуляції Москви, хто завадить йому відокремитися? У Кремля практично не залишиться людських ресурсів на придушення такої ініціативи — на той час дуже багато людей загинуть в Україні. Але навіть якщо припустити, що якісь люди залишилися, треба враховувати і політичну волю. Використовувати військову силу проти своїх регіонів одразу після найбільшої поразки в історії країни — це політичне та й буквальне самогубство. А якщо врахувати, що заявити про суверенітет можуть одразу кілька регіонів, Москві довелося б починати одразу кілька нових воєн, що є ще менш реалістичним. Втім, все це — лише один можливий шлях розвитку подій», – вважає член Конгресу ойрат-калмицького народу, юрист Даавр Дордійєв.

 

Реалії війни

Станом на ранок 18 листопада 2022 року понад 1 270 українських дітей постраждали внаслідок збройної агресії Росії. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 433 дитини загинули та понад 837 отримали поранення різного ступеня тяжкості.

 

Кількість загиблих на війні в Україні росіян перевищила 83 000 осіб і з кожним днем ​​зростає.

 

У звільнених від росіян Донецькій, Миколаївській, Харківській та Херсонській областях України виявили близько тисячі цивільних тіл і продовжують знаходити все нові і нові поховання. За словами начальника Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Нацполіції України Олексія Сергєєва, вже задокументували понад 3 500 військових злочинів російської армії.

 

Після виступу президента України Володимира Зеленського на саміті «великої двадцятки» та оголошення умов можливого миру Росія завдала масованих ракетних ударів по Україні, які можуть стати наймасштабнішими з перших днів великої війни. І цього разу, як і під час жовтневих обстрілів, метою стала енергетична інфраструктура: ракети вразили щонайменше вісім енергооб’єктів країни. Звичайна поведінка країни-терористки, коли та зазнає невдач.

 

Пєсков зізнався, що Росія займається тероризмом, аби примусити Україну до переговорів. «Небажання української сторони вирішувати проблему, виходити на переговори, більше того, дії української сторони щодо відмови від узгодженого розуміння тексту тощо, ось це все наслідки», – заявив речник президента РФ Дмітрій Пєсков.

 

Хмельницька АЕС в Україні втратила доступ до електричної мережі через військові атаки РФ на країну, що змусило її тимчасово переключитися на дизельні генератори для живлення, заявили в МАГАТЕ. Рівненська АЕС в Україні, за інформацією МАГАТЕ, втратила зв’язок із однією зі своїх ліній потужністю 750 кіловат після обстрілів. Один із чотирьох енергоблоків був автоматично вимкнений. Станція збільшила потужність одного із трьох працюючих енергоблоків, щоб продовжити енергопостачання.

 

Також МАГАТЕ ухвалив резолюцію, в якій закликав Росію негайно вивести військових та інший персонал із захопленої Запорізької атомної станції. Автори резолюції закликали РФ відмовитися від необґрунтованих претензій на право власності на станцію та допустити на ЗАЕС українську сторону, щоб вона могла відновити контроль над станцією для забезпечення її безпеки. Це третя резолюція МАГАТЕ з початку великої війни в Україні із закликом до Росії припинити воєнні дії на українських ядерних об’єктах. Новий документ на закритому голосуванні підтримали представники 24 із 35 країн, що входять до ради. Ще семеро проголосували проти, серед них — Росія та Китай. Коментуючи резолюцію, у постпредстві РФ при міжнародних організаціях у Відні звинуватили МАГАТЕ у «політизації» роботи агентства. Сам документ російські дипломати назвали «непрофесійно складеним» і «містить помилки».

 

Російські військові, відступаючи з правобережної частини Херсонської області, замінували територію сонячної електростанції у Білозерському районі України, повідомляє прес-служба поліції Херсонської області. До початку повномасштабної війни СЕС була важливим елементом енергетичної безпеки громади. Під час окупації військові Росії пограбували та пошкодили станцію, зараз вона не працює і частина населення страждає через відсутність електроенергії та тепла. СЕС деокуповано, але працівники поки що не можуть розпочати відновлення діяльності станції та генерації електроенергії через мінування. Найближчим часом туди вирушать фахівці для проведення перевірки території та розмінування.

 

В Україні через російські атаки без світла залишаються 40% споживачів. Тим часом Росія розганяє фейк про те, що нібито за таких умов Україна експортує електроенергію до країн ЄС. «Укренерго» спростувало російський вкид. З 11 жовтня Україна припинила експорт електрики до країн ЄС. «У засобах масової інформації та соцмережах поширюється інформація, що нібито Україна експортує надмірну електроенергію до країн ЄС. Це абсолютна брехня та свідома дезінформація. Мета розповсюджувачів – схвилювати суспільство, змучене відключеннями електроенергії та переключити увагу від російських ракетних ударів, через які в українців перебої зі світлом», – повідомили у Національній енергетичній компанії.

 

«За оцінкою ISW, Путін ще не відмовився від максималістських цілей щодо окупації всієї України та капітуляції уряду в Києві. Його дії – оголошення «часткової» мобілізації та перестановки у вищому військовому командуванні вказують, що він не планує відмовлятися від війни», – аналітик Американського інституту вивчення війни.

 

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що Україна за жодних умов не зупиниться на шляху звільнення своїх територій і не ухвалить жодних компромісних рішень. На цьому тлі Росія, яка 5 разів просила минулого тижня про переговори, виглядає просто ганебно.

 

ЗСУ вразили район зосередження живої сили, озброєння та техніки росіян на Кінбурнській косі, а після цього звільнили Кінбурнську косу від окупантів. Саме звідти окупанти обстрілювали портові буксири та зернові баржі у Дніпро-Бузькому лимані та місто Миколаїв.

 

Суд в Україні засудив до 12 років позбавлення волі танкіста, який воював за Росію. Чоловіка, особистість якого не розкривається (відомий тільки його позивний «Філ»), звинувачували в тому, що під час війни він як оператор-навідник танка Т-72 зробив не менше 20 пострілів по житлових багатоповерхових будинках у Маріуполі. Військового взяли в полон наприкінці квітня неподалік села Рівнепіль Донецької області України, після того, як ЗСУ підбили його танк, а сам він отримав поранення. У СБУ заявили, що зібрали «беззастережні докази», що дозволило винести танкістові обвинувальний вирок. Суд визнав танкіста винним за статтями про державну зраду та участь у незаконному збройному формуванні. У Службі безпеки України зазначили, що підсудний з 2014 року був у лавах військ самопроголошеної «ДНР», а на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну приєднався до 8-ї гвардійської загальновійськової армії Збройних сил РФ.

 

Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський заявив, що на території Херсонської області правоохоронні органи виявили тіла 63 людей, убитих російськими військовими. «Їх зараз оглядають слідчі та фіксують кожен факт тортур, знаходять свідків, а також відбувається ексгумація тіл загиблих». Наразі порушено 436 кримінальних справ про військові злочини, що відбулися на території Херсонської області України. Крім цього, правоохоронці виявили 11 місць позбавлення волі, в яких росіяни тримали затриманих — як мінімум у чотирьох з них застосовувалися тортури, розповів міністр. Монастирський підкреслив, що пошуки тільки розпочалися і, швидше за все, буде виявлено ще багато «катівень та місць поховань».

 

Рятувальники витягли з-під завалів житлового будинку у місті Вільнянськ у Запорізькій області тіла сімох загиблих. Розбір завалів продовжується. Чотирьохквартирний будинок, як і кілька інших, у Вільнянську було зруйновано внаслідок обстрілу російськими військами у ніч проти 17 листопада.

 

У боях в Україні загинув громадянин Замбії Лемехані Натан Ньіренда, який раніше був ув’язнений в одній із московських колоній. 23-річний Ньіренда загинув ще 22 вересня, повідомили у дипломатичному відомстві. Наразі його тіло знаходиться в Ростові-на-Дону і готується до відправки до Замбії. Ньіренда, який навчався в Московському інженерно-фізичному інституті, був засуджений на 9,5 років ув’язнення у квітні 2020 року (суть його справи в МЗС Замбії не уточнили). Те, що він опинився в Україні, є протизаконним. Уряд Замбії вимагає від РФ терміново надати пояснення, чому «замбійський громадянин, який відбував тюремний термін у Москві, міг бути завербований на війну в Україні і після цього загинув».

 

«Ми наполегливо закликаємо Росію вивести свої сили, щоб покласти край непотрібній війні, яку вона не може виграти і не виграє – незалежно від того, наскільки підлою та безрозсудною є її тактика», – заявив заступник прес-секретаря Держдепартаменту США Ведант Пател.

 

В Анкарі відбулася зустріч директора ЦРУ Вільяма Бернса з головою Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Росії Сергієм Наришкіним, на якій, як повідомляє CNN, обговорювалися «наслідки можливого застосування ядерної зброї Росією». «Він передає повідомлення про наслідки застосування ядерної зброї Росією та небезпеку ескалації для стратегічної стабільності», – сказав телеканалу представник Ради національної безпеки США, коментуючи позицію Бернса на цій зустрічі. Врегулювання конфлікту в Україні на зустрічі не було обговорено, стверджує CNN. «Ми твердо дотримуємося нашого основного принципу: жодного слова про Україну без самої України», — наголосив представник Ради національної безпеки.

 

Російська армія при відступі з Херсона випустила із СІЗО 457 ув’язнених. 166 втікачів вже виявлено та направлено до СІЗО на території Одеської та Миколаївської областей України. Російське видання «Сірена» опублікувало список в’язнів, що втекли, — серед них 124 особи засуджено за вбивства, 11 — за зґвалтування.

 

У Владивостоці за нез’ясованих обставин загинув заступник начальника Тихоокеанського вищого військово-морського училища Росії (ТОВВМУ) Вадим Бойко. Місцеві ЗМІ повідомляють, що він наклав на себе руки, а саме «пустив собі кулю у скроню». Телеграм-канал Baza пише, що з кабінету Бойка, який відповідав за роботу з мобілізованими, вранці 16 листопада було чути п’ять пострілів. Крім цього, за даними Телеграм-каналу, криміналісти на місці події нібито виявили п’ять гільз і чотири пістолети Макарова. «Виходить, полковник вистрілив у себе п’ять разів», – пише Baza.

 

У Чечню (Республіка РФ) прибули 200 підлітків із різних регіонів Росії, і навіть з анексованих т.зв. «ДНР» та «ЛНР» — з ними проводитиметься профілактична робота «з метою військово-патріотичного виховання», заявив голова Чечні Рамзан Кадиров. Підлітків, які перебувають на обліку у правоохоронних органах, привезли до Чечні в рамках федеральної програми «Підлітки Росії». Ще один військовий злочин росіян проти дітей із окупованих територій.

 

З будівництва траси Москва – Казань мобілізували дорожню техніку. Про це повідомляє «Сірена» з посиланням на джерело, що працює на будівництві траси М-12 «Москва – Нижній Новгород – Казань». «Забрали все, що можна копати землю. У «Автодора» — три бульдозери та чотири екскаватори мінімум», — перераховує джерело. 

 

Росія почала відправляти на війну призваних восени військовослужбовців строкової служби. Раніше Міноборони РФ стверджувало, що строковиків не відправлятимуть на війну, хоча навесні такі випадки визнавала навіть влада Росії.

 

Уламки російської економіки

Російська економіка ще має пройти нижню точку спаду, це станеться в першому кварталі наступного року, вважають аналітики, опитані Bloomberg. За їх прогнозом, за підсумками січня-березня 2023 зниження ВВП Росії може досягти кульмінації, перевищивши 8%. Такий спад в економіці стане найглибшим із часів світової фінансової кризи понад десять років тому.

 

Ощадбанк РФ вперше з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну звітував про свої фінансові результати. За підсумками 10 місяців чистий прибуток банку біля 50 млрд рублів. Це у 20 разів менше, ніж рік тому.

 

У 84 найбільших російських містах за рік закрили 200 автобусних та тролейбусних маршрутів. Експерти пов’язують це зі скороченням випуску транспортних засобів у Росії через відмову західних компаній постачати комплектуючі на тлі санкцій.

 

Продажі в Росії на розпродажі на День холостяка знизилися вперше за чотири роки. Загальна кількість онлайн-платежів з 11 до 13 листопада скоротилася на 34% порівняно з минулим роком.

 

Міжнародна ізоляція

Європейський парламент затвердив текст резолюції про визнання РФ державою, яка спонсорує тероризм та застосовує терористичні методи. Голосування за резолюцію планують провести 21–24 листопада.

 

Країни-члени ЄС розпочали дискусію про майбутні відносини між ЄС та Росією після того, як у понеділок головний дипломат блоку Жозеп Боррель представив проект нових принципів взаємодії з Москвою. До 24 лютого взаємодія ЄС із Росією регулювалася п’ятьма принципами, викладеними попередницею Боррелля Федерікою Могеріні. Після вторгнення Росії в Україну більшість положень було визнано «мертвими», а блок почав просувати нову стратегію щодо Москви, що складається з трьох принципів: ізоляції Росії, підтримки України та прагнення зменшити наслідки війни.

 

Рада Європейського союзу ввела санкції проти восьми ймовірних учасників отруєння російського політика Алєксєя Навального «Новічком» у серпні 2020 року. Під європейські санкції за застосування хімічної зброї потрапили співробітники спецгрупи ФСБ, директор Інституту криміналістики ФСБ та керівник наукового центру «Сигнал», які брали участь у розробці отруйних речовин із групи «Новічок».

 

Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка закликає притягнути Росію до фінансової відповідальності за вторгнення в Україну. Документ, зокрема, передбачає створення реєстру для реєстрації завданих збитків та опрацювання механізму для виплати репарацій. Резолюцію підтримали 93 країни (у тому числі США та всі країни ЄС), 13 проголосували проти: Росія, Білорусь, Китай, КНДР, Сирія, Іран, Центральноафриканська Республіка, Ефіопія, Куба, Зімбабве, Еритрея, Малі, Нікарагуа, ще 74 (у тому числі Бразилія, Індія, Сербія, Казахстан) утрималися.

 

Більшість учасників саміту «Великої двадцятки» рішуче засудили війну в Україні. Виданням Financial Times і Bloomberg вдалося ознайомитися з проектом підсумкової заяви, в якій йдеться про те, що війна «приносить величезні людські страждання» і «погіршує існуючі проблеми у світовій економіці». У документі також заявляється про недопустимість застосування чи загрози застосування ядерної зброї. «Мирне вирішення конфліктів, зусилля щодо врегулювання криз, а також дипломатія та діалог мають життєво важливе значення. Нинішня епоха не має бути епохою війни», — цитує чернетку комюніке Financial Times.

 

Відомий британський художник Бенксі відвідав кілька міст України, зокрема Київ, Ірпінь та Бородянку, де намалював сім графіті. На одному з графіті зображено дитину, яка перемагає у спарингу чоловіка у формі для східних єдиноборств. Загальновідомо, яким видом спорту захоплювався Путін.

 

Палата депутатів Чехії — нижня палата чеського парламенту — ухвалила ухвалу, в якій «нинішній російський режим названо терористичним». За резолюцію проголосували 129 із 156 депутатів, які були присутні на засіданні. Депутати, які підтримали ухвалу, засудили російську агресію в Україні, у тому числі масовані удари по об’єктах цивільної та енергетичної інфраструктури, через які виникають перебої в подачі електроенергії, води та тепла. Крім того, депутати підтримали пропозицію створити міжнародний кримінальний трибунал, щоб розслідувати військові злочини, в яких звинувачують Росію.

 

Міжнародний паралімпійський комітет на позачерговій генеральній асамблеї припинив членство Паралімпійського комітету Росії в організації. За виключення Росії проголосували 64 делегати, проти – 39. Ще 16 делегатів утрималися. Таке рішення організація пояснила тим, що Росія не може виконати зобов’язання відповідно до статуту Міжнародного паралімпійського комітету. Комітет також припинив членство Білорусі.

 

Суд у Нідерландах відмовився задовольнити позов Аркадія Воложа, співзасновника та колишнього генерального директора «Яндекса» про виселення сквотерів з його будинку в Амстердамі. Згідно з матеріалами справи, суд ухвалив, що через введені проти Воложа санкції він не має законних підстав залишати свою нерухомість пустуючою, отже немає необхідності у негайному виселенні сквотерів. Також суддя зазначив, що ремонт будинку, який розпочався у 2020 році, після завершення робіт призведе до збільшення вартості нерухомості, що, у свою чергу, призведе до збільшення капіталу підприємця – це неприпустимо з огляду на введені проти нього санкцій. Окрім цього, суддя погодився зі сквоттерами, які стверджували, що Волож планує здавати цей будинок в оренду для отримання прибутку, що також заборонено санкціями. Заяву адвоката підприємця, що Волож мав намір використати будинок у особистих цілях під час поїздок до Нідерландів, суддя вважав непереконливим.

 

Компанія Helly Hansen, яка займається виробництвом спортивного та туристичного одягу, пішла з Росії. Західні компанії продовжують масово залишати російський ринок. На початку червня Путін обіцяв, що іноземні компанії, що пішли, пошкодують про своє рішення. Але навряд чи це станеться цього року: вихід з Росії призвів до значного зростання вартості бізнесу більшості компаній. У деяких випадках вони подорожчали на третину. Багато хто залишився прибутковим, навіть незважаючи на мільярдні списання.

 

Суд у Нідерландах 17 листопада 2022 року визнав двох росіян Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) та Сергія Дубинського, а також зрадника-громадянина України Леоніда Харченка винними у аварії пасажирського авіалайнера компанії Malaysia Airlines. Їх заочно засудили до довічного ув’язнення. Ще одного обвинуваченого — росіянина Олега Пулатова — виправдали. Суд дійшов висновку, що в липні 2014 року рейс MH17 був збитий із зенітно-ракетного комплексу «Бук», привезеного з Росії. Ракету запустили з поля під селом Первомайське. «Бук» належав 53 бригаді ППО збройних сил РФ, яка дислокується в Курську. Як встановило слідство, Ігор Стрєлков замовив доставку «Бука» до Донбасу, а Дубинський та Харченко займалися його транспортуванням. Гаазький суд окремо зазначив, що у 2014 році, коли було збито малайзійський «боїнг», самопроголошена «ДНР» перебувала під контролем Росії. Вона отримувала російську зброю та фінансування, крім того, російські війська вели бойові дії на Донбасі.

 

Готовність закликати РФ до відповіді за варварські напади на територію України висловили лідери НАТО та країн G7 на полях саміту G20 на острові Балі. США, ЄС та країни G7 «подвоять зусилля» щодо відновлення української енергосистеми, заявив глава МЗС України Кулеба після телефонної розмови з держсекретарем США Блінкеном.

 

Прем’єр Великобританії Ріші Сунак назвав Росію «державою-ізгоєм» та запропонував план щодо зниження її впливу на світову економіку. За його словами, країни мають збільшити виробництво та вивільняти запаси, при цьому він звинуватив Росію у використанні продовольства як зброю. Також він запропонував швидко відмовитись від енергозалежності від РФ. Весь план англійського прем’єр-міністра опубліковано у статті The Telegraph.

 

МВС України внесло до бази осіб, які перебувають у розшуку, голову Чечні (Республіка РФ) Рамзана Кадирова. В орієнтуванні зазначено, що його звинувачують за статтями про розв’язання та ведення агресивної війни та про вчинення умисних дій з метою зміни кордонів України та порушення конституційного порядку, що призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

 

Влада Німеччини націоналізувала колишню німецьку дочірню компанію «Газпрому». Мінекономіки ФРН заявило, що зробило це для забезпечення безпеки газопостачання країни. У свою чергу, Польща повідомила про перехід під примусове управління частки «Газпрому» у власника польської ділянки трубопроводу «Ямал — Європа».

 

Управління зі стягнення боргів Фінляндії конфіскувало три приватні літаки через підозру, що вони належать або використовуються особами, що знаходяться під санкціями. Літаки, за даними ЗМІ, що належать російському бізнесменові Сєргєю Гріщєнко, експлуатує фінська компанія Polar Aviation Оу. За даними журналістів, підозри можуть ґрунтуватися на зв’язках Polar Aviation з олігархом Гєннадієм Тімчєнко, який внесений до санкційних списків ЄС та США.

 

«Історія є одним із ключових інструментів, яким Росія користується багато років. Ми не можемо ігнорувати чи недооцінювати цю загрозу. Відсутність нашої європейської відповіді на російську пропаганду може спонукати Росію продовжувати ставити під сумнів добре задокументовані та відомі історичні факти», – сказав прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у відеозверненні до учасників конференції Європейської платформи пам’яті та совісті, присвяченої, серед іншого, російській дезінформації. За його словами, на зміну комунізму ХХ століття прийшла путінська ідеологія «руского міра». «Це не безумство, а продумана стратегія, яка вже відкрила ворота геноциду», – наголосив прем’єр.

 

Чеська група Kaputin виставила на аукціон відому скульптуру, що зображує оголеного Путіна, який сидить на золотому унітазі. Група кілька разів використала цю скульптуру російського президента під час масових заходів, у тому числі на мітингах, які проходили перед посольством Росії у Празі. Інтернет-аукціон, що проходить на сторінці групи Kaputin у Twitter, триватиме до 20 грудня. Стартова ціна – €10 000. Виручені гроші підуть на покупку дрону для України.

 

Керівник британської контррозвідки (MI5) Кен МакКаллум заявив, що видворення понад 400 підозрюваних російських шпигунів з усієї Європи цього року завдало найзначнішого стратегічного удару по Москві в новітній історії. «І разом зі скоординованими хвилями санкцій цей масштаб застав Путіна зненацька», – додав він. Глава MI5 також зазначив, що поточного року Великобританія відхилила понад 100 російських заявок на дипломатичні візи з міркувань національної безпеки.

 

«Агресія Росії проти України – це найжорстокіша війна з усіх можливих», – президент Фінляндії Саулі Нііністьо заявив, що світу зараз слід зосередитися на Україні та нападах Росії на українське громадянське населення. «Це не боротьба із солдатами, а боротьба із цивільним населенням. Зруйновано стільки інфраструктури, що українцям важко виживати», – сказав Нііністьо.

 

МЗС Польщі відмовило у видачі віз членам російської делегації Організації з безпеки та співробітництва в Європі, які мали взяти участь у сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ, запланованій на 24-26 листопада у Варшаві. Відповідну інформацію підтвердив речник МЗС Польщі Лукаш Ясіна. Членам делегації повідомили, що їхній приїзд до Польщі порушить принцип солідарності з Україною.

 

У Латвії з літа демонтували 120 об’єктів, які прославляли радянську владу. За інформацією, наданою самоврядуванням Латвії, усі 69 об’єктів, які підлягають демонтажу за постановою уряду, було демонтовано у встановлений термін – до 15 листопада. Майже стільки ж, 55 об’єктів, муніципалітети знесли з власної ініціативи. Деякі самоврядування продовжать демонтаж і після 15 листопада, тому кількість знесених об’єктів може зрости, зазначив представник Управління спадщиною національної культури Яніс Асаріс.

 

Регіони

17 листопада 1920 року – дата утворення Карачаївського національного округу у складі Гірської республіки та утворення Балкарського національного округу у складі Гірської республіки. 17 листопада 1989 року було створено організацію «Джамаг’ат» – ініціатор руху за реабілітацію репресованих народів, пізніше перетворена на «Демократичну організацію «Джамаг’ат».

 

Ліга Вільних Націй (FNL) попросила Європарламент «не обговорювати долю російських територій за спиною поневолених народів». Автори листа стверджують, що їм стало відомо про зустріч опозиційних груп, що готується, в еміграції з керівництвом Європарламенту і «на жаль, вже не вперше» вони «отримують інформацію про те, що так звані «хорошиє рускіє» проводять зустрічі із західними політиками, виступаючи від імені всіх територій, які входять сьогодні до складу РФ». «Будь-які переговори щодо територій, які сьогодні знаходяться під владою Москви, мають відбуватися за нашою участю – татар, башкир, бурят, якутів, калмиків, чеченців, ерзян, мокшан, казаків, а також представників інших народів та регіоналістських рухів», — йдеться у листі. Автори звернення стверджують, що «російські опозиційні політики в еміграції можуть представляти себе, проте жоден з національних рухів, жоден національний представницький орган не давав їм мандат на представництво інтересів поневолених народів».

Чому загальноросійські майданчики безглузді? Та тому що жителі Москви та Санкт-Петербурга не можуть репрезентувати корінні народи Росії. Вони про них банально не знають! Росіяни люблять сміятися з Американців, які Швецію і Швейцарію плутають, а самі Ерзя і Рязань не можуть розрізнити. 500 000 осіб для них не існує. Інтереси корінних земель можуть представляти тільки ті люди, чиї діти виховуватимуть своїх онуків там. Чиї предки пам’ятають біль втрати, пам’ятають поневіряння, яких зазнали через колонізацію. Іншим немає справи і ніколи не буде! Ми повинні перестати чекати, що в Кремлі буде не упир-імперець – це марно. Ми зобов’язані дати дорогу молоді, яка пам’ятає історію та хоче будувати світле майбутнє у наших країнах.

 

Росіяни, намагаючись знищити українців, «б’ють» і в переносному, і в прямому розумінні по своєму ж населенню. Мільярди доларів, які Росія витрачає на війну з Україною, вона могла б витратити на будівництво чи ремонт шкіл, лікарень, дитячих садків чи будинків у регіонах. Росія втратила майже $40 млрд або 2,5 трлн. рублів – це вартість російської техніки, яку Україна знищила або захопила на полі бою. За весь час повномасштабної війни РФ випустила по Україні приблизно 220 ракет «Калібр» і, якщо брати ринкову вартість, обійшлося це Росії в $750 млн (44 млрд рублів). А це приблизно два бюджети Республіки Калмикія (РФ), яка за рівнем розвитку застрягла десь у 90-х. У Республіці лише 8% місцевих жителів мають чисту водопровідну воду – решта видобувають її із водойм. Вартість будівництва водопроводу приблизно 14 млрд рублів – це всього 1/3 вартості запущених по Україні ракет. За понад 6 місяців Росія запустила по Україні 66 ракет «Точка-У». Їхня вартість майже $20 млн або 1,2 млрд рублів. Приміром, це 250 автомобілів швидкої допомоги, які могли б поїхати в регіони – де їх немає взагалі або жителі помирають так і не дочекавшись – прямо зараз, але натомість влада РФ вирішила вбивати і українців. Цими ракетами було вбито понад 50 цивільних на вокзалі у Краматорську (Україна). РФ запустила по Україні 776 ракет «Іскандер» – це $1,2 млрд або 70 млрд рублів. Це більше ніж 2/3 річного бюджету Бурятії (Республіка РФ), де немає доріг, немає каналізації. 330 «Шахідів-136» – $6,6 млн або 400 млн рублів. 300 млн рублів цієї осені забракло, щоб добудувати хоспіс в Республіці Татарстан (РФ), відкриття якого планували ще 2016 року. Таку установу в Татарстані потребує приблизно 200 000 людей. Близько 6 000 російських медичних закладів функціонують без гарячої води, більше 1 500 не мають каналізації. Про це постійно говорять російські ЗМІ, тобто влада знає про проблеми, але ігнорує їх, витрачаючи гроші на знищення України.

 

У ліцеї №1 міста Костомукша в Карелії (Республіка РФ) вчителька змусила семикласника цілий урок сидіти спиною до неї через те, що той був одягнений у худі з нашитими цифрами «62» із зірково-смугастої тканини. «Йди в кінець класу, сядь спиною до мене, і щоб я цей прапор не бачила весь урок», – заявила вчителька хлопчику.

 

Татарські громадські діячі вкотре нарікали на те, що предмет «рідна мова» продовжують скорочувати у шкільній програмі. Колумніст Руслан Айсін вважає, що скорочення інших мов поряд із «клерикалізацією освіти» слугують одній меті — вихованню лояльних до влади громадян. «Тільки більше тижня тому влада, але не народ, відзначала штучне псевдосвято – День народної єдності. Проте всі розуміють, як би пропаганда не намагалася, що жодної єдності немає й близько. Є люди першого, другого та третього сортів. Є державотворчий народ (за сфальшованою на голосуванні конституції) і всі інші. Є лише «правильна» офіційна історія одного народу (державотворча, звісно), а іншим заборона на вивчення їхньої багатої спадщини. Є тільки одна мова (державотворча, само собою зрозуміло). Є тільки ненависть, що множиться з року в рік до всього іншого. Що вже точно не може бути жодним принципом єднання в країні, де культивується образ обложеної фортеці, раз у раз йде пошук п’ятої колони, а ідеологічними ворогами оголошено мови, народи, знання, демократію, совість і прагнення до гідного життя».

 

У Росії виник дефіцит найпопулярнішого препарату для терапії ВІЛ. Йдеться про комбінований препарат «Евіплера» виробництва Johnson & Johnson. На його нестачу скаржаться жителі 12 регіонів, з урахуванням анексованого Криму, найчастіше у Криму, Комі та Тверській області. У 2022 році федеральне МОЗ скоротило витрати на дорогі антиретровірусні препарати на користь дешевших. Імовірно, через те, що зростання кількості інфікованих перевищує зростання виділеного на терапію ВІЛ бюджету. А Росія одна із лідерів за кількістю ВІЛ-інфікованих.

 

За півроку глава Башкортостану (Республіка РФ) та чиновники витратили на перельоти понад 60 млн рублів (майже $990 000). Так, наприклад, переліт в Дубай і назад коштував 9,7 млн рублів ($ 160 000). У Волгоград і назад – 14,6 млн рублів ($ 240 000). Чисельність делегацій при цьому становила від 7 до 10 людей.

 

У Магадані мають намір ідентифікувати супротивників війни з Україною серед працівників культури. За даними журналістів, місцевий Мінкульт вимагає від керівників установ писати доноси на тих, хто «поширює фейки» та «негативно ставиться до СВО».

 

Обласний центр технічної творчості в Ростовській області (РФ) розіслав до освітніх установ положення про регіональний творчий конкурс з моделювання військової техніки «Парад Z», присвячений першим роковинам з дня початку повномасштабної війни в Україні. Тільки правильніше було б приурочити це до 9-ї річниці, адже Росія напала на Україну у 2014 році. У положенні про конкурс сказано, що конкурс спрямований «на розвиток та підтримку творчого потенціалу дітей», «формування духовно-моральних якостей», а також виховання «почуття любові та поваги до історії Росії та подвигу народу в період проведення «спеціальної військової операції» російської армії в Україні».

 

Божевілля «руского міра»

Пов’язаний із ПВК «Вагнера» канал опублікував відео страти-вбивства кувалдою колишнього в’язня-вагнерівця Євгєнія Нужина, якого російський бізнесмен та засновник ПВК «Вагнера» Євгєній Прігожин міг використати у своїх пропагандистських цілях, влаштувавши показову страту військового. Такий спосіб покарання використовувався ПВК ще у Сирії. Нужин воював в Україні та потрапив у полон, після чого повернувся до Росії внаслідок обміну полоненими. Він був одним із 90 ув’язнених, завербованих Прігожиним у ПВК «Вагнера», обіцяючи помилування та високу зарплатню. Перші публікації про позасудову страту Нужина з’явилися у великих російських ЗМІ лише після того, як історію особисто прокоментував Прігожин. Загалом, за даними правозахисної організації «Русь, що сидить», вагнерівці стратили щонайменше 40 учасників війни.

 

Росія ввела персональні санкції проти ста громадян Канади, «яких безпосередньо залучено до формування агресивного антиросійського курсу», повідомляє МЗС РФ. Серед людей, які потрапили під санкції, актор Джим Керрі, авторка бестселера «Оповідання служниці» Маргарет Етвуд та онук лідера українських націоналістів Степана Бандери журналіст Степан Бандера. Громадянам Канади, які потрапили до чорного списку, буде заборонено в’їзд до Росії. У МЗС РФ заявили, що санкції введено у відповідь на аналогічну практику влади Канади. Етвуд відреагувала у своєму Твіттері: «Зараза! Ми з Джимом Керрі планували невеликий бешкетний вихідний у Москві. Мабуть, натомість доведеться їхати до Києва». Джим Керрі також прокоментував, повідомивши, що «трапилося найжахливіше».

 

Уряд Чукотки в односторонньому порядку розірвав угоду зі Всесвітнім фондом дикої природи (WWF), мотивувавши це тим, що діяльність організації «небезпечна для національної безпеки Росії». На думку влади, діяльність фонду, спрямована на створення природних територій, що охороняються, призводить до «відторгнення земель від держави» і позбавляє місцевих жителів можливості вести традиційний спосіб життя. «На Чукотці ж діяльність WWF загрожувала ще серйознішими для країни наслідками. Їх особливо цікавить морська зона вздовж арктичного узбережжя, у тому числі острів Врангеля та протока Лонга. З огляду на те, що ця організація фінансується ворогами Росії, неважко припустити, в чиїх інтересах вона веде свою роботу», — цитує прес-служба заяву колишнього депутата Держдуми Валентини Рудченко. Влада Чукотки також стурбована тим, що Світовий фонд дикої природи поширив свою діяльність, що «здійснюється на користь Вашингтона», на територіальні та родові громади регіону. Чергові фантасмагорії Росії з метою здійснення злочинних дій по відношенню до природи та тваринного світу.

 

22-річного чоловіка з інвалідністю, мешканця Новосибірської області (РФ), російські поліцейські кілька годин катували в лісі, погрожуючи розстріляти, якщо він не підпише зізнання, що спалив Z-банер. «Надягали мішок на голову. Ногами давили до підлоги. Один із поліцейських погрожував мене розстріляти, якщо я не зізнаюся, що спалив банер на підтримку СВО». Наразі на чоловіка заведено кримінальну справу про умисне знищення майна. За цією статтею йому загрожує до п’яти років ув’язнення.

 

Путін виключив із Ради з прав людини (СПЛ) десять осіб, переважно правозахисників та журналістів. Тим самим указом він додав до СПЛ десять осіб, у тому числі — тих, хто просуває провоєнний порядок денний у Росії.

 

Дружина глави Чечні Рамзана Кадирова Медні стала однією з перших жінок у Росії, які отримали звання «Мати-героїня». З 2020 року Медні Кадирова перебуває під санкціями США та Японії за численні порушення її чоловіком прав людини.


 

Матеріали підготувала Ліза Туманова Українська Жіноча Варта для УЖВ та Вільного Ідель-Уралу.


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard

 

UWG NEWS – Olena Biletska, Yuliya Nakorchevska