Тижнева Рубрика: Розпад Росії

Херсонці святкують визволення від російської окупації (фотографії з інтернету)

#RussiaDisintegration #РозпадРосії

«У душі кожної росіянина, на відміну від європейця, живе хитра зла тварина», – Карл Густав Юнг в одному з інтерв’ю.

 

Реалії війни

 

За повідомленням Пентагону на війні в Україні вбито та поранено понад 100 000 військових РФ. Генеральний штаб Збройних сил України заявляє, що за даними на 11 листопада на війні було вбито майже 80 000 російських військових. Росія ж продовжує приховувати реальну кількість своїх загиблих. Міністерство оборони РФ востаннє звітувало про втрати 21 вересня, повідомивши про загибель 5 937 осіб.

 

 

Правозахисна організація Amnesty International випустила доповідь про насильницьке переміщення та депортацію мирних жителів із територій України, зайнятих російськими військами. Доповідь називається «По етапу»: незаконне переміщення Росією цивільних осіб в Україні та зловживання у процесі «фільтрації». Вона доступна російською, українською та англійською мовами. У доповіді йдеться про те, як російські та підконтрольні Росії сили насильно переміщували жителів України з окупованих територій до районів, які контролюють ЗС РФ, чи до Росії. «Під час цього переміщення діти виявилися розлученими зі своїми сім’ями з порушенням міжнародного гуманітарного права», — кажуть правозахисники. Під час підготовки доповіді співробітники Amnesty опитали 88 осіб, у тому числі 48 жителів Маріуполя. Опитані українці заявили, що російські сили «фільтрували» людей, яких насильно переміщали. Деяких довільно затримували, били, катували електрошоком та загрожували стратою. Іншим відмовляли в їжі та воді, багатьох утримували в небезпечних умовах та переповнених камерах. «Гідні усілякого засудження дії Росії щодо насильницького переміщення та депортації є військовим злочином. Amnesty International вважає, що їх слід кваліфікувати та розслідувати як злочин проти людяності», – заявила генеральний секретар Amnesty International Аньєс Калламар.

 

 

Аналіз супутникових знімків, зроблених американською компанією Maxar, показав, що під Маріуполем з’явилося понад 1 500 нових могил, повідомляє ВВС. Знімки трьох поховань вивчив незалежний Центр інформаційної стійкості. Експерти зробили висновок, що могили з’явилися з червня по жовтень 2022 року. Загалом, за даними центру, за час війни в цьому місці було вирито понад 4 600 могил. Фахівці зазначили, що за знімками неможливо встановити, скільки саме людей тут поховано. Внаслідок ударів по житлових будинках загинули від 5 до 7 000 людей. За словами мешканців Маріуполя, останнім часом окупаційна влада витягує тіла з-під уламків і відвозить до місць масових поховань.

 

 

Російські окупанти вивезли дітей з інтернату на Херсонщині до психіатричної лікарні у Криму. «Отримав перевірену інформацію про чергове вивезення вихованців КЗ «Олешківського дитячого будинку-інтернату» Херсонської обласної ради віком від 9 до 17 років до клінічної психіатричної лікарні у Сімферопольському районі», – повідомив у телеграм уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінец. За його словами, окупаційна влада Херсонської області продовжує порушувати Конвенцію ООН про права дитини та Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни. Лубинець наголосив, що такі дії, зокрема незаконного директора дитячої установи, є проявом геноциду щодо українських дітей.

 

 

Навколишнє середовище – ще одна мовчазна жертва війни Росії в Україні. За даними Державної екологічної інспекції понад 180 000 м² ґрунту України забруднено шкідливими речовинами; понад 2 млн м² землі завалено залишками знищених предметів та боєприпасів; понад 680 000 тон нафтопродуктів згоріло під час обстрілів, що призвело до значного забруднення повітря; понад 23 000 га лісу було спалено ракетами чи снарядами – на відновлення частини лісових площ знадобиться щонайменше 10 років; в акваторії Чорного моря загинули щонайменше 50 000 дельфінів; загинуло понад 6 млн свійських тварин; можливе знищення сотень тисяч чи навіть мільйонів диких тварин. В Україні від війни постраждали 20% заповідників та 3 млн га лісів. У зоні ризику 2,9 млн га Смарагдової мережі – це значна частина природоохоронної мережі Європи. Під загрозою знищення 16 Рамсарських об’єктів площею майже 600 000 га мають статус водно-болотних угідь міжнародного значення. Водно-болотне угіддя «Архіпелаг Великі та Малі Кучугури» площею 7 740 га через близьке розташування до лінії фронту знаходиться під загрозою знищення. Захопленими залишаються 8 заповідників та 10 національних природних парків. «Ці цифри можуть зростати, адже на частини територій досі продовжуються бойові дії, а решта перебувають під окупацією або очікують на розмінування», – наголосили у WWF-Україна. А захоплення російськими військовими ЗАЕС створює потенційну радіоактивну загрозу для Європи. За оцінками екологів, під час вибуху площа потенційної зони відчуження становитиме до 30 000 км².

 

 

Іран визнав постачання дронів до Росії, але продовжує брехати про кількість відправлених дронів та часу, коли це зробили. Міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір-Аабдоллахіан заявив, що «невелика кількість» безпілотників була поставлена ​​до Росії за кілька місяців до того, як російські війська вторглися до України 24 лютого. Нагадаємо, що Росія останнім часом масово застосовує для ударів по Україні дрони-камікадзе, які фахівці ідентифікують як іранські «Шахед-136», а російські сили використовують їх під назвою «Герань». Тегеран неодноразово заперечував передачу безпілотників Росії. У Білому домі вважають заперечення Ірану неправдою.

 

 

Україна звільнила Херсон. Це був єдиний зайнятий Росією від початку повномасштабного вторгнення обласний центр України.

Перед відступом із Херсона російські війська підірвали Антоновський та ще 6 мостів, кілька котелень, «об’єкт обленерго», телевізійний центр та вежу. Також росіяни залишили мінні пастки для цивільних з написами «від щирого серця», «з любов’ю з Росії». Російська армія залишала позиції на правому березі Дніпра так швидко, що в деяких випадках військові навіть не встигли зняти свою білизну, що сушилася. У соцмережах з’явилися фотографії та відео, де видно в тому числі й покинуту російську техніку: Т-90А – найсучасніший з використовуваних РФ в Україні танків, інші моделі танків і БТР, помічені буквами Z. Українці знайшли та обстежили склад боєприпасів, де на підлозі валялися снаряди із вкрученими підривниками, готові до бою. Також росіяни залишили по собі трупи мирних жителів, які правоохоронці почали знаходити під час оглядів звільненої місцевості. Жителі села Благодатне розповіли агентству Reuters, що у дні окупації росіяни безперервно стріляли з трьох різних напрямків, а евакуація російських військ пройшла у повній тиші вночі, щоби не привертати увагу української армії. В українських Телеграм-каналах поширюються фотографії, на яких російські військові, які з якоїсь причини залишилися в Херсоні, перевдягаються у цивільний одяг, а форму викидають у смітники. Пізніше на відео також потрапили російські військові, які пішки перебігають понтонну переправу через Дніпро, хоча, за версією Міноборони РФ, всі російські військовослужбовці вже переправилися на лівий берег. ЗСУ вже звільнили 50% території, яку російські загарбники окупували після 24 лютого.

 

 

ЗСУ звільнили всю територію Миколаївської області України. Голова Миколаївської обласної адміністрації зазначив, що водовід із Дніпра знаходиться під контролем ЗСУ, але його ще належить розмінувати. Найближчим часом стануть відомі терміни відновлення подачі питної води до Миколаєва. У квітні російські війська навмисно зруйнували трубопровід, що веде до Миколаєва. З того часу мешканці міста залишаються без чистої питної води.

 

 

В Україні загинув одіозний священик московської єпархії Міхаіл Васільєв, який вчив росіянок народжувати більше «гарматного м’яса». Васільєв став особливо «популярним» у Росії після того, як заявив, що росіянкам просто потрібно народжувати багато дітей, щоб не дуже сумувати за ліквідованими в Україні синами.

 

 

Військовослужбовці зі 155-ї бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту РФ надіслали губернатору Примор’я Олєгу Кожемяко листа зі скаргами на дії командування, що допустило великих втрат. У листі морпіхи кажуть, що за чотири дні втратили «близько 300 людей убитими, пораненими та зниклими безвісти» під час «незрозумілого наступу» на село Павлівка під Вугледаром на Донеччині. На думку авторів листа, їхні командири – «генерал Мурадов та його корефан земляк Ахмедов» – спланували наступ, щоб перший «заробив бонуси перед начальником Генштабу» Валєрієм Гєрасімовим, а другий отримав звання Героя Росії. «Їм начхати на все, аби показати себе. Вони людей називають м’ясом», – йдеться у листі.

 

 

Мати мешканця Омської області, якого мобілізували у вересні, стверджує, що її сина та кілька інших чоловіків, мобілізованих у регіоні, відправили до ПВК «Вагнера». За словами матері чоловіка, у військовому квитку її сина не поставили позначку про мобілізацію, що дозволило приєднати його до групи з ПВК «Вагнера», яка складається з колишніх в’язнів. Ця група перебувала у зоні бойових дій у Луганській області. Сім’я мобілізованого чоловіка повідомила, що скаржилася до військової прокуратури та військкомату, а також зверталася і до влади Омської області, але не отримала відповіді. Відправка до ПВК суперечить указу президента Росії, за яким мобілізованих відправляють на службу до збройних сил, а не в якісь інші збройні формування.

 

 

Влада Росії переправила до Ірану €140 млн готівкою та зразки захоплених в Україні західних озброєнь в обмін на партію безпілотників. Вважають, що отримана зброя дозволить іранському Корпусу вартових Ісламської революції вивчити та скопіювати західні технології для використання в майбутніх війнах. В обмін на це Москва отримала понад 160 іранських безпілотників, зокрема 100 дронів-камікадзе Shahed-136. У наступні кілька днів Москва і Тегеран погодили ще одну угоду про постачання безпілотників на суму €200 млн. У той же час в Ірані почалися внутрішні суперечки через постачання безпілотників Росії. Публічно виступили вже кілька найвпливовіших людей. Редактор іранської газети Jomhouri Eslami Масіх Мохаджері заявив, що Іран повинен на офіційному рівні порадити Росії дотримуватися міжнародного права, заборонити їй використовувати іранські безпілотники та підтримувати тісніші стосунки з Україною. Його заяви широко розтиражували інші іранські газети. Колишній посол Ірану в Росії Нематолла Ізаді припустив, що між МЗС та військовими не було доречної комунікації і тому у зовнішньополітичному відомстві нічого не знали про постачання дронів. На його думку, іранська влада вважала продаж дронів вигідними, але «здається, зазнали обманної операції Росії, яка зовсім не служить нашим національним інтересам».

 

 

4 листопада ввечері з’явилися повідомлення (зокрема і відео) про те, що на казанському танковому полігоні мобілізовані висловили невдоволення. Вони вимагали привезти сухі дрова, надати відпустки, розповіли, що їм видали іржаві автомати 70-х років, з яких «небезпечно стріляти», що не вистачає води та їжі, а також ображали «генерала». Історія набула великого розголосу в соцмережах та в ЗМІ. Це не вперше, коли мобілізовані на війну в Україні скаржаться на проблеми із забезпеченням. Тільки за останній місяць у мережі з’явилися десятки подібних відео.

 

 

Військком Володимирської області полковник Юрій Гусаров заявив, що «військовослужбовці, які зняли ролик про погані умови та відсутність спорядження, ймовірно, залишили свої позиції — оскільки в розташуванні військових частин є все необхідне». Відео, яке прокоментував Гусаров, було опубліковано 10 листопада і, як стверджується, знято у лісосмузі в районі Сватового, де останні тижні точаться бої. На відео показано групу чоловіків, що сидять за імпровізованим столом із дошок; вони демонструють свій «намет, який самі викопали»; земля поряд перетворилася на багнюку. У якийсь момент чоловіки віджимають промоклі шкарпетки. У кадр потрапили кілька автоматів та кулемет; чоловіки жартують про те, що битимуть противника дошками, на яких сидять, і розмірковують про те, що за залишення позицій у Росії дають «від п’яти до десяти» років в’язниці.

 

 

Рідні повідомили про загибель 500 мобілізованих із Воронезької області під Макіївкою. Батальйон мобілізованих із Воронезької області відправили на передову під Макіївкою у Сватівському районі Луганської області, де він потрапив під обстріл. Уцілілі після обстрілу чоловіки стверджують, що загинули майже 500 людей.

 

 

У т.зв. «ДНР» (окупована територія України) 25 лютого мобілізували 18-річного школяра. До нього додому приїхали представники правоохоронних органів і під загрозою кримінальної відповідальності висунули вимогу з’явитися на призовний пункт, щоб «пройти курс молодого бійця». З мобілізаційного пункту його забрали до Криму. Наразі він знаходиться у Херсонській області. Він жодного разу не був удома з 26 лютого.

 

 

Російська армія може вдатися до використання електромагнітної (ЕМІ) зброї для ударів по цивільній та військовій інфраструктурі України – така зброя стоїть на озброєнні російської армії. Колишній співробітник Пентагону Роджер Пардо-Мауер у колонці Financial Times пише, що за ядерними загрозами Росії може насправді стояти підготовка до ЕМІ-удару, який може відбуватися за рахунок ядерного вибуху малої потужності в космосі. Вибух породжує електромагнітний імпульс, який може вивести з експлуатації електричне обладнання.

 

Розвідка США дізналася про невдалі випробування новітньої російської «торпеди Судного дня» – «Посейдон». Російські пропагандисти стверджували, що за допомогою цунамі, викликаних застосуванням Посейдонів, можна знищити Велику Британію. Минулого тижня кораблі РФ залишили випробувальний полігон у Північному Льодовитому океані і повернулися до порту, не провівши планових випробувань. У Вашингтоні вважають, що випробування не було проведено через технічні труднощі. Випробування були потенційно небезпечними, оскільки несправність ядерної рухової установки «Посейдона» може нести ризики радіаційного забруднення. «Військова промисловість Росії переживає важкі часи, ми бачимо, що західні санкції щодо високотехнологічних військових компонентів діють і повинні продовжуватися», – наводить CNN слова західного дипломата. Він додав, що невдалі випробування – одне із свідчень плачевного стану, в якому опинилися російські війська і що виявилося, зокрема, в Україні.

 

 

За даними української розвідки, на територію Білорусі продовжують надходити підрозділи збройних сил Росії, які переважно складаються з так званих «частково мобілізованих» громадян. Між військовими двох держав зростає напруга. Численні конфліктні ситуації пов’язані з прецедентами зневажливого ставлення росіянців до білорусів. Зокрема з використанням принижень на основі етнічних характеристик. Військова поліція РБ не може стримувати протиправну поведінку росіян. Число прецедентів швидко зростає, що призводить до неконтрольованої ескалації напруги у Білорусі.

 

 

ПВК «Вагнера» перебільшує свої військові досягнення в Україні та приписує собі досягнення інших підрозділів. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW). ISW як докази наводить повідомлення від 7 листопада, в яких говорилося, що ПВК та підрозділи 6-го козачого полку самопроголошеної «ЛНР» взяли селище Білогорівка в Луганській області. При цьому експерти ISW взагалі не знайшли незалежних підтверджень того, що Білогорівка знаходиться під контролем російських сил.

 

 

Уламки російської економіки

 

Дві третини російських роботодавців (63%) відмовилися у 2022 році виплачувати співробітникам новорічні премії. Опитування провели у вересні серед 1 100 роботодавців по всій Росії. 2021 року, зазначається у дослідженні, лише 35% роботодавців не планували виплачувати премії співробітникам.

 

 

Російська промисловість зіткнулася з рекордним за останні 30 років дефіцитом кадрів: на нього поскаржилася третина підприємств. Майже 50% респондентів сказали, що не зможуть наростити виробництво у разі зростання попиту, 30% попередили про зниження якості продукції.

 

 

США заявили, що більше не вважають Росію країною з ринковою економікою через «широке втручання» влади у ціноутворення та інші процеси. Статус країни із ринковою економікою США надали Росії 20 років тому.

 

 

Росія поставила хрест у своїх перспективах як експортера зброї. Про це повідомив The New York Times. Невдачі окупаційної армії Росії на фронті підірвали її репутацію як військової держави, а фінансовий та експортний контроль з боку американського та європейського урядів ще більше ускладнить для кремля можливість уявити себе як надійний довгостроковий постачальник зброї для майбутніх угод.

 

 

Міжнародна ізоляція

 

Путін не поїде на саміт Великої двадцятки (G20), який пройде на острові Балі в Індонезії 15-16 листопада. Кремль хоче уникнути «потенційної конфронтації» між Путіним та лідерами інших країн на саміті через вторгнення Росії до України. Замість президента Росії на саміт до Індонезії поїде міністр закордонних справ Сєргєй Лавров. Путіна не буде на саміті G20 ні особисто, ні з відео і це «пов’язано з необхідністю його перебування» в Росії – вигадали пояснення у Кремлі.

 

 

З 1 листопада влада Туреччини заборонила проліт через повітряний простір країни суден, зареєстрованих у двох юрисдикціях. Під цю заборону підпадають деякі російські літаки. Через необхідність облітати Туреччину тривалість рейсів із Росії, наприклад, до Єгипту збільшилася на 20-30 хвилин.

 

 

Сербія має намір послабити енергетичну залежність від Росії. Санкції проти російської нафти, які набирають чинності 5 грудня, змусили Сербію шукати заміну Москві в енергетиці. Як пише Financial Times, Белград вивчає можливість викупу контрольного пакету акцій головної нафтової компанії країни NIS у російської «Газпромнефти».

 

Mazda продала за €1 частку на підприємстві у Владивостоці і пішла з Росії. Disney закриває свій кінопрокатний підрозділ у Росії. Нідерландська компанія Prosus вийшла зі складу акціонерів VK, списавши свою частку.

 

 

Бельгія, Греція, Італія та Польща вимагали від Єврокомісії надати пропозиції щодо запровадження стелі цін на газ, у тому числі на російський. Інакше вони загрожують заблокувати нові заходи ЄС, покликані пом’якшити енергетичну кризу.

 

 

Прокуратура Норвегії звинуватила сина колишнього голови РЗ, бізнесмена Андрєя Якуніна в порушенні Закону про санкції, який забороняє росіянам експлуатувати літальні апарати в небі над країною. Якуніна-молодшого затримали 17 жовтня на півночі Норвегії після того, як він запускав дрони в небі над Шпіцбергеном.

 

 

Міністр закордонних справ Індії Субраманіям Джайшанкар у ході переговорів із російським колегою Сєргєєм Лавровим закликав Москву припинити війну та прийти до миру з Україною. Джайшанкар сказав Лаврову, що у світовій економіці країни «занадто взаємопов’язані», щоб війна серйозно не вплинула на країни в інших частинах світу.

 

 

Президент Франції Емманюель Макрон привітав громадян України із поновленням контролю над Херсоном. Свій твіт французький лідер написав українською.

 

 

«Громадяни Росії, які незаконно оселилися в тимчасово окупованому Криму. Не відкладайте на «потім» і, тим більше, не сподівайтеся на російське «авось». Міст, звичайно, сильно постраждав, але ви ще можете встигнути по ньому терміново залишити тимчасово окупований РФ Крим», – порадив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Він зазначив, що далі їм – співучасникам російських злочинів – буде лише гірше та безвихідніше. Нагадаємо, що тільки за офіційними даними за роки окупації на Кримський півострів незаконно переїхали близько 800 000 росіян.

 

 

«Чехія належить до країн, які хотіли б створити спеціальний трибунал, який судитиме найвище політичне керівництво Росії за злочини в Україні. Будь-які політичні лідери держави мають відповідати за розв’язку війни», – написав міністр закордонних справ республіки Ян Липовський у своєму Твіттері. Міністр також побічно розкритикував тих, хто закликає Київ до початку мирних переговорів з країною-терористом. Він підкреслив, що поки що не час говорити про мир, адже Росія розуміє виключно силу.

 

 

У Великій Британії відкрили меморіальну дошку на честь журналіста Гаррета Джонса, який розповів світу про Голодомор (геноцид українців 1932-1933) в Україні, який Росія продовжує заперечувати. Він один із перших іноземців, який дізнався про Голодомор в Україні та поширив інформацію про цей злочин комуністичного режиму. За це 1933-го радянський союз розгорнув проти Джонса кампанію з дискредитації, в якій взяли участь іноземні журналісти, у тому числі кореспондент газети New York Times, володар Пулітцерівської премії Уолтер Дюранті. А за два роки за дивних обставин Гарета викрали і вбили під час його подорожі до китайської Внутрішньої Монголії. Як потім з’ясувалося, супроводжував журналіста у цій поїздці агент міжнародної організації комуністичних партій, що керувалася Кремлем. Меморіальну дошку Джонсу виготовили у Канаді за рахунок українців Канади та США.

 

 

Литовські прикордонники не пропустили п’ять вагонів із російською військовою символікою, які були у складі двох вантажних поїздів. Склади прямували з Калінінградської області до Білорусі. В одному з них було три, а в іншому – два вагони із символікою Повітряно-десантних військ Росії (ВДВ) та написом «Ніхто крім нас».

 

 

За знесення пам’ятника імперській окупантці Катерині ІІ проголосувало практично все населення Одеси (Україна).

 

 

Дослідники кібербезпеки у США виявили серію російських інформаційних операцій, спрямованих на те, щоб вплинути на американські вибори та підірвати підтримку України, пише NYT. Фахівці пов’язали активність ботів під виглядом «розлючених американців» з діяльністю російського Агентства інтернет-розслідувань. Компанію з Санкт-Петербурга звинувачували у США у втручанні у президентські вибори 2016 року та 2020 року.

 

 

«Втручалися, втручаємося і будемо втручатися». Власник сумнозвісної ПВК «Вагнера» Євгєній Прігожин визнав втручання його структур у передвиборчу кампанію у США. За це він вже внесений до американського списку санкцій і оголошений у розшук ФБР. Бізнесмена неодноразово називали засновником «фабрики тролів», яку з 2014 року звинувачують у втручанні у політичні та особливо передвиборчі дискусії.

 

 

Регіони

 

Лідери визвольних рухів поневолених Москвою народів провели зустріч із українськими та литовськими політиками.

Татари, башкири, буряти, калмики, ерзяні та інші національні рухи, що прагнуть деколонізації Російської Федерації, почали встановлювати контакти із західними політиками для формування коаліції союзників.

11 листопада відбулося перше засідання Клубу Вільних Націй – дискусійної площадки для взаємодії національних та регіоналістичних рухів РФ із європейськими політиками. Модерував зустріч заступник Міністра закордонних справ Литовської Республіки Мантас Адоменас. Організатором заходу виступила Ліга Вільних Націй, що об’єднує башкир, татар, бурят, якутів, калмиків, чеченців, ерзян, мокшан, козаків та інгерманландців у їх боротьбі за реалізацію права на самовизначення.

«Російсько-українська війна: що буде після Росії?» – так організатори означили тему першого засідання. Серед учасників: Відмантас Янулявічус, голова Конфедерації промисловців Литви; Олександр Білецький, віце-президент Українського Союзу Промисловців та Підприємців; Агні Дваріонієн, директор Вільнюського клубу; Річардас Сартатавічус, генеральний директор Конфедерації промисловців Литви; Віктор Гамоцький, заступник Посла України у Литві; Юлія Клименко, народний депутат України, співголова МФО «За деколонізацію та демонтаж російської імперії»; Павло Жовніренко, радник Секретаря РНБО України; Ганна Гопко, голова Комітету Верховної Ради України з закордонних справ (2014-2019).

Лігу Вільних Націй представляли: Руслан Габбасов (голова Башкирського національного політичного центру, один із лідерів забороненої в РФ організації «Башкорт»), Владімір Довданов (заступник голови Конгресу ойрат-калміцького народу), Майк Інгрем(інгерманландський активіст), Рафіс Кашапов (прем’єр-міністр уряду Татарстану у вигнанні, співзасновник руху «Вільний Ідель-Урал»), Доржо Дугаров (один із лідерів бурятського національного руху, Голова Наднаціональної панмонгольської партії), Сіресь Боляєнь (головний старійшина ерзянського народу, співзасновник руху «Урал»).

Представники Ліги подякували Україні за її збройний опір РФ, що дає надію всім поневоленим Москвою народам, а також за ухвалені Верховною Радою історичні документи: про визнання Чеченської Республіки Ічкерія окупованою територією та звернення до міжнародної спільноти із закликом сприяти реалізації права народів РФ на самовизначення.

Сторони зачепили такі питання як подолання страху розвалу РФ у західних суспільствах, синхронізація зусиль України та Литви у сфері законодавчої підтримки боротьби поневолених народів за їхнє право на самовизначення, співпраця у сфері підготовки військових добровольців та можливість створення інституту уповноважених з питань поневолених Москвою народів.

 

 

Голова Башкирського національного політичного центру Руслан Габбасов та його соратники звернулися до Володимира Зеленського. У відкритому листі вони закликали президента України ініціювати розгляд Верховною Радою України проекту ухвали «Про визнання Республіки Башкортостан окупованою територією». «Цим кроком Україна не лише морально підтримає башкирський національний рух, головна мета якого – здобути незалежність для нашої Батьківщини, а й дасть нам вагомі козирі у боротьбі з Кремлем та його маріонетками у Башкортостані», – пояснює Габбасов. Серед таких козирів – офіційне визначення так званих «республіканських органів влади», які не представляють населення Республіки Башкортостан (республіка у складі РФ).

 

 

Уряд Татарстану (республіка у складі РФ) у вигнанні також звернулося до Зеленського із закликом визнати незалежність Татарстану. Конгрес ойрат-калмицького народу – єдиний легітимний представницький орган калмиків, обраний на з’їзді в Елісті – ухвалив декларацію про незалежність Ойратської Республіки (Калмикії). Ерзяне (фінно-угорський народ Поволжя) провели національний з’їзд в Естонії, на якому оголосили головним завданням боротьбу за створення Ерзянь Мастор – держави ерзянського народу. Нагадаємо, раніше Верховна Рада України ухвалила постанову про визнання Чеченської Республіки Ічкерія окупованою територією та ухвалила Звернення до міжнародної спільноти про підтримку права на самовизначення народів Російської Федерації. Минулого тижня в Європейському Союзі було засновано першу чеченську політичну партію – «Голос Чеченні».

 

 

Активісти Спілки татарської молоді влаштували пікет з нагоди Дня Конституції республіки. Акція відбулася в центрі Казані (столиця Республіки Татарстан) на вулиці Баумана. «Вітаємо з днем ​​ухвалення головного закону. Нехай конституція працює на благо татарського народу!», свідчив напис на транспаранті. Конституцію РТ було прийнято 30 років тому, 6 листопада 1992 року. Проте багато норм Конституції сьогодні, на жаль, залишаються лише на папері. Активісти вимагають від влади республіки рішучих кроків, щоб ці норми виконувались. «Ми вважаємо, що в Татарстані має зберегтися інститут президентства, мають бути відкриті татарські школи та вищі навчальні заклади», – заявив лідер Спілки татарської молоді Наїль Набіуллін. Активісти також звернулися до президента України із проханням визнати незалежність Татарстану.

 

 

Слідом і представники Козачого національно-визвольного руху надіслали листа на адресу Верховної Ради України. У своєму зверненні козаки апелюють до давніх традицій співпраці донців із запорожцями та з Україною, а також високо оцінюють рішення українського парламенту щодо визнання факту окупації Чеченської Республіки Ічкерія. Спираючись на закон про Тиждень поневолених народів (Public Law 86-90 Captive Nations Week Resolution), в якому Козакія згадується як захоплена країна, автори звернення просять Українську Державу наслідувати приклад американських законодавців і визнати поневолений козачий народ.

 

 

У Верховній Раді України відгукнулися на заклики та зареєстрували проект Постанови про визнання держсуверенітету та незалежності Татарстану. Відповідне повідомлення було опубліковано на сайті українського парламенту. Документ внесено 9 листопада під номером 8195 депутами, серед яких Олег Дунда (Слуга народу), Юлія Клименко (Голос), Георгій Мазурашу (Слуга народу), Марія Мезенцева (Слуга народу), Віталій Безгін (Слуга народу).

 

 

Із початком вторгнення в Україну в Росії посилюються голоси за відокремлення та створення своїх власних держав. Пройшло три форуми вільних народів пост-Росії. Перший із них проведено у травні у Варшаві. Другий – наприкінці липня у Празі. Третій – у польському місті Гданську наприкінці вересня. Ці заходи зібрали велику кількість політиків та активістів, які відкрито виступають за сецесію. Форуми викликали численні передбачувані реакції у російських державних ЗМІ, а також серед політиків цієї країни.

 

 

В Ангарську (Іркутська область РФ) жінка похилого віку спробувала підпалити військкомат. Вона кинула в нього три пляшки «коктейлів Молотова», але, на жаль, жодна з них не спалахнула. Жінку швидко затримали. На вигляд їй приблизно 60-70 років.

 

 

У Тульській області (РФ) на відкритті меморіальної дошки загиблому в Україні мобілізованого голова адміністрації Вузловського району Микола Терехов з посмішкою побажав молодим людям «через це пройти». А сам на війну він не поспішає.

 

 

18-річний нижегородець наклав на себе руки після отримання повістки. Інцидент стався у Павлівському окрузі (РФ).

 

 

Будівництво «Сталін-Центру» в Нижньому Новгороді (РФ) перенесли на березень 2023 року. Терміни вирішили перенести через подорожчання будматеріалів та зайнятість на інших проектах. За словами ініціатора створення центру Алєксєя Зорова, ціни на метал подорожчали у 3,5 рази. Про плани збудувати «Сталін-центр», названого на честь радянського диктатора Сталіна, керівник борського відділення КПРФ Зоров заявляв ще 2021 року.

 

 

«П’яними, тупими та неосвіченими легше керувати». Сучасну Тиву (республіка у складі РФ) можна описати класичним сюжетом із багатьох російських драм: корупція, алкоголізм та безнадія. Роботи тут немає, вижити допомагає лише власне господарство. Молодь біжить із регіону в мільйонники, а алкобізнес захопив усе довкола.

 

 

1 764 вихідці з республік та областей Поволжя загинули на війні в Україні. За кількістю загиблих чоловіків на першому місці опинився Башкортостан – 256 осіб. На другому місці з великим відривом йде Татарстан із 179 загиблими. Найменший цей показник у Мордовії — лише 22 відомі випадки смерті. А якщо порахувати кількість загиблих чоловіків на 100 000 чоловічого населення, то на перше місце виходить Марій Ел із 43 загиблими на 100 000 чоловічого населення.

 

 

Кожен п’ятий нижегородець витрачає зарплату за тиждень. Зарплати на місяць вистачає лише 14% жителів регіону. А в Ульянівській області лише 30,6% сімей можуть дозволити собі оренду квартири. А сімейний дохід при цьому має сягати 70 000 рублів.

 

 

Громадські діячі поскаржилися міністру освіти РФ Сергію Кравцову на зменшення числа уроків татарського в школах. Під зверненням підписалися депутат Держради Татарстану, голова спілки письменників республіки Ркаїл Зайдуллін, а також представники татарських організацій із Москви, Санкт-Петербурга, Московської, Нижегородської, Ульянівської, Тверської, Іванівської, Ярославської, Тюменської та інших областей РФ. За даними громадських працівників, у школах з російською мовою навчання кількість годин рідної мови скоротилася на 42%, у класах, де ведеться навчання рідною мовою, — на 52%. Тобто замість 3-5 годин рідної мови тепер на цей предмет відводиться 1-3 години. Крім того, у нових програмах є варіанти навчання, де «рідна мова» відсутня взагалі.

 

 

Божевілля «руского міра»

 

Міністерство освіти РФ повідомило, що розробляє навчальний курс початкової військової підготовки (НВП) для установ середньої та професійної освіти. На навчання початковим знанням у сфері оборони відповідна інструкція відводить 35 годин протягом п’яти днів. При цьому ще в жовтні відомство пропонувало включити до курсу ОБЖ військову та медичну підготовку і розповідати школярам про те, як поводитися з автоматом Калашнікова або ручними гранатами Ф-1 та РГД-5. Пропонується, щоб викладачами НВП стали «учасники бойових дій», що вирішить питання працевлаштування «тих, хто повертатиметься з фронтів».

 

 

Росія створює точки напруги у всьому світі, щоб відвернути увагу від України. Про це заявив член комітету Верховної Ради України з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Венисловський, коментуючи постачання боєприпасів із КНДР до Росії. «Коли ми побачили, що Іран продовжує постачати Росії безпілотники, довкола Ірану виникла певна система нестабільності, почали звучати загрози розв’язання війни в Саудівській Аравії, Ізраїль дуже насторожився і таке інше. Коли йдеться про Північну Корею, треба розуміти, що непрості відносини Північної Кореї з Південною Кореєю — це також певна точка напруги».

 

 

Росія через своїх агентів на Заході намагається дискредитувати ЗСУ та Україну. Для проведення інформаційних операцій росіяни створювали свою мережу за кордоном до початку повномасштабної війни. Спецслужби країн-партнерів досі виявляють людей, які є агентами Росії, або «агентами впливу» Росії. «Росіяни працюють із засобами масової інформації для проведення інформаційних операцій, як, наприклад, про вигаданий продаж Україною західного озброєння чи застосування нашими Збройними силами «брудної бомби»», – зазначив представник ГУР МО України Андрій Черняк. На фінансування цієї інформаційної кампанії Росія витрачає мільйони доларів. «Ця кампанія масштабна і поки що неефективна. Проте країна-терорист не залишає спроб вплинути на країни Європи, зокрема Велику Британію, на німецьке суспільство».

 

У Калузькій філармонії відбулася прем’єра імерсійної вистави «Ввічливі люди» про воєнні дії на Донбасі. У ході постановки актори, переодягнені у форму українського спецназу, захоплювали глядачів «у заручники» та стріляли у повітря з вихолощеної зброї. У залі були чутні крики «боляче» та «відпусти». Одного із захоплених глядачів «розстріляли» за сценою. Планується, що спектакль «Ввічливі люди» буде показано у 12 містах Росії. Згідно з сайтом Президентського фонду культурних ініціатив, на створення проекту було виділено грант у розмірі понад 10 млн рублів, а заявка на нього була подана ще в січні 2022 року, до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

 

 

Прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков відвідав окупований Луганськ, де провів «навчання» для співробітників ЗМІ та прес-служб окупованих т.зв. «ДНР» та «ЛНР» і презентував свіжу кремлівську пропагандистську методичку.

 

 

Посол Латвії в РФ Маріс Ріекстіньш викликаний у МЗС РФ, де йому було заявлено «рішучий протест» через знесення радянських пам’яток та «протиправні дії щодо російської власності». «Підкреслено, що вся відповідальність за ці та інші ворожі дії цілком лягає на латвійську сторону. Залишаємо за собою право на кроки у відповідь, у тому числі асиметричні, які обов’язково будуть чутливі для Риги», — заявили в МЗС РФ. Знесені пам’ятники, звісно, були на території Латвії.

 

 

У Держдумі запропонували зробити кримінальним злочином повторну пропаганду ЛГБТ і давати до року колонії, за пропаганду з використанням ЗМІ — до двох років, серед неповнолітніх — до трьох років.

 

 

Мінпромторг підтвердив виникнення в аптеках дефіциту антибіотиків широкого спектру, включаючи амоксіклав. У відомстві пояснили ситуацію частковою мобілізацією.

 

 

Кремлівський пропагандист Дугін натякнув на необхідність «принести в жертву» Путіна після поразки у Херсоні. «Ми даємо Правителю абсолютну повноту влади, а він нас усіх, народ, державу, людей, громадян у критичний момент рятує. <…> А якщо не рятує? Тоді доля «царя дощів»», — пише Дугін, посилаючись на британського культуролога Джеймса Фрезера. Він описував традиції племен Верхнього Нілу, які шанували «царя дощу», який мав викликати опади, але вбивали цього царя, якщо дощ не починався. Відступ Росії з Херсона – одного з найболючіших для Кремля – прихильників війни почали критикувати російські еліти та закликати до початку «священної» війни та репресій проти них.

 

 

Деякі багаті росіяни почали побоюватися за свою безпеку та безпеку своїх сімей після публічних закликів власника ПВК «Вагнера» Євгєнія Прігожина до термінових «сталінських репресій». Раніше Пригожин заявив, що мають бути включені важелі та механізми тотального «знищення» цих людей як бізнесменів, стосовно них терміново потрібні сталінські репресії».

 

 

Депутати в Башкортостані внесли з Держдуму законопроект, згідно з яким бездомних собак, які живуть поза населеними пунктами, пропонується віднести до диких тварин. Це дозволить контролювати їх чисельність у дикому середовищі, зокрема шляхом відстрілу. Чи не про цю гуманність росіян нещодавно говорив Папа Римський?

 


Матеріали підготувала Ліза Туманова Українська Жіноча Варта для «Вільного Ідель-Уралу».
  05/11–11/11


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard

facebook sharing button Share
twitter sharing button Tweet
pinterest sharing button Pin