Право на отримання земельної ділянки: шлях реалізації для бійців АТО

Законодавство України передбачає право на отримання земельної ділянки у порядку першочерговості для учасників бойових дій та їх сімей. Здебільшого, таке право не реалізується винятково через необізнаність військовослужбовців у порядку отримання такої ділянки.
Земельні ділянки, які можуть передаватись безоплатно, мають визначений п.1 статті 121 Земельного кодексу розмір: для ведення особистого господарства – не більше 2,0 гектара; для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
Першим кроком на шляху до отримання земельної ділянки є подання клопотання (або ж заяви) про надання дозволу про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в якому зазначається цільове призначення та орієнтовні заміри, до нього також додається орієнтовне розташування ділянки  (наприклад, викопіювання з генерального плану населеного пункту або  кадастрової карти, які можна замовити в землевпорядній організації або в державного кадастрового реєстратора у територіальному органі Держгеокадастру України). До цих документів потрібно додати посвідчення учасника бойових дій. Вказані документи подаються до відповідної сільської, селищної, міської ради, якщо така ділянка знаходиться в межах населеного пункту, а якщо поза ним – до територіальних органів Держгеокадастру України. Практика показує, що простіше отримати ділянку в межах населеного пункту або області, в яких ви прописані, такі клопотання проходять без особливих проблем, хоча законом не встановлено ніяких обмежень стосовно вибору адміністративно-територіальної одиниці, де громадянин може отримати земельну ділянку.
Другим етапом є розгляд клопотання відповідним органом протягом одного місяця і надання дозволу на розробку проекту землеустрою або вмотивованої відмови. Якщо орган затягує процес надання дозволу чи відмови і у місячний строк такий дозвіл або відмова не надані, то військовослужбовець має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу (за «принципом мовчазної згоди», визначеним у ч.7 статті 118 Земельного кодексу). Якщо ж відповідний орган відмовив в розробленні проекту, то громадянин має право оскаржити таке рішення в судовому порядку.
Якщо все ж згода надана, розроблений проект землеустрою (його розробкою займаються приватні фірми за відповідну оплату, тому на етапі розробки не варто очікувати безкоштовних послуг) повинен бути погоджений з відповідним органом, а після цього громадянину треба звернутись до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування ділянки із заявою про проведення державної реєстрації такої ділянки та надання витягу про ділянку з Державного земельного кадастру. Відповідний орган у двотижневий строк приймає рішення про затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки та передання її у власність. Після отримання відповідних документів необхідно зареєструвати право власності на ділянку у місцевих органах Державної реєстраційної служби. Власником земельної ділянки громадянин стає з моменту державної реєстрації, але протягом 5 днів з моменту реєстрації він ще отримує свідоцтво про право власності на нерухоме майно та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
З турботою про Вас, Юридична Варта УЖВ