Права солдата в Армії оборони Ізраїлю, чи як це регламентується в арміях цивілізованого світу.

Всі права солдата ЦАХАЛу закріплені в Статуті  і ним гарантуються.
Почнемо з того, що ізраїльський солдат-строковик ніколи не втрачає звязку з родиною, він має гарантовані відпустки, навіть доволі різноманітні. Іноді солдату добре щастить – його відпускають у звільнення на кілька днів, відпустка починається в середу і закінчується в суботу (з’явитися в частину потрібно вранці в неділю). Така відпустка так і називається ревіі-шабат, з середи до суботи. Крім того, солдату-строковику кожні чотири місяці належить «регілА» – відпустка на шість днів. Ще строковикам дуже подобається афтер (від англійського afterduty – «після виконання завдання»). Це коротке звільнення на кілька годин в будній день після виконання якогось важкого завдання.
.Якщо у солдата по службі виникають якісь проблеми, епорузуміння, чи то, як кажуть “нестатутні відносини”, то звичайно подібні проблеми оперативно вирішуються командиром того чи іншого рангу. Якщо ж з якихось обставин військовослужбовець або навіть його батьки залишилися незадоволені рішенням військового начальства, то будь-який з них може подати скаргу до Відділу з прав військовослужбовців (ВППВ) ». Таким же правом володіють не тільки сам солдат і його батьки, але також такі близькі родичі солдата як брати, сестри, бабусі і дідусі, навіть тітка чи дядько.
При цьому військовослужбовець ЦАХАЛу може поскаржитися на будь-якого солдата, офіцера або цивільна особа, що проходить службу в збройних силах країни. Причому він не зобов’язаний повідомляти командиру про скаргу або просити дозвіл на її подачу. Правда, бувають ситуації, коли солдат подає скаргу, не звернувшись до своїх безпосередніх командирів, яким залишаються не відомі претензії солдата. У таких випадках інспектори ВППВ дають можливість командирам частини самостійно вирішити проблему в короткий термін. Тільки при отриманні позитивної відповіді від  солдата, що подавав скаргу, справа закривається.
Скарга – право кожного
Відповідно до статутних параграфів, скаргу слід подавати в письмовому вигляді на ім’я головного інспектора ВППВ Причому написана вона може бути на будь-якій мові.  Відповідно до закону, пост головного інспектора ВППВ може займати тільки цивільна особа. В іншому випадку його повноваження в судах не військовою, а загальногромадянської юрисдикції будуть обмежені.
З подачею скарги не слід тягти. Адже скарга, подана через 12 місяців після подій, мова про які йде в листі, не розглядається інспекторами ВППВ. Однак якщо солдату стало відомо про правопорушення щодо нього набагато пізніше, то і відлік терміну для подачі звернення ведеться саме з цього моменту.
Також слід зазначити, що кожен солдат має право звернутися зі скаргою, що стосується його строкової служби, не пізніше 180 днів з моменту демобілізації. І ось конкретний приклад сержанта запасу ізраїльської армії Урі (Юрієм) Удовиченко (його батьки переїхали в Ізраїль з Миколаєва). Через три місяці після демобілізації Урі несподівано для себе дізнався, що в канцелярії його підрозділа є наказ вищого командира про винесене йому дисциплінарне стягнення. Причина стягнення полягала в наступному: в останні дні служби він нібито покарав недбайливого солдата свого підрозділу зайвим нарядом. Але Удовиченко точно пам’ятав, що протягом півроку до демобілізації нікого не карав позачерговими нарядами, Тому він звернувся зі скаргою в ВППВ . Інспектори цієї служби, швидко відреагувавши на лист, розібралися в тому, що сталося, принесли демобілізованому воїну вибачення, армія навіть виплатила йому певну компенсацію, як за моральну шкоду.
У ВППВ звернення розглядають спеціальні групи на чолі з офіцером у званні підполковника. Ці групи типізовані під певні скарги: з питань резервіста служби, надання медичної або соціальної допомоги, можливості виїзду за кордон до проживаючих там батьків і тому подібне.Заарештованих  військовослужбовців права скажитись не позбавляють
 
Більшість скарг солдатів щодо командирів у ЦАХАЛі  пов’язано зі словесним насильством. У звітах ВППВ йдеться про те, що «молоді командири іноді порушують етичні норми і використовують, як їм здається, з метою виховання, лайливу мову. Подібне ніяк не відповідає духу і цінностям ЦАХАЛу ». На думку працівників ВППВ ті командири, які дозволяють собі матюкатись у присутності підлеглих, вважаються недообученними та направляються на спеціальні курси перепідготовки  або навіть звільняються з армії. У разі образливого ставлення до підлеглих або до товаришів по службі одного звання (про рукоприкладства і говорити не доводиться) винні можуть опинитися на лаві підсудних. Відповідно до закону, заарештований військовослужбовець ЦАХАЛу вправі повідомити про свій арешт родичам, а також будь-якому адвокату за своїм вибором (не обов’язково з військової адвокатури) і зустрітися з ним. Однак дуже бажано щоб адвокат, обраний заарештованим військовослужбовцям, мав спеціальний дозвіл на виступ у військовому трибуналі. Заарештований солдат має право на зустріч з адвокатом при першій можливості. Зустріч з адвокатом можна затримати лише для проведення термінових слідчих процедур.
Допомогою військових адвокатів можуть скористатися всі, на кого поширюється юрисдикція військових судів. Це можуть бути як військовослужбовці, так і цивільні працівники ЦАХАЛа Правда, захист надається не автоматично, а лише на прохання фігуранта тієї чи іншої справи. Організаційно військова адвокатура входить до складу військової прокуратури. Проте протиріччя інтересів не виникає.  Військові юристи піклуються насамперед про інтереси військовослужбовців, яких вони представляють. Права військовослужбовців багато в чому схожі з правами цивільних осіб. Але військові суди розглядають правопорушення, які можуть бути неможливі на громадянці,  наприклад, дезертирство. Відрізняються і права при затриманні. Цивільної поліції для затримання на термін більше 24 гоин. потрібна санкція суду. Військова поліція з санкції прокуратури може затримати і на дві доби. Більш суворі правила і для відбуття покарання у військових в’язницях. Там підтримується армійська дисципліна і не надається можливість  отримання освіти. Одночасно коротший і термін ув’язнення. Зазвичай більше року у військових в’язницях засуджених не тримають. Якщо військовослужбовець скоїв серйозне правопорушення і отримав за вироком тривалий тюремний термін, то після року відсидки у військовій в’язниці скликається спеціальна комісія,. яка  переводить такого злочинця досиджувати повний термін в звичайному пенітенціарній установі. Важливо мати на увазі, що до серйозних злочинів належать серед іншого торгівля наркотиками, зброєю та ініціювання нестатутних відносин.
Солдати і офіцери, що знаходяться в тюрмі, мають право передати звернення або скаргу в закритому конверті начальнику в’язниці, який, не розкриваючи конверта, зобов’язаний переадресувати його інспектору. Для відвідування заарештованого військовослужбовця слід звернутися до коменданта міста ( «кцін а-ір») за отриманням пропуску. Начальник в’язниці може за погану поведінку позбавити солдата, що перебуває у військовій в’язниці, права на зустріч з родичами. Заарештованого, або такого, що вже відбуває термін, військового можуть відвідати за один раз не більше чотирьох чоловік. Причому солдата строкової служби, що знаходиться у військовій в’язниці, за відсутності надзвичайних обставин в перший раз можна відвідати тільки після тижня його перебування там. Проте з урахуванням обставин солдата-резервіста (мілуімніка) можна відвідати в перший раз після трьох днів перебування у в’язниці. Солдатку (дівчину-військовослужбовця) можна відвідати в перший раз після двох днів перебування у в’язниці.
Солдат-одинак має багато привілеїв
Якщо молода людина репатріювався в призовному віці в єврейську державу без батьків, то це, звичайно ж, не означає, що у нього не буде тут заступників і він, в разі виникнення якогось армійського свавілля,залишиться з проблемою один на один. . Подібного в ЦАХАЛі ніколи не було, і з урахуванням організації юридичної системи в країні практично неможливо і в майбутньому.
Інспектори ВППВ з особливою увагою стежать за дотриманням прав солдат-одинаків (“хаяль-бодед”), багато з яких прибули з просторів колишнього СРСР. Призовник-одинак, отримує від армії значні пільги і переваги. По-перше, “хаяль- бодед” має право на подвоєну зарплату і на участь армії в покритті витрат на оренду квартири. По-друге, – солдат- одинак ​​має право на один додатковий день відпустки раз в два місяці. І по-третє, і це дуже важливо, «хаяль бодед» має право виїхати за кордон до батьків або інших близьких родичів один раз в кожен рік служби, але не більше, ніж на чотири тижні
Йому покладено щомісячні виплати від міністерства оборони і міністерства абсорбції, суттєву грошову допомогу в одному з кібуців (зазвичай сільськогосподарська комуна), безумовна допомога в оплаті орендованої квартири або безкоштовне проживання в одному з кібуців, а також допомога в оплаті комунальних послуг та оплата міжнародних розмов з батьками та іншими родичами.
Значну допомогу солдатам-одинакам надає створений сім років тому Центр пам’яті Майкла Левіна, відділення якого відкриті в різних містах єврейської держави. Майкл Левін, уродженець Сполучених Штатів, був «хаяль-бодед», який служив в 890-му батальйоні парашутних військ ЦАХАЛу
Він загинув у Другій ліванській війні 1 серпня 2006 року. Центр, названий його ім’ям, здійснює волонтерську діяльність, допомагаючи солдатам-одинакам справлятися з армійської бюрократією. Нерідко волонтери виконують роль кураторів, готових в буквальному сенсі воювати за права своїх підопічних. Одночасно командування ЦАХАЛу підтримує зв’язок з тими сім’ями в містах, які пропонують солдатам зупинятися у них під час відпусток.
Кого не призивають в бойові частини
По-перше, єдину дитину в родині в бойові частини  можуть призвати тільки в разі, якщо він сам і його батьки підпишуть спеціальний документ. Слід мати на увазі, що навіть в тому випадку, якщо біологічні батьки дитини розлучилися і у прийомного батька або матері ще є діти, то призовник, єдина дитина колишнього подружжя, все одно буде вважатися єдиною дитиною. За законом не призиваються в бойові частини юнаки та дівчата, члени сімей, які постраждали від війн або терактів. Призовники, які наполягають на проходженні служби в бойових частинах і отримали на це згоду батьків, повинні відправити відповідне прохання до військкомату Військкомат повинен оплатити даній сім’ї адвоката для підписання спеціальної декларації про вступ їх сина або дочки в бойову частину в якості волонтера. Важливо зауважити, що на будь-якому етапі проходження служби такий солдат може скасувати дану декларацію. Навіть під час безпосереднього проходження військової служби
Не призиваються на строкову службу також вже одружені молоді жінки, а також молоді чоловіки, які мають на вихованні двох і більше дітей.
Хочеш постувати – постуй
Військовослужбовці ЦАХАЛа, що належать до будь-якої конфесії, можуть і на службі дотримуватися приписів своєї релігії. Іудеї, християни і мусульмани мають право постувати відповідно до календаря відповідних днів.  Солдатів, які дотримуються посту, командир зобов’язаний звільнити від роботи, за винятком форс-мажорних обставин Так, в Судний день жовтня 1973 року армії Єгипту і Сирії атакували єврейську державу. Солдати армійського резерву ЦАХАЛа навіть без всяких повісток почали тоді висуватися до місць постійних дислокацій своїх частин. У бій військовослужбовці вступали незалежно від того, дотримувалися чи не дотримувалися вони посту.
І тим не менше в свято Песах (єврейську Пасху) на військову базу забороняється проносити некошерну їжу. Якщо на базі немає їдальні та військовослужбовця неможливо приписати до іншої, то він в обов’язковому порядку буде отримувати доплату за харчування.
Солдату повинна бути надана можливість спати як мінімум шість годин на день. Військовослужбовець, який чергував вночі і не мав можливості нормально виспатися, отримує право сісти за кермо тільки після як мінімум чотиригодинного відпочинку.
Кожен військовослужбовець, включаючи резервістів, має право отримати від армії можливість ознайомитися з документами, що стосуються його особисто. Більш того, демобілізовані і звільнені від резервної служби також мають право зажадати від армії довідку про стан свого здоров’я.
Кожен недавно призваний до ЦАХАЛу має право попросити грошову підтримку з боку армії для своїх батьків (або для одного з них). Якщо у призовника  сім’я опинилася в складному економічному становищі, то йому, як правило, дозволять працювати у вечірній час. У разі якщо військовослужбовець перебуває у шлюбі, то він знову ж має право подати прохання про отримання фінансової підтримки для свого чоловіка або дружини. Якщо військовий має дітей, то і для них передбачено грошову допомогу. Звернення за фінансовою допомогою слід подавати у відділ, який займається індивідуальними проханнями, на спеціальному бланку, приєднавши до нього всі необхідні документи. Якщо відповідь буде негативною, то військовослужбовець має право оскаржити дане рішення при повторній подачі прохання.
Нагадаємо, що ці практично нереальні з погляду українських читачів права солдатів, закріплені в Статуті армії країни, яка, знаходячись у ворождому сусідському оточенні, успішно веде бойові дії протягом декількох десятиліть.
Інформація з інтернет-джерел
Відділ моніторингу “Української Жіночої Варти”