Портрет українського добровольця очима естонців

Днями в Україні було презентовано дослідження від International Centre for Defence and Security, Estonia  «Як використовувати потенціал військових добровольців в Україні? Погляд з Естонії» «Як використовувати потенціал військових
В дослідження ICDS були розглянуті  ключові моменти використання потенціалу військових добровольців в Україні: особиста мотивація; очікування від інтеграції в регулярні військові й парамілітарні структури; оцінка потенціалу добровольців у новій системі національної безпеки України; інформаційно-психологічна підтримка, бойовий дух й службова мораль.
В результаті ретельного опитування бійців добровольчих батальйонів ( «Азов», «Донбас», «Дніпро-1» та інших) та представників парамілітарних організацій ( в число яких увійшла і ГО «Українська Жіноча Варта», як організація, що багато доклала зусиль до військової підготовки жіночої частини населення України), естонським дослідникам вдалось створити цікавий портрет українського добровольчого руху.
Так, в результаті було окреслено, що в добровольчому русі рівномірно представлені всі регіони України. На момент найбільшої загрози від російського агресора українські добровольці, силами яких значною мірою була зупинена агресія, в більшості своїй не мали військового або воєнного досвіду – 83%. Не зважаючи на те, що добровольчі батальйони побували практично на всіх «гарячих» ділянках фронту, лише 25% бійців мають статус учасника АТО. Середній вік українського добровольця – близько сорока років, в більшості своїй це зрілі люди, що мають родину та дітей.
56% добровольців на питання чи можливе  для них продовження військової служби в лавах регулярної армії висувають наступні вимоги: кваліфіковане розумне керівництво; сучасне оснащення армії; гідна зарплатня.
Естонськими дослідниками було відмічена висока вмотивованість українських добровольців до боротьби з агресором, втім, як зауважила на презентації дослідження експерт Сил оборони Естонії Сільва Кійлі, розглядати через це добровольчий потенціал, як бездонну криницю не варто. Без вирішення проблем та побажань представників добровольчого руху, та без системної роботи з демобілізованими воїнами-добровольцями чималий потенціал можна втратити. Але саме добровольчій рух може стати основою воєнізованої добровольчої організації оборони країни, за прикладом Союзу оборони Естонії (Кайтселійт), яке об’єднує  цивільних громадян, та афільоване з Міністерством оборони Естонії.
Також в роботі над дослідженням було виявлено певні загрози для розвитку країни та її національної безпеки, а саме – деяке слідкуванням застарілим традиціям суспільства, особливо в питання допущення жінок до військової служби. В країнах НАТО, де відкриті рівні права для жінок та чоловіків у доступі до всіх військових спеціальностей  ризики набагато нижчі.
За словами представників естонських організацій всі результати дослідження ними були презентовані Міністерству оборони України та Генеральному штабу .
Зауважимо, що Естонія з усіх країн Балтії має найближчу модель оборони країни до українського – строкову службу та професійну армію. Але до того ж основою національної безпеки цієї країни також вважаєьться  воєнізована добровольча організація Союз Оборони Естонії (Кайтселійт) з великим історичним досвідом застосування добровольців в обороні.