Питання отримання статусу учасника бойових дій

Однією з основних проблем військовослужбовців в зоні АТО волонтери називають непоінформованість. Здебільшого, бійці АТО не можуть захистити та реалізувати свої права через незнання способів такого захисту або порушення термінів для звернення у відповідні органи.
Гостро постає питання отримання статусу учасника бойових дій та документа, який цей статус підтверджує – посвідчення учасника бойових дій. Шлях до отримання такого документа потрібно почати зі звернення до начальника (командира) підрозділу, з’єднання, територіального управління, підрозділу, навчальної військової частини, бази, установи, закладу Національної гвардії України із рапортом щодо надання статусу учасника бойових дій.
На основі цих рапортів командири протягом місяця подають на розгляд комісії військової частини належно оформлені (з відміткою про засвідчення та гербовою печаттю) документи, що підтверджують участь особи в бойових діях. Такими документами «Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операцій, забезпеченні її проведення» (надалі – «Порядок надання статусу учасника бойових дій») визначає: витяги з наказів, директиви, розпорядження, посвідчення про відрядження, журнали бойових дій, бойові донесення, дислокації, книги нарядів, графіки несення служби, звіти, зведення, донесення, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень.
Атестаційна комісія військової частини подає висновок командиру, а він надає довідку про участь у бойових діях. Довідка не є документом, який підтверджує статус учасника бойових дій (як часто помилково вважають), а є лише підставою для розгляду міжвідомчою комісією документів, поданих для отримання такого статусу.
Командир (або ж безпосередньо військовослужбовець, у разі бездіяльності командира) звертається до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі – міжвідомча комісія) з відповідними документами і комісія ухвалює рішення. Міжвідомча комісія за потреби може заслуховувати пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів і протягом місяця приймає рішення про надання статусу учасника військових дій. Рішення комісії можна оскаржити в судовому порядку.
На підставі рішення міжвідомчої комісії, відповідно до «Порядку надання статусу учасника бойових дій», посвідчення учасника бойових дій видається органами Міноборони, МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, а також органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації.
Для пришвидшення цього процесу або усунення помилок зі сторони державних органів військовослужбовці можуть звернутись до численних безкоштовних «гарячих» ліній, створених для консультації для бійців АТО.
Поінформованість – перший крок до здійснення прав військовослужбовців. Бійцям потрібно не лише знати свої права, а і знати шляхи до їх захисту та реалізації.
З турботою про Вас, Юридична Варта УЖВ