ХУНТА В ЕСТОНІЇ…

Звіт за результатами поїздки до Естонії. четвертий.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Четвертий день
Рано з ранку виїхали до Тарту на військові навчання Кайтселіту. З ранку подивилися трохи тактичних тренувань. Відпрацьовували зачистку будівлі. Після поїхали подивитися штаб проведення навчань. У середину нас не пустили, дозволили автобусом заїхати до двору штабу та зробити коло з забороною знімати фото та відео.

 тактичне навчання Кайтселіту 

 
 
Після цього були дома в гостях у капітана Кайтселіту Андруса Роотсмяе (captain Andrus Rootmäe). Показав власне озброєння та спорядження. У принципі усе стандартне як у нас (СКС, помпа, мисливська двостволка, шведський автоматичний карабін Ак-5) крім наявності короткоствольної зброї та багнета до карабіну. Немає дурості щодо мисливських та «бойвих» набоїв для нарізної зброї, але є обмеження на кількість (не більше 400 набоїв на ствол може зберігатися дома у сейфі), чого не має в нас. Капітан стояв у витоків ЗС Естонії. В Радянській армії проходив строкову службу біля Вінниці. Розчулився після зустрічі з нами, особливо, коли дізнався, що Олена Білецька родом з Вінниці. В кінці зустрічі віддав нам честь.
 
 
   дома в гостях у капітана Кайтселіту Андруса Роотсмяе (captain Andrus Rootmäe). Показав власне озброєння та спорядження.
 
 
Заїхали подивитися на приміщення Естонського національного коледжу безпеки та балтійського військового коледжу, що знаходяться у Тарту в одній будівлі. Перший має локальне значення та тут навчаються старшини естонських ЗС до майора включно. Другий має загальнонатівський статус. Тут проходять навчання
 

Естонський національний коледж безпеки та балтійський військовий коледж, що знаходяться у Тарту в одній будівлі.

 
 
 
Після цього поїхали подивитися центр кібер-військ, де теж відбувалися частини навчань. До середини нас також не пустили. До нас за ворота вийшов керівник центру та трохи розказав про цілі та задачі кібер-військ та його центру. Кібер-військам в Естонії приділяють велике значення, особливо після кібер-атак на сервери державних установ з боку росії у 2007р. Зараз в Естонії діє кібер-полігон НАТО та регулярно проводяться локальні та загально-натівські кібер-навчання.

Центр кібер-військ в Естонії

 
 
З кібер-полігону поїхали дивитися навчання для жіночої частини Кайтселіту. Відпрацьовували евакуацію дітей та родин кайтселічиків. Як я вже казав, ідея евакуації родин виникла після подій у Криму. Солдати та старшини під час бойових дій мають бути впевнені, що їх родини знаходяться у безпеці. Діти віком від 4 до 15 років були вивезені на два дні до спеціально обладнаного приміщення, де для них було облаштовано тимчасовий табір та кухню та розроблено програму розваг та занять. У тому числі заняття включали надання медичної допомоги пораненим дорослим, а для найменших – як перевернути дорослу людину. Також старші діти організовували цікаві ігри для молодших. У випадку війни всі організаційні моменти бере на себе штаб (місце, транспорт, продукти, устаткування), а реалізацію здійснюють волонтерки жіночого підрозділу Кайтселіту.

    Навчання для жіночої частини Кайтселіту. Відпрацьовували евакуацію дітей та родин кайтселічиків.

 
 
У кінці дня, заїхали до новозбудованого повітового центру Кайтселіту повіту Йиґевамаа (Jõgeva maakond). Знімати всередині не дозволили. Зустріч та екскурсію центром провів майор Кайтселііту Маті Куусвере (major Mati Kuusvere). Центр реально дуже крутий! Крім адміністративних та офісних приміщень у центрі ВЕЛИЧЕЗНА зброярня, приміщення для одночасної чистки зброї на кількасот осіб, класний та гарно обладнаний 50 метровий тир, повністю автономне живлення та комунікації, велика лазня, логістичний центр, майстерні для ремонту зброї, бокси для зберігання та ремонту вантажної техніки, великий автопарк вантажних (перважно Мерцедесівські Унімоги, але є і Урали з Камазами) та звичайних авто та багато чого іншого.
 
Хочу подякувати за організацію візиту працівникам Міжнародного центру оборони та безпеки та особисто пані Сільві Кійлі, панові Дмитрові Теперикові, пані Ганні Булах, підполковникові Кайтселііту Артуру Ліллєнурмові.
 
 
Звіт підготував,
Голова Української Військової Варти
Олександр Білецький