Громадяни України зі статусом ВПО: як отримати соціальні виплати

Відділ моніторингу #УЖВ
Ukrainian Women’s Guard Monitoring Department

Авторка: Наталія Малиновська, аналітикиня Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”

Кабінет Міністрів України, за ініціативи Президента розпочав програму допомоги внутрішньо переміщеним особам, яка охоплює три напрямки – гроші, робота та житло. 

Громадяни України, які отримали довідку про статус внутрішньо переміщених осіб та внесенні до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб мають право особи, які перемістилися після введення воєнного стану 24 лютого 2022 року з адміністративно-територіальних одиниць, де ведуться бойові дії (перелік визначено 6 березня 2022 року розпорядженням № 204-р Кабінет Міністрів) можуть претендувати на:

– отримання безоплатного тимчасового проживання протягом 6 місяців з моменту взяття на облік ВПО. Для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;

– щомісячну адресну допомогу;

– отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування, зокрема, соціальних виплат, пенсії;

– забезпечення ліками;

– гуманітарну та благодійну допомогу тощо.

Кабінет Міністрів України, за ініціативи Президента розпочав програму допомоги внутрішньо переміщеним особам, яка охоплює три напрямки – гроші, робота та житло. 

Програма розпочалася з 21 березня з реєстрації внутрішньо переміщених осіб в місцевих громадах, а з 30 березня почала працювати реєстрація через застосунок «Дія». 

Фінансова допомога 

Кабінет Міністрів за пропозицією Міністерства соціальної політики, надає адресну грошову допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. Щомісяця грошова допомога становить 2000 гривень на кожну дорослу людину і 3000 гривень на кожну дитину або людину з інвалідністю.

Порядок виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам:

– Виплачується на банківський рахунок;

– Виплати здійснюються щомісячно з місяця звернення протягом воєнного часу плюс один місяць після його припинення чи скасування. Громадяни, які звернуться до 14 березня отримають виплату допомоги й за березень;

– Виплати надаються за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану;

– Допомога не включається до сукупного доходу сім’ї при наданні інших видів соціальної допомоги;

– Допомога не оподатковується податком на доходи фізичних осіб;

– Не впливає на отримання субсидії.

Крім того, Міністерство соціальної політики реалізують ще одну програму грошової допомоги від ЮНІСЕФ «Спільно». Важливо не плутати програму Кабінету Міністрів України і програму, яку здійснюють Міністерство спільно з ЮНІСЕФ. 

Допомогу зможуть отримати родини, що належать до таких категорій:

– Родини, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей, з яких принаймні одна дитина не досягла двох років;

– Cім’ї з двома або більше дітьми, де одна дитина має інвалідність.

Виплата складає 2 220 грн для кожного члена сім’ї на місяць, але не більше як для п’ятьох людей. Виплату даватимуть одноразово на три місяці, тобто суму за три місяці одним платежем.

Важливо, що ця виплата буде здійснюватися визначеним категоріям додатково до виплат, які проводяться за державними програмами, зокрема додатково до виплати внутрішньо переміщеним особам на проживання.

Для отримання допомоги «Спільно» потрібно:

– Подати заявку на сайті: register.unicef.org. Якщо виникнуть труднощі або додаткові питання, треба звернутися на гарячу лінію «Спільно» за номером: 0 800 600 017 (безоплатно, працює щодня з 8:00 до 22:00)

– На сайті необхідно заповнити анкету та надати інформацію про всіх членів сім’ї та банківський рахунок, на який буде здійснюватись виплата. Обов’язково перевірити коректність внесених даних.

– Переказ має надійти за 4 тижні після подання заявки.

Робота та фінансова компенсація фізичним і юридичним особам, фізичним особам-підприємцям

Надання допомоги в рамках Програми “єПідтримка” у зв’язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Допомога надається за бажанням заявника одноразово у розмірі 6 500 гривень. Останнім днем подання запитів (заявок) для отримання допомоги було 31 березня 2022 року через програму єПідтримка на сайті чи в додатку «Дія»: https://guide.diia.gov.ua/view/nadannia-dopomohy-v-ramkakh-prohramy-iepidtrymka-u-zviazku-iz-vtratoiu-chastyny-zarobitnoi-platy-dokhodu-robota-ekonomichna-diia   

Також уряд виплачуватиме роботодавцям, які беруть на роботу переселенців з постраждалих регіонів, по 6,5 тис. грн за кожного працевлаштованого. Ці кошти роботодавці будуть витрачати на оплату праці таких працівників. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 331 затверджено Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/331-2022-п

З 19 квітня фізичні особи-підприємці та наймані працівники, діяльність яких була призупинена на час перебування області в “червоній” зоні, зможуть подати заявку на отримання одноразової матеріальної допомоги з Державного бюджету України в розмірі 8 тисяч гривень. Послуга доступна протягом року, в тому числі для тих, хто отримував матеріальну допомогу минулого року. Допомогу не потрібно повертати державі або платити з неї податки. Підприємець не може звільнити співробітника, який отримав допомогу. «Дія» нікому не передає інформацію про отримувачів допомоги.

Процедура отримання допомоги описана на сайті «Дія» https://diia.gov.ua/8000  

Компенсація за комунальні послуги 

Кабінет Міністрів ухвалив рішення про механізм компенсації комунальних витрат громадам, які надають безплатний прихисток переселенцям у школах, садочках, будинках культури та комунальних установах. Детальніше тут: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-п#Text 

Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривні. Загальна сума компенсації власнику жилого приміщення визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день.

Всі ті, хто надали безплатний прихисток внутрішньо переміщеним особам, зможуть отримати до 450 грн в місяць як компенсацію комунальних послуг за кожного, кому допомогли. 

Щоб отримати компенсацію витрат за розміщення внутрішньо переміщених осіб, необхідно подати заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання або через вебсайт «Прихисток» про готовність прийняти у себе ВПО.

Не пізніше наступного дня з дня розміщення ВПО звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування (виконавчий комітет місцевої ради) за місцем розташування жилого приміщення із заявою (заповнюється на місці), у якій зазначаються прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб та до якої додаються копії документів, що посвідчують їх особу.

Необхідно мати:

– паспорт громадянина України;

– реєстраційний номер облікової картки платника податків;

– реквізити банківського рахунку для перерахування суми компенсації;

– документ, що підтверджує право власності на житло;

Також перевіряють відсутність заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги (газ, електроенергія, водопостачання, теплопостачання, вивіз сміття, обслуговування прибудинкової території тощо). 

Для отримання компенсації власник жилого приміщення не пізніше п’яти днів з дня закінчення звітного місяця подає до виконавчого комітету місцевої ради за місцем розташування жилого приміщення заяву на отримання компенсації за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб із зазначенням кількості днів та переселенців, які проживали протягом звітного періоду.

Також власник жилого приміщення зобов’язаний у день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості подати заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у жилому приміщенні.

Компенсація здійснюється виключно у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.

Ukrainian Women’s Guard

ПІДТРИМАЙТЕ НАС 

donate Ukrainian Women’s Guard PayPal  mail:    [email protected]

Підписуйтеся на наші канали та сторінки

Subscribe to our channels and pages

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard