Етика спілкування з людьми з вадами зору

У статті мова буде йти про етику спілкування з людиною з вадами зору. Порушення зору бувають різні: тотальна сліпота, слабозорість та знижений зір. Ми розглянемо той варіант, коли у людини тотальна сліпота. На вулиці впізнати таку людину можна по супроводжуючому поряд, по білій тростинці або по собаці-поводирю. У цій статті ми окреслимо загальні поради, як не відчувати розгубленість поряд з людиною з вадами зору та як ми можемо допомогти людині відчувати себе комфортно та спокійно у соціумі.

Головне – не бійтеся розмовляти з незрячою людиною. Не варто акцентувати на недузі людини, проте слід залишатися тактовним. Будьте доброзичливими й привітними, але не плутайте це з жалем. У жодному разі не висловлюйте людині свого співчуття.

Не соромтеся дієслів «дивитися» та «бачити». Значення цих слів значно ширші, тому незрячі так само активно використовують їх.

Коли Ви зустрілись з незрячою людиною, щоб привернути її увагу до себе – торкніться передпліччя або ліктя (в іншому випадку вона може не зрозуміти, що ви говорите з нею). Не питайте людину, чи впізнала вона Вас, краще після вітання одразу представтеся. Якщо Ви вже бачились, але не близько знайомі – нагадайте про вашу останню зустріч. У незрячих людей чудова пам’ять на голос, але, нагадавши своє ім’я, Ви продемонструєте своє поважне ставлення.

Спілкуючись, звертайтесь безпосередньо до незрячої людини, а не до того, хто її супроводжує. Звертаючись, називайте її на ім’я, щоб вона розуміла, що Ви звертаєтесь саме до неї. У присутності незрячого бажано уникати розмови з іншими людьми за допомогою міміки та жестів. Незряча людина помічає це і почувається виключеною зі спілкування.

Якщо Ви бачите, що незряча людина без супроводжуючого і Вам здається, що їй потрібна допомога – спочатку запропонуйте цю допомогу. І лише у випадку, коли вона погодиться її прийняти – допомагайте. Не ображайтеся, якщо Вам скажуть, що допомога непотрібна. Наприклад, можливо людина добре знає цю ділянку шляху і супровід тільки завадить їй в орієнтації в просторі.

Якщо Вас попросили супроводити в певне місце, запропонуйте незрячому спертися на Вашу руку. Не підштовхуйте його та не беріть під руку – сліпі люди відчувають рух і йдуть за вами. Коли супроводжуєте людину з порушеннями зору, важливо описувати перешкоду на шляху (наприклад, «увага, сходинки»). Не залишайте незрячого на самоті на дорозі, посеред тротуару, без поручнів або біля відчинених дверей. Супроводьте його у безпечне місце.

Якщо до Вас в гості прийшов незрячій гість, не забувайте, що він не знає розташування кімнат та речей у Вашій квартирі. Проведіть його по кімнатах і покажіть розташування речей (наприклад, покладіть руку на спинку стільця, підлокітник дивана тощо). Так ваш гість швидко освоїться та сам ознайомиться з інтер’єром.

Якщо Ви прийшли в гості до незрячої людини, то не переставляйте речі, предмети у квартирі, без дозволу господаря. Навіть із наміром допомогти. Незряча людина не має можливості швидко отримати загальну картину приміщення, як це роблять зрячі, окидаючи кімнату поглядом. У незрячої людини кожна річ має своє місце. Переставивши їх місцями – Ви можете завдати людині зайвих проблем.

Окремо розберемо ситуацію, якщо поряд із Вами в укритті перебуває незряча людина без супроводжуючого. По-перше, така людина має бути у найближчому чи зручному для виходу місці – це прискорить її евакуацію. Розкажіть про особливості приміщення, які можуть становити небезпеку для неї (наявність сходів, низька стеля тощо), розкажіть про те, що вас оточує та відбувається навколо. Описуючи приміщення, потрібно бути конкретним. Не слід говорити “стіл там” чи показувати жестами. Краще сказати: “Одразу праворуч від входу є маленький стілець” (для зручності, робіть опис кімнати за годинниковою стрілкою). Обов’язково покажіть, де туалет та виходи назовні. Крім того, Ви можете назвати всіх присутніх у кімнаті.

У галасливому приміщенні не відходьте від незрячого, не попередивши його про це. При сильному шумі він може не помітити, що Ви відійшли, і говорити в порожній простір. А потім, виявивши, що Вас немає, відчує себе ніяково.

Будьте собою. Будьте уважними у спілкуванні. Поважайте співрозмовника. Фокусуйтеся не на вадах людини, а на її особистості. І наостанок пам’ятайте, що незалежно від того, має людина вади здоров’я чи ні, усі люди різні, тому до кожного потрібно шукати окремий підхід.

 

 

Поважайте оточуючих та бережіть своє фізичне та психічне здоров’я!


Автор Yana_Hushchyna

Підготовлено спеціально для Української  Жіночої Варти


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard