Чи переламають Сили спеціальних операцій України хід гібридної війни

Як би у 2014 році Україна мала свої ССО, то анексія Криму і окупація частини Донбасу були б неможливими
Сили спеціальних операцій України після прийняття Верховною Радою Закону №4795 стали реальністю. Президент навіть заснував спеціальне свято, проте чи багато ми знаємо як про самі сили, так і їх функції, а також як це може вплинути на хід протистояння з Росією?
Спроби створення сил спеціальних операцій України робилися і раніше – у 2007 році одним з останніх указів міністра оборони Анатолія Гриценка було створено Управління Сил спеціальних операцій. Почалася розробка концепції і навіть проводили навчання з американцями. Однак Генеральний штаб і міністри оборони Януковича поставилися до цього, м’яко кажучи, прохолодно і до 2011 року ініціатива швидко зійшла нанівець.
Анексія Криму і початок збройного протистояння на Донбасі поставило це питання в розряд актуальних. Вже в кінці вересня 2014 року президент Порошенко підписав указ”Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцненню її обороноздатності”, в якому Міноборони було поставлено чітке завдання: “Прискорити створення формування Сил спеціальних операцій ЗСУ”.

Чи переломлять Сили спеціальних операцій України хід гібридної війни - фото 1

Причому вже тоді військові експерти неодноразово підкреслювали, що Україні слід змінити підходи до ведення війни на Донбасі. Причому йшлося, що не можна воювати тільки застарілими методами, нам потрібен армійський спецназ, який зміг би працювати в тилу ворога, нам необхідні аналітики, фахівці з розробки спецоперацій. Говорилося, що оперативно – тактичні ракети коли ще з’являться (якщо з’являться взагалі), а люди у нас вже є. Їх потрібно тільки ретельно відібрати і навчити.
Проте на формування концепції знадобилося трохи більше півроку, причому активно залучалися фахівці США і НАТО. 20 квітня 2015 начальник Управління спеціальних операцій Генштабу Сергій Кривонос повідомив, що в Генеральному штабі ЗСУ підтримали пропозицію створити окрему структуру Сил спеціальних операцій, яка буде підпорядковуватися Міністерству оборони України.
5 січня 2016 Міністр оборони призначив командувачем Управління Сил спеціальних операцій (ССО) генерал-майора Ігоря Луньова, який раніше був першим заступником командувача Високомобільних десантних військ. Діючий начальник Управління спеціальних операцій Генштабу Сергій Кривонос призначений першим заступником командувача СЗГ.
Але тільки 26 липня 2016 року після прийняття Верховною Радою України Президентом України був підписаний закон про УСН.

Чи переломлять Сили спеціальних операцій України хід гібридної війни - фото 2

За законом серед завдань сил спеціальних операцій – спеціальна розвідка, спеціальні заходи, контртерористичні заходи, військові дії, аналіз і обробка інформації для вироблення правильної стратегії і залучення необхідних ресурсів, нетрадиційні методи ведення війни – психологічні та інформаційні операції.
Власне Управління спеціальних операцій організаційно складається з різних департаментів: інформаційно-психологічних операцій, інформаційно-аналітичної роботи, технічної підтримки і декількох бойових підрозділів. У складі СЗГ буде і управління нетрадиційних методів ведення війни, яке буде відповідати за створення руху опору, партизанських загонів, підпільних організацій. Також буде створений логістичний підрозділ і окремий навчальний центр (142-й, р. Бердичів).
Вже сьогодні ясно, що до складу ССО увійшли: обидва окремі полки спеціального призначення (3-й, р. Кропивницький і 8-й р. Хмельницький), 73-й морський центр спеціального призначення (р. Очаків), 140-й окремий центр спеціального призначення (р. Хмельницький), а також чотири загони інформаційно – психологічних операцій (16-й (с. Гуйва Житомирської області), 72-й (р. Бровари), 74-й (р. Львів) і 83-й (р. Одеса).
Це тільки те, що на поверхні, адже велика частина інформації просто засекречена, проте є ще повідомлення в зарубіжній пресі (за кордоном завжди знають більше ніж усередині країни – це “стара добра” радянська традиція), згідно з якими до складу ССО можливо будуть включені також такі специфічні частини як “Омега” або “Скорпіон”. Інакше складно зрозуміти за рахунок чого планується за короткий час сформувати “ударний кулак” в 12 (за іншими даними – 15) тисяч чоловік військовослужбовців контрактної служби.
У законі є також спеціальне застереження, яка дозволяє діяти оперативникам ССО за межами держави. По всій видимості, зважаючи на досвід США та Ізраїлю, які практикують такі операції (у тому числі і силові) проти можливих супротивників на початкових стадіях можливих загроз для держави.
Для розвитку ситуації на Донбасі і в Криму створення сил СЗГ і їх активне застосування може в значній мірі переламає ситуацію. Тим більше, що у складі того ж 3-го або 8-го полків спецпризначення за два роки війни сформувався кістяк бійців, які мають серйозний бойовий досвід і підготовку. За останній час спецназ отримав новітні зразки озброєння, в тому числі великокаліберні снайперські гвинтівки, тепловізори та багато-багато іншого.
Проте в установи вищого військового командування повинно бути чітке розуміння, що СЗГ – це не спецназ, і вже тим більше не ВДВ, це комплексний механізм протидії елітних підрозділів в гібридній війні. Аналітики УСН повинні аналізувати і вступати в бій вже в момент підготовки противником інформаційної кампанії.
Крім того, сили спеціальних операцій – це невелика кількість дуже дорогих фахівців, здатних організовувати великі маси людей. Це дуже ефективний, але недешевий інструмент. Наприклад, на сьогоднішній день 25% оборонного бюджету Великобританії йде на утримання вельми нечисленних сил спецоперацій.

Чи переломлять Сили спеціальних операцій України хід гібридної війни - фото 3

В цілому підводячи підсумок, можна сказати, що наявність такого ефективного і працюючого інструменту дозволило б, наприклад, запобігти захопленню Криму “зеленими чоловічками”, а події на Донбасі в квітні 2014 року зі захопленням адміністративних будівель і формуванням незаконних збройних формувань в принципі були б неможливі . Можливо, що нинішні зусилля дозволять уникнути не тільки повторення такого у майбутньому, а й стане важливим елементом оборонної доктрини України.
 
Джерело
Відділ моніторингу «Української Жіночої Варти»