Астронавтка українського походження

Гайді Стефанишин – Пайпер – американська астронавтка українського походження, двічі побувала в космосі в складі екіпажів космічних апаратів “Атлантіс” і “Індевор” .
1 травня 1996 прийнята до корпусу американських астронавтів (NASA-16) як кандидат на політ у складі місії. 1998-го закінчила підготовку та прийнята до Відділу астронавтів NASA: спочатку член групи, що займалася спорядженням астронавтів у день відльоту; згодом у відділі, що займається діяльністю астронавтів у відкритому космосі (EVA Branch).
27 лютого 2002 вибрана спеціалістом місії STS-115, старт якої було заплановано на весну 2003. Проте, після катастрофи шатлу «Колумбія» старт кілька разів переносився. Перший політ здійснила 9—21 вересня 2006. Час перебування у космосі становить 11 днів 19 годин 6 хвилин та 35 секунд.
STS-115 (корабель багаторазового використання «Атлантіс») була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після загибелі корабля «Колумбія» (попередні місії STS-114 та STS-121 були орбітальними та не передбачали стикування у космосі). Попередньо старт цієї місії планувався на квітень 2003, проте із загибеллю «Колумбії» старт було перенесено на 27 серпня 2006, згодом знову перенесено (у зв’язку з торнадо «Ернесто»). Він відбувся 9 вересня 2006.
Завданням місії були, серед іншого, доставка та встановлення на МКС нових сонячних батарей та заміна відповідного обладнання. За встановлення батарей відповідала саме Г. Стефанишин-Пайпер, яка стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос (загалом таких виходів було 156 за історію NASA), загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин.
15 листопада 2008 здійснений успішний запуск американського шатла Endeavour в рамках місії STS-126. Планована тривалість польоту — 14 діб. У складі екіпажу Endeavour — 7 астронавтів, зокрема і американо-українська астронавтка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Головною метою місії є підготовка Міжнародної космічної станції до постійної роботи на її борту екіпажу із шести осіб (замість трьох раніше). В програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт з обслуговування і дооснащення, в яких активну роль брала астронавтка.
На борту космічних апаратів знаходилась символіка України, робочий день починався з виконання Славеня США й України, на хвилях радіоефіру передавались українські пісні. Гайді закічила Массачусетський технологічний університет, вільно володіє українською, англійською, німецькою та російською мовами, цікава співбесідниця.
. Батько астронавтки Михайло Стефанишин уродженець галицького села Якимів, що на Львівщині. В сім’ї астронавтки син Михайло, четверо братів, в родині шанують українські звичаї і традиції.
29 січня 2007  Гайді Стефанишин-Пайпер прилетіла до України. Того дня перебувала у Львові, а 31 січня відвідала села Якимів та Новий Яричів (Львівська область), де народився її батько, а також живуть 16 двоюрідних братів та сестер.
Гайді СтефанишинНагороджена медаллю Navy Commendation Medal («За заслуги», двократно), медаллю Navy Achievement Medal («За досягнення», двократно), Meritorious Service Medal («За визначну службу»)
gaidi_2Гайдемарі Стефанишин-Пайпер у костюмі астронавта
Джерело
Відділ моніторингу «Української Жіночої Варти»