Українським силовикам поставили оцінку: уникають відповідальності, мають плутані повноваження, погано координують співпрацю

Регуляторні норми та робоча культура, які панують в українських безпекових структурах, спецслужбах та Міноборони, схиляють їх співробітників передавати відповідальність за прийняття тривіальних рішень вище за лінією керівництва, що у свою чергу підтримує культуру уникнення відповідальності. Про це заявляють автори дослідження, присвяченого реформі безпекового сектору України, яке оприлюднив американський стратегічний дослідницький центр RAND.

«Безпековий сектор України потребує ґрунтовних реформ, щоб зробити його більш ефективним, економним, прозорим та підзвітним», – йдеться у доповіді.
Ролі та сфери відповідальності різних силових відомств в Україні нечіткі, а їх взаємодія нескоординована – відзначають у RAND.

  • Ролі та сфери відповідальності президента та Кабміну невизначені, а їх взаємодія є незграбною;
  • Існують як прогалини, так і дублювання функцій один одного Міноборони та Генштабом;
  • Громадський контроль на рівнях нижче президента та Кабміну є слабким. Регуляторні норми та організаційна культура схильні передавати відповідальність за прийняття тривіальних рішень вище за лінією керівництва щонайменше до рівня заступника міністра, що сприяє уникненню відповідальності;
  • Міністерства та держслужби діють самостійно з мінімальним рівнем звітності та координації. Вони мають власні ресурси, ухвалюють власні рішення та самостійно визначають свої цілі;
  • Обмін інформацією неналагоджено. Окремі міністерства та держслужби не мають конкретної спеціалізації і натомість вкладають ресурси у широке коло функцій;
  • Рішення передаються на найвищий рівень, що призводить до надмірної завантаженості чиновників найвищого рангу;
  • Організації, створені для координації роботи міністерств та відомств, слабкі та неефективні.

У RAND рекомендують Україні чітко структурувати командну ланку ЗСУ.

View image on Twitter
Зменшити розмір СБУ, прояснити та звузити її поноваження до рівня внутрішньої розвідки

«Лінія військового командування має іти від президента до голови Міноборони, і до очільника ЗСУ», – заявила Лінн Девіс, головний автор звіту.
Зменшити розмір СБУ, прояснити та звузити її поноваження до рівня внутрішньої розвідки, зберігши її відповідальність за певні правоохоронні дії разом з іншими держслжбами – також рекомендують дослідники RAND.
Звіт також рекомендує: розширити повноваження Нацради з безпеки та оборони; створити спеціальну структуру для захисту від кіберзагроз та ін.
Джерело
Відділ моніторингу «Української Жіночої Варти»