17/09 – 23/09 Тижнева рубрика: Розпад Росії

«Якщо Росія перестане воювати – не буде війни, якщо Україна перестане воювати – не буде України», – Державний секретар США Ентоні Блінкен.

#RussiaDisintegration #РозпадРосії

Матеріали підготувала Ліза Туманова Українська Жіноча Варта для «Вільного Ідель-Уралу»

Російсько-Грузинський кордон (фото взято з інтернету)

Реалії війни

Кількість загиблих на війні в Україні росіян перевищила 56 300 людей. Влада РФ продовжує приховувати реальні цифри.

 

А головною новиною тижня в РФ стала оголошена Путіним т.зв. «часткова» мобілізація. Було заявлено, що вона торкнеться «насамперед тих, хто проходив службу у лавах збройних сил, має певні військово-облікові спеціальності та відповідний досвід». Мобілізація розпочалася 21 вересня. Квитків на найближчі прямі рейси до сусідніх безвізових країн уже не залишилося, кордони «стоять», люди тікають із країни на автомобілях, пішки і навіть на самокатах. Дивно, але росіяни, які підтримують війну в Україні, чомусь не хочуть воювати за свою батьківщину.

 

Із заявою також виступив і міністр оборони Сєргєй Шойгу, який анонсував, що у рамках т.зв. «часткової мобілізації» потрібно призвати 300 000 резервістів. При цьому Шойгу назвав кількість загиблих під час т.зв. «військової операції» російських військовослужбовців — 5 937 (вдесятеро менше за реальну цифру) осіб. У діях російської влади шукати логіку не доводиться: втрат практично немає, а мобілізацію оголосили. А паралельно з’явилася цікава інформація про секретний сьомий пункт указу Путіна про мобілізацію, де йдеться, що в армію можуть бути призвані до 1 млн осіб.

 

Депутати та сенатори РФ мають відстрочку від призову на військову службу з мобілізації, але можуть взяти участь у т.зв. «військовій спецоперації», взявши відпустку. Раніше депутати заявили, що готові до цього, але зараз займаються тією роботою, яку без них навряд чи хтось зробить. При цьому під час т.зв. «часткової» мобілізації «простих росіян» хапають на вулицях, приходять вночі до квартир, повістки вручають і тим, хто ніколи не служив. Пропонують призвати і з плоскостопістю, і зі сколіозом.

 

Собянін повідомив про створення у багатофункціональному міграційному центрі «Сахарове» точки для прийому іноземців на військову службу в Росії за контрактом. Іноземні громадяни, які уклали військовий контракт більш ніж на рік, зможуть отримати російське громадянство без тривалого очікування та інших бюрократичних перешкод. Росія має критичний брак гарматного м’яса, хоч Кремль це і заперечує.

 

ПВК «Вагнера» ​​веде примусову мобілізацію ув’язнених на війну в Україні. Вербувальники забирають із колоній засуджених за низкою статей КК: вбивство, тяжкі тілесні ушкодження, грабіж та розбій і навіть канібалізм. Їм, як і раніше, обіцяють гроші та амністію. Путінська ПВК «Вагнера» завербувала для участі у військовому вторгненні в Україну не менше 5 786 осіб, які відбувають покарання в установах ФСВП. З них вивезено не менше 2 036 осіб. Голова правозахисного проекту «Русь сидяча» Ольга Романова вважає, що завербованих удвічі більше — 11 000, а поїхало близько 3 000. Вербування та відправлення ув’язнених у зону бойових дій в Україні — це, по-перше, симптом дуже поганого стану справ на фронті, по-друге, ознака розпаду легалістського механізму. А вбивці, які вижили на війні, повернуться до Росії вільними людьми.

 

Шестеро членів Ради з прав людини при президентові РФ попросили генпрокурора РФ Ігоря Краснова роз’яснити, на якій підставі ув’язнені з невідбутими термінами прямують до України для участі у т.зв. «спеціальної військової операції». У запиті сказано, що інформація про відправлення ув’язнених поширювалася зокрема державним телеканалом «Росія-1». Серед ув’язнених, що залишили колонії, є в тому числі люди, засуджені за тяжкі злочини. Правозахисники зазначають, що ув’язненого, який не відбув термін, може бути звільнено лише на підставі указу президента про помилування, амністію за постанови Держдуми та рішення суду про умовно-дострокове звільнення.

 

У «Єдиній Росії» запропонували гарантувати академічну відпустку студентам-військовослужбовцям, які беруть участь у т.зв. «спеціальній військовій операції», повідомляє прес-сл. Відповідні листи направлені до Мінпросвітництва та Міносвіти.

 

Ердоган заявив, що Путін хоче «якнайшвидше» завершити т.зв. «спецоперацію» в Україні. Такого висновку турецький лідер дійшов після зустрічі з президентом Росії в Узбекистані. Цікаво, саме для цього Путін вирішив оголосити т.зв. «часткову мобілізацію»?

 

Глава комітету Держдуми з оборони «порадив» громадянам Росії не виїжджати за кордон і навіть не пересуватися країною. А Роскомнагляд пригрозив ЗМІ блокуванням за поширення «хибної інформації» про мобілізацію в Росії.

 

Судячи з фотографій техніки, яку Росія останніми тижнями перекидає в Україну, мобілізованим росіянам доведеться воювати на танках часів Хрущова та стріляти з гармат, які можна побачити в експозиції музею Міноборони у підмосковному парку «Патріот».

 

Міністр оборони Великобританії Бен Воллес вважає, що оголошення мобілізації в Росії слід розцінювати як визнання Кремлем того факту, що вторгнення в Україну провалилося. «Путін та його міністр оборони відправили десятки тисяч своїх власних громадян на смерть, погано екіпірованих і з поганим командуванням», – йдеться у заяві Воллеса. Жодні погрози та пропаганда не можуть приховати той факт, що Україна виграє цю війну, міжнародне співтовариство єдине, а Росія стає глобальним ізгоєм.

 

Глава Чечні (регіон РФ) Рамзан Кадиров оголосив на нараді з оперштабом з проведення т.зв. «спецоперації», що в республіці не буде мобілізації. За твердженням Кадирова, за час війни в Україні участь у бойових діях взяло 20 000 чеченців, тому Чечня вже «перевиконала спущений план на 254%». Що це за план він не уточнив. Кадиров дерзить цареві?

 

Держдума ухвалила у другому та третьому читанні законопроект, який вводить до Кримінального кодексу поняття «мобілізація», «військовий стан» та «воєнний час» і поповнює його новими статтями з більшими термінами. Наприклад: за добровільну здачу в полон садитимуть на строк до 10 років; за втрату військового майна – до 7 років; 15 років за дезертирство під час «мобілізації чи воєнного стану, у воєнний час або в умовах збройного конфлікту чи ведення бойових дій»; самовільне залишення частини або місця служби в період мобілізації та військового стану каратиметься позбавленням волі на строк до 10 років. Таким чином, російська влада не залишає своїм солдатам шанс вижити в цій війні.

 

21 вересня відбувся обмін полоненими між РФ та Україною. Українська сторона повернула додому 215 осіб, серед яких 108 захисників «Азовсталі» та 10 іноземців, які билися на боці України. Росії повернули – кума Путіна Віктора Мєдвєдчука та 55 російських військових. До багатьох звільнених з російського полону українських захисників застосовували жорстокі тортури. Звільнені з російського полону військові перебувають у шокуючому стані – майже всі 215 осіб мають крайній ступінь анорексії. Є випадки, коли родичі не можуть впізнати своїх рідних.

 

У Коктебелі (окупований Крим) спалили позашляховик і гольф-кар, які належать Дмітрію Кісєльову – одному з головних пропагандистів Путіна. За версією поліції, палій знав або припускав, що автомобілі належать Кісєльову, оскільки поряд знаходиться вілла телеведучого.

 

У Тольятті (Татарстан, РФ) до будівлі адміністрації кинули «коктейль Молотова». У Нижньому Новгороді спалахнув призовний пункт. У Хабаровську, Камишині Волгоградської області, Петербурзі, Нижньому Новгороді, Оренбурзькій та Амурській областях, Забайкальському краї кинули «коктейль Молотова» у вікно військового комісаріату. Спробу підпалу військкомату здійснено і у місті Вільному Амурської області. У селищі Целинний на Алтаї спалахнув Будинок культури, де в тому числі розташована адміністрація сільради.

 

Співробітники щонайменше п’яти російських авіакомпаній, у тому числі групи «Аерофлот», і понад десяти аеропортів отримали повістки у військкомат протягом доби після оголошення в Росії мобілізації. Багато пілотів в авіакомпаніях — офіцери запасу, які пройшли навчання на військових кафедрах льотних училищ, або рядові, які служили в армії. Потенційно можуть мобілізувати 50–80% співробітників.

 

На Харківщині поліція виявила вже 18 катівень. «Проведено понад 1 500 оглядів місць скоєння воєнних злочинів у Харківській області. У ході відпрацювання звільнених населених пунктів поліцією виявлено 18 місць, де росіяни незаконно утримували і катували наших громадян», – повідомив перший заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Сергій Пантелєєв. Нацполіція створила реєстр військовослужбовців Росії та незаконних збройних формувань окупантів, що були у Харківській області. До цього реєстру вже внесли понад 1 000 осіб – відомі їхні прізвища, позивні та фотографії.

 

Команда експертів, призначена найвищим правозахисним органом ООН з вивчення порушень прав людини в Україні, заявила, що її первісне розслідування виявило докази воєнних злочинів, скоєних росіянами після вторгнення в Україну. «Ми були приголомшені великою кількістю страт у районах, які ми відвідали. Наразі комісія розслідує такі смерті у 16 ​​містах та селищах», – заявив голова комісії ООН Ерік Моуз. Комісія проводила розслідування у Києві, Чернігові, Харкові та Сумах. Місія ООН відвідала 27 місць та опитала понад 150 жертв та свідків.

 

Управління мусульман Узбекистану опублікувало фетву про те, що громадяни країни не повинні брати участь у війні Росії та України. У документі сказано, що «представники деяких терористичних організацій» під приводом «джихаду» закликають узбекистанців, які живуть у Росії та Україні, до участі в кровопролитті, проте «насправді мусульманинові не дозволено брати участь у жодних військових діях, крім захисту своєї батьківщини», а також воювати з немусульманами проти іншої немусульманської громади. Крім того, чинне законодавство Узбекистану забороняє членство у військових структурах іноземних держав, незаконних релігійних організаціях та терористичних угрупованнях. Раніше прокуратура Узбекистану випустила застереження, що надходження на військову службу до армії іншої країни — кримінальний злочин.

 

Уламки російської економіки

Російський фондовий ринок впав на 10% після оголошення Путіним т.зв.  «часткової мобілізації». Індекс Мосбіржі втратив більше 200 пунктів, опустившись на 9,6% – це рівень 24 лютого, індекс РТС впав на 100 пунктів або на 11,8%. Серед лідерів зниження — акції «Яндекса», «ПІК» та «Сургутнафтогазу».

 

Короткострокова оренда житла в Росії подорожчала майже на 25%, а в деяких популярних серед туристів містах зростання цін досягло майже 60%. Це пов’язано з відходом із російського ринку Booking.com та Airbnb, які диктували власникам жорсткий паритет цін.

 

Група американських сенаторів з обох партій наполягає на тому, щоб адміністрація Байдена використовувала вторинні санкції проти іноземних підприємств, які закуповують російські нафту, нафтопродукти, газ та вугілля в обсягах, що перевищують ті, що були до початку повномасштабного вторгнення РФ до України. На їхню думку, це дозволить домогтися дотримання обмежень та стелі цін щодо російської нафти. США та країни Великої сімки прагнуть обмежити можливості Путіна фінансувати війну в Україні.

 

У Росії на 30% зросла кількість адміністративних справ про стягнення податків та зборів із росіян. За півроку суди розглянули 2,33 млн таких справ у порівнянні з 1,79 млн за той же період 2021 року. Експерти пов’язують зростання справ із відсутністю коштів у росіян на погашення боргів.

 

Восьмий пакет антиросійських санкцій ЄС може включати стелю цін на російську нафту і санкції проти IT-сектору. Польща та країни Балтії пропонують заборонити імпорт російських алмазів. П’ять країн ЄС запропонували в рамках нових санкцій відключити від SWIFT більшу кількість російських банків, починаючи з Газпромбанку, а також пропонують поширити санкції на скраплений газ, продукцію «Лабораторії Касперського» та продаж нерухомості росіянам, які не є резидентами ЄС.

 

Російський уряд планує вилучити у нафтогазових компаній майже три трильйони рублів у вигляді додаткових податків для покриття дефіциту бюджету.

 

Міжнародна ізоляція

Компанія Bunge, один із найбільших у світі агротрейдерів, продала свій бізнес з переробки олійних у Росії. PepsiCo припинила виробництво концентратів для напоїв Pepsi, Mirinda, 7Up та Mountain Dew. Японська Toyota закриє свій автозавод. H&M починає повний вихід з російського ринку.

 

Турецькі банки İş Bankası та DenizBank вирішили припинити операції з картами російської платіжної системи «Мир». А російські туроператори рекомендують росіянам брати готівку під час поїздок до Туреччини. Банки Узбекистану, Казахстану та Киргизії також призупинили обслуговування карток російської системи «Мир».

 

У Казахстані затримали не менше восьми російських фур із товарами з Європи. Астана вимагає у водіїв дозвільних документів, виданих європейській компанії, яка перевозила товари до ЄС до перечеплення на кордоні.

 

Фінляндія попросила Євросоюз порекомендувати країнам блоку анульовувати чи визнавати недійсними візи росіян, яким відмовили у в’їзді до Шенгенської зони. Така практика допоможе унеможливити в’їзд до зони ЄС через іншу країну.

 

Латвія «з метою безпеки» не видаватиме гуманітарні візи росіянам, які ухиляються від мобілізації, заявив глава МЗС країни. За його словами, країна не скасовуватиме і обмеження на в’їзд росіян з шенгенськими візами. Також парламент Латвії посилив вимоги до закону про імміграцію. Тепер громадяни Росії не зможуть продовжити ВНЖ, отриманий за інвестиції, зокрема в нерухомість, якщо вони не знають латиської. Крім того, росіяни більше не зможуть одержувати візи для віддаленої роботи.

 

Фінляндія повідомила, що кількість росіян, які в’їхали в країну після оголошення про т.зв. «часткову мобілізацію» в Росії, зросла більш ніж удвічі. Фінляндія вирішила запровадити заборону на в’їзд росіян з туристичними шенгенськими візами. Фінські мультивізи анулюватимуть на кордоні.

 

«Ми приймаємо лише українських біженців. Естонія не буде ховати у себе громадян Росії, які хочуть уникнути мобілізації та тікають зі своєї країни. Кожен громадянин відповідальний за дії його держави, і громадяни Росії не виняток. Тому ми не даємо притулку російським чоловікам, які біжать зі своєї країни. Вони мають виступити проти війни», – заявила прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.

 

«Ми не маємо рятувати росіян від мобілізації. Війна розпочалася у 2014 році, а це вторгнення розпочалося 24 лютого. Люди мали достатньо часу, щоб вирішити, яку позицію вони займають у цій війні», – прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте.

 

Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) знизила майже на чверть свою оцінку льотної придатності російських авіакомпаній. На сайті ICAO у таблиці з назвами 187 держав, що пройшли аудит безпеки, навпроти Росії з’явився тривожний червоний прапорець. Такий же прапорець є лише у південноазіатського королівства Бутану.

 

Вже 23 держави подали заяви до Європейського суду з прав людини, щоб приєднатися як третя сторона під час розгляду позову України проти Росії. Серед них майже всі країни ЄС, не приєдналися Болгарія, Греція, Мальта, Угорщина та Кіпр. Поза Союзом приєдналасяНорвегія, а також планують Великобританія та Ісландія.

 

Туреччина пропонує скасувати право вето в Раді безпеки ООН, яке має Росія. РФ як постійний член Ради Безпеки може накладати вето на рішення, спрямовані перешкоджати її злочинам. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що його країна виступає за відміну права вето в системі Радбезу. Водночас пропонують ухвалювати рішення щодо більшості голосів.

 

Сейм Литви на два роки заборонив трансляцію російських та білоруських програм. «За» проголосували 113 депутатів, четверо утрималися, проти не дали жодного голосу. Керівник комітету Сейму з культури Вітаутас Юозапайтіс сказав, що у нинішній ситуації «немає сумнівів у тому, що Литва має захистити свій інформаційний простір».

 

Міністерство освіти Литви заявило, що перегляне всі підручники російською мовою, призначені для литовських шкіл. Глава міністерства Юргіта Шюкжидінене повідомила, що у шкільній програмі неприпустимий образ Росії, який представляли старі підручники. Усього перегляду зазнають 13 книг.

 

Декілька десятків російських громадян, які приїхали до Польщі до війни, не змогли отримати або продовжити дозвіл на проживання. Причину відмови їм не пояснили, пославшись на гриф «для службового користування».

 

Навчальний центр авіакомпанії Turkish Airlines відмовився навчати пілотів із Росії на тренажерах імітації польоту.

 

В Естонії у росіян та білорусів можуть почати вилучати зброю, якою вони володіють за законом. До цього закликала глава естонського уряду. Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас вважає, що «з урахуванням обставин» громадяни цих країн можуть бути «потенційною загрозою безпеці Естонії».

 

Регіони

«Потрібно обов’язково підтримувати рідні мови, літературу та культуру націй Росії», – заявив міністр освіти Росії Сергій Кравцов. При цьому народи Росії майже не мають можливості вивчати свої рідні мови. Навіть у тих республіках РФ, де місцева мова оголошена державною поряд з російською, вона обов’язковим предметом не є, а здати ЄДІ своєю рідною мовою неможливо. Здобути вищу освіту своєю рідною мовою також неможливо.

 

Міноборони визначить кількість мобілізованих від кожного регіону Росії. Губернаторам та главам регіонів доручено забезпечити призов. «Ми сьогодні воюємо вже не стільки з Україною, скільки з колективним Заходом», — промовив чергову Кремлівську пропаганду міністр оборони Росії Шойгу.

 

Республіка Марій Ел рік у рік входить до десятки найбідніших регіонів Росії. Там вже сформували три батальйони добровольців. Відмовитися від призову солдатам, зокрема контрактної служби, не просто, але можливо, особливо за підтримки родичів та правозахисників.

 

Казанська філія «Транснафти» відправляє своїх співробітників воювати з Україною. Перша група із 20 співробітників вже готова вирушити на війну. Працівників буде відправлено «у відпустку» із збереженням робочого місця, але без збереження заробітної плати. Середній щомісячний заробіток на війні як мінімум удвічі вищий за середню зарплату працівника «Транснафти». При цьому керівництво компанії сподівалося, що охочих поїхати воювати з українцями буде більше, але їхні прогнози не справдилися.

 

У Казані (Татарстан) у середній загальноосвітній школі №130 ім. Майора С. А. Ашхіміна пройшла церемонія посвяти учнів до лав «Юнармії». Співробітники Управління ФСБ Росії у Республіці Татарстан та ветерани органу безпеки привітали школярів із цією подією та подарували їм гвинтівки. Всеросійський дитячо-юнацький військово-патріотичний громадський рух «Юнармія» створений у 2016 році Путіним і за офіційними даними включає понад 380 000 учасників. Татарстан першим у Росії дав їм перевагу під час вступу до вузів. Цей привілей здійснюватиметься за допомогою нарахування таким абітурієнтам до 10 додаткових балів до їх результатів ЄДІ, повідомили у Казані ще у 2019 році. М’ясо на забій готують заздалегідь.

 

Губернатор Улʼянівської області очолив призовну комісію з мобілізації у регіоні. Там вже відбувається вербування ув’язнених. У Башкортостані створено мобілізаційний штаб, а військкомат просить родичів розписуватись у повістках. На Кіровської області емісари ПВК «Вагнера» також проводять вербування ув’язнених. Казанський Кремль заявив, що завдання щодо т.зв. «часткової мобілізації» будуть виконані у намічені терміни. У Татарстані повістки до військкомату чоловікам-учителям вручають директори шкіл. Татарстанцям, які перебувають у запасі, заборонено виїзд з районів та міст. Працівники машинобудівного заводу та швидкої допомоги Чувашії отримали документи про обов’язкову явку до комісаріату. Військовий комісаріат Самарської області заборонив виїжджати за межі РФ військовозобов’язаним.

 

22 вересня у Бабаюрті (Дагестан) місцеве населення влаштувало кілька акцій протесту проти т.зв. «часткової мобілізації». В Уфі поліція затримала всіх, хто вийшов на акцію проти мобілізації – 30 осіб. У Пермі поліція відвела до автозаку всіх, хто сидів на лавках на площі Еспланада, – затримано близько 20 людей.

 

У наказі військового комісара Татарстану Сєргєя Погодіна «Про оголошення мобілізації» також йдеться про те, що «громадянам – власникам транспортних засобів потрібно доставити справні автомобільні транспортні засоби, дорожньо-будівельні, підземно-транспортні та інші машини та механізми у строки та пункти згідно з нарядами військових комісаріатів муніципальних утворень». Юрист Павєл Чіков у своєму Telegram-каналі пише, що вилучатимуться позашляховики та вантажівки.

 

У Нижегородській області почали складати списки лояльних та нелояльних співробітників. Проект називається «Урядова інформмережа». Він охоплює 153 заклади охорони здоров’я, в яких працює 54 000 осіб.

 

На п’ятничній проповіді у мечеті «Ірек» у центрі Казані імам Тімур Камаєв заявив, що «нинішні події» стосуються майже кожної сім’ї, і що потрібно «прокидатися» і «бути готовим віддати душу за батьківщину». При цьому імам окремо попросив казанців, що прийшли, не ставити йому питань про мобілізацію. Крім того, Камаєв вважає, що у нинішній ситуації відповідальні й цьому сприяли пропущені намази та не вчинення добрих вчинків. Нагадаю, це Росія напала на Україну 24 лютого. На Росію, зокрема на Татарстан, ніхто не нападав.

 

Божевілля «руского міра»

Держдума закликала світових політиків засудити США, НАТО та Київ, які «загрожують миру в Європі». Маразм міцніє.

 

Рух «Весна» закликав до всеросійської акції протесту проти мобілізації, оголошеної Путіним. «Тисячі російських чоловіків – наших батьків, братів та чоловіків – будуть кинуті до м’ясорубки війни. За що вони помиратимуть? За що матері та діти проливатимуть сльози?», — йдеться у зверненні руху. Напередодні «Весна» закликала російських солдатів відмовлятися від участі у війні і здаватися в полон, поки не набули чинності ухвалені Держдумою поправки, які роблять це кримінальним злочином. Цікаво, що росіяни вийшли на відносно масові протести лише тоді, коли оголосили мобілізацію, а не коли Росія напала на Україну. Це багато говорить про російське суспільство.

 

Близько 1 400 осіб затримали на неузгоджених акціях протесту в Росії 21 вересня, повідомили правозахисники. Більшість затриманих – у Москві та Петербурзі. Поліція підтвердила інформацію про затримання, але кількість затриманих не уточнила. Багатьом під час мітингів вручили повістки. «Вручення повісток затриманим на неузгоджених мітингах не суперечить закону», – заявив Пєсков.

 

З більшості антимобілізаційних публікацій по всьому російському інтернету помітна одна чітка тенденція: як аргументи «проти мобілізації» використовується факт наявності великих втрат імперських військ, одержання каліцтв, невиплата зарплат / маленькі зарплати / недоотримання обіцяних «бойових», відсутність польової медицини, практично неіснуючі аптечки, стара і непридатна зброя та боєприпаси, техніка, що ламається, регулярні факти кидання бійців у бій, як м’ясо, втеча командирів і неодноразові факти невиконаних обіцянок «прислати підкріплення», а також як аргумент використовують хорошу підготовку українських військ, допомогу ВСУ, вороже ставлення населення до військ Кремля на захоплених територіях. У зв’язку з цим стає зрозуміло, що «російські ліберали» виступають саме проти «затяжної, програшної та неприбуткової» війни. А якби війна проходила швидко, було мало втрат, багато платили, місцеве населення не виявляло б ворожості, то значить, усе гаразд — таку країну можна і треба завойовувати і додавати до імперії. А де ж протести проти самого факту війни? Проти нападу на незалежну державу та вбивств невинних людей?

 

Петицію проти мобілізації в Росії, запущену на сайті Change.org, підписали десятки тисяч людей – вона зібрала майже 70 000 підписів. «Ми, громадяни Росії, жінки та чоловіки, виступаємо проти загальної та т.зв. «часткової мобілізації». Законних підстав, виважених та аргументованих причин для її оголошення у президента Владіміра Путіна немає і бути не може. У поточній ситуації невизначеності ми не готові наражати ні на моральну, ні на етичну, ні на фізичну небезпеку чоловіків нашої країни — братів, синів, чоловіків, батьків і дідів». Петицію було запущено у квітні 2022 року на тлі чуток про можливу мобілізацію. Після того, як ці повідомлення не підтвердилися, автори вирішили продовжити збирання підписів на весь період т.зв. «спеціальної військової операції». До травня петицію підписали 50 000 осіб. А де ж петиція з вимогою припинити вбивати українців на їхній землі?

 

Кожен третій росіянин виступає проти внесеного до Держдуми законопроекту про заборону пропагування ідей чайлдфрі. Респонденти зазначили, що народження чи ненародження дітей — це вільний вибір кожного, а державі не слід втручатися у приватне життя громадян.

 

Кремлівська пропаганда почала поширювати нову конспірологічну теорію, за якою західні країни спеціально провокують продовольчу кризу, щоб підпорядкувати собі інші держави через розподіл дефіцитного продовольства. У більшості версій цієї теорії згадуються «глобалісти» — термін, який антисеміти в інтернеті часто використовують для позначення євреїв. В інших варіаціях йдеться про змову захисників довкілля з метою змусити людей їсти комах замість м’яса. Офіційні особи в США вважають, що Росія таким чином намагається перекласти відповідальність за перебої з постачанням продовольства, яке почалося після повномасштабного вторгнення РФ, з себе на Україну, а то й увесь цивілізований світ.

 

Деякі установи, підвідомчі Департаменту культури Москви, призупиняють свою роботу і тимчасово перепрофілюються у призовні пункти — серед них Театр Романа Віктюка та Музей Москви.

 

Сайт петербурзького аеропорту Пулково зламали та розмістили на ньому протестний банер. На банері було написано: «Божевільний дід іде ва-банк, його ставка — наші життя <…> Україна вже перемогла. Питання в тому, як сильно ми програємо». Автор звернення закликає читати Телеграм-канал «Миколаївський Ваньок». У цьому каналі пишуть про війну в Україні та збирають гроші для української армії.

 

На тимчасово окупованих територіях України розпочалися «референдуми» за приєднання до Росії. «Голосування» триватиме з 23 по 27 вересня. До людей приходитимуть на прибудинкові території та додому, а в останній день закликають прийти на «виборчі дільниці». У самопроголошених «ЛНР» та «ДНР» у людей запитуватимуть: «Чи хотіли б ви приєднатися до Росії?». А на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей – «Чи підтримуєте ви вихід з України, створення самостійної держави та приєднання її до Росії?». Результати так званого референдуму мають оголосити 27-28 вересня. У зв’язку з низьким відсотком відвідування виборчих дільниць працівники виборчих комісій ведуть збір підписів у супроводі озброєних військових РФ. Пентагон назвав референдуми операцією для відвернення уваги від тяжкого становища російської армії в Україні.

 

США вже знає цифри, які Росія оголосить на референдумах. «Ми знаємо, що результати цих псевдореферендумів будуть маніпулятивними. Ми маємо інформацію, яка підтверджує, що представники російської влади вже встановили, якими мають бути показники щодо явки виборців, а також результатів голосувань», – повідомила представник Білого дому Карін Жан-П’єр. Вона зазначила, що в окремих регіонах влада окупантів вже визначила конкретні цифри фейкових голосувань – у межах 75% за нібито «приєднання» до Росії.

 Опір

Північний Кавказ, як і очікувалось, першим вийшов на реальний масовий протест проти мобілізації. Вже з першого дня акції непокори в Дагестані продемонстрували різницю між настроями на Кавказі та в Москві і Петербурзі.

Сила та слабкість протестів у Дагестані полягає в тому, що це переважно протест кумиків. Абсолютна більшість усіх масових виступів – це ті землі, де компактно проживає цей тюркський народ. Блокування траси в Ендірей, виступи місцевих жителів у Бабайюрті – це події виключно на Кумицькій площині. Звичайно, крім кумиків у цих протестах беруть участь і представники інших народів, але масові виступи не поширилися за межі Кумикії. Навіть хвилювання у Махачкалі – це події у місті, де кумики становлять найчисленнішу етнічну групу у міському окрузі.

Жаль, але нічого схожого на кумицький протест ми не побачили ні в Дербенті, ні в Кізлярі, ні в Каспійську. Поки що ініціатива на боці протесту, але так буде недовго, якщо не станеться:

  1. Експорт протесту в інші республіки Північного Кавказу, а також підтримка протесту в Дагестані з боку аварців, даргінців та лезгін (останні – особливо складне завдання).
  2. Радикалізація самих кумиків.

У будь-якому випадку, кумицькі протести – це яскравий приклад самоорганізації та національної згуртованості, які є відмінною рисою кумицького національного руху на півночі Дагестану – оскільки в цих районах кумики загартовані постійними земельними конфліктами, несправедливістю місцевої та федеральної влади, а також незгасними репресіями.

У ході протестів у Дагестані було затримано близько 120 протестувальників. У відповідь на ці дії рух «Вільний Ідель-Урал» закликав своїх соратників підпалювати військкомати та відділення поліції з метою домогтися звільнення заручників, захоплених російськими силовиками.

 

24 вересня у місті Салават Республіки Башкортостан невідомі спалили офіс правлячої партії «Єдина Росія». Згодом пожежу загасили, вона встигла сильно пошкодити будівлю. Паліїв не знайшли.

Вранці 25 вересня невідомий кинув у військкомат міста Рузаївка (Республіка Мордовія) два коктейлі Молотова, спалив один із кабінетів. Пожежу оперативно загасили. Палія не знайшли.

Паралельно з цими подіями один із лідерів башкирського національного руху Фаїль Алсинов, перебуваючи в окупації (на рідних землях Башкортостану), публічно виступив із закликом саботувати мобілізацію звинувативши Москву у цілеспрямованому знищенні башкир. Заклик Алсинова викликав широкий резонанс у башкирському суспільстві.

З початком мобілізації лідери національних рухів, що входять до складу Ліги Вільних Націй (Free nations League), виступили з публічними закликами саботувати службу у Збройних силах РФ, а також чинити опір спробам забрати молодь на війну.

Зокрема, внаслідок взаємодії бурятських та калмицьких активістів Ліги з монгольськими політичними колами, з’явилося звернення президента Монголії (2009-2017) Цахіагійна Елбегдоржа у зв’язку з російським вторгненням в Україну та мобілізацією.


Ukrainian Women’s Guard
SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

 

UWG NEWS – Olena Biletska