13/08 – 19/08 Тижнева рубрика: Розвал Росії

#RussiaDisintegration #РозвалРоссии #РозвалРосії

Матеріали підготувала Ліза Туманова Українська Жіноча Варта для “Вільного Ідель-Уралу”

«Сьогодні пишуть, що радянське суспільство сильно прочищало мозок. Будь-яка держава займається цим. Просто одні це роблять незграбно, інші маскують під виглядом хороших фільмів, розумних розмов, дискусій з потрібною кінцівкою тощо. З 1990-х років в Росії навчилися маніпулювати масами для того, щоб прикрити жахливу корупцію і в цьому досягли успіху», – Рафаель Хакімов.

  

Реалії війни

Бі-бі-сі на підставі відкритих джерел вдалося встановити імена понад 5 700 російських військових, які загинули на війні в Україні. Особливо серйозні втрати серед молодших офіцерів, які гинуть у рази частіше, ніж їхні підопічні. Судячи з даних, більшість старших офіцерів, особливо полковників, загинула у перші два місяці війни. Саме на той час російська армія зазнавала найбільших проблем зі зв’язком і логістикою, а також наступала відразу за декількома напрямками. Загалом за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну ліквідовано 44 900 російських військовослужбовців.

 

Росія продовжує провокації на окупованій Запорізькій АЕС. По всій території атомної станції розташовуються російські військові у повному екіпіруванні. Росія навмисно використовує статус ядерного об’єкта, що охороняється, для прикриття своїх військ, таким чином виключаючи можливість нападу з боку українських військових. З’явилося відео з російською технікою у машинному залі окупованої української електростанції. З АЕС періодично пропадають люди, декого катують чи вбивають. Сім’ї багатьох залишили Енергодар, але самі співробітники станції продовжують працювати, щоб забезпечити безпечну роботу АЕС – адже на карту поставлено безпеку як України, так і всього європейського континенту та світу. Росія продовжує поширювати дезінформацію, звинувачуючи Україну в безрозсудних атаках на станцію, зокрема із застосуванням західної зброї.

 

Люди у Росії не хочуть воювати. Запасників посилають на військові збори, а тих, хто відмовляється відправляють насильно. Контрактники втікають із військових частин, щоб не загинути в Україні, і одержують за це терміни. Дагестанців, які відмовляються воювати, садять на гауптвахту та загрожують трибуналом.

 

Росія перекидає до окупованої Херсонської області чеченські підрозділи. Їхнім завданням буде запобігання дезертирству серед російських солдатів. Вони отримали «наказ на виконання функцій загороджувальних загонів та недопущення відступу окупаційних військ» із правобережної Херсонської області.

 

Перед вторгненням в Україну російські інформатори у Києві отримали інструкцію від ФСБ виїхати зі столиці, але залишити ключі від своїх домівок. Це ще одне свідчення того, що співробітники спецслужби були впевнені, що Росії вдасться швидко обезголовити український уряд та встановити проросійський режим у Києві. Але їхні плани зірвав український народ.

 

Весь минулий тиждень вибухи лунали не лише на тимчасово окупованих Росією територіях України, а й у деяких областях Росії. Три «бавовни» біля окупованої Євпаторії. Вибухи біля окупованих Керчі та Бельбека – горіла російська авіабаза. Вибухи в окупованій Новій Каховці – знищено зброю та особовий склад РФ. Вибух поруч із російською «комендатурою» в окупованому Мелітополі та в районі підстанції, що призвело до зупинки ТБ-пропаганди з РФ. Вибухи на складі боєприпасів та трансформаторної підстанції в окупованому Джанкойському районі Криму, які серйозно порушили логістику окупації. Вибухи на кримській авіабазі в окупованому селищі Гвардійське у Сімферопольському районі. Залізницю на півночі окупованого Криму пошкоджено через вибух на складі російських боєприпасів у селі Майське. Серія вибухів у різних районах окупованої Керчі. У Білгородській області РФ вибухають склади з боєприпасами, навколишні села евакуювали. Вибухи у Курчатівському районі Курської області – підірвано 6 опор високовольтних ліній електропередач. Реакція Росії на ці події різна – від «необережного куріння» до «українських диверсантів».

 

Власник російської терористичної організації т.зв. «ЧВК Вагнер» Євгєній Прігожин особисто вербує ув’язнених у російських колоніях, пропонуючи звільнення за півроку за участь у військових діях в Україні. Прігожин не приховує, що вербування карних злочинців для війни санкціонував особисто Владімір Путін.

 

Російське військове командування біжить із тимчасово окупованого ними Херсона. Після завдання ЗСУ ударів по командних пунктах військ РФ зафіксовано факти дуже швидкого переміщення командування у напрямку «за міст» — тобто на лівий берег річки Дніпро, щоб не залишитися без можливості врятуватися під час контрнаступу української армії.

 

ЗСУ завдали удару по базі російської терористичної організації т.зв. «ЧВК Вагнер» у Попасній. Українські військові впізнали її розміщення завдяки фотографіям російського воєнкору Сєргєя Сєрєди, який приїжджав туди тиждень тому. Журналіст лише похвалився в соцмережах своїми фотографіями на тлі бази найманців.

 

«Це незаконне будівництво та основні ворота для забезпечення російської армії у Криму. Такі об’єкти мають бути знищені», — радник голови офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що українська влада розглядає Кримський міст, який з’єднує окупований Крим з Росією, як законну військову мету. США із цим теж згодні.

 

Атака 9 серпня аеродрому Саки в селищі Новофедорівка в окупованому Криму вивела з ладу більше половини бойових літаків морської авіації Чорноморського флоту Росії. «Реальна історія Чорноморського флоту є такою. Вони втратили свій флагман «Москва», вони втратили окупований острів Зміїний, вони втратили половину своєї морської авіації і їхній штаб був вражений. У російських збройних сил закінчуються боєприпаси, що призведе до зниження здатності Росії проводити наступ», — оцінив ситуацію високопоставлений представник західної розвідки.

 

Уламки економіки

Запасів преміальних навушників у російських ретейлерів залишилося приблизно до кінця кварталу. Виробники такої техніки, включаючи Sennheiser, Marshall, Sony, відмовилися від постачання до Росії.

 

Дві третини рахунків, які відкрили росіяни у брокерів, виявились порожніми. Тільки 15% інвесторів завели до ринку більше 15 000 рублів. Експерти пояснюють це тим, що власники рахунків поки не готові вкладати в активи або не мають коштів.

 

Три чверті російських вишів підвищили вартість навчання на першому курсі в наступному навчальному році в середньому на 4%. Також майже половина навчальних закладів «збільшила, але лише на суму, яка не перевищує рівень інфляції» ціни на навчання для студентів другого та наступних курсів.

 

Влада Москви прогнозує зниження валового регіонального продукту столиці на 3–4% у 2022 році. Основні причини зниження — уповільнення низки галузей економіки у березні-червні та на початку липня. Йдеться насамперед про металургію, а також про автомобілебудування та пов’язані з ним галузі, де «відбулася практично повна зупинка».

 

Майже 70% росіян заявили, що зазнають фінансових труднощів. Мінекономрозвитку очікує, що реальні доходи населення цього року впадуть на 2,8%. Але це лише офіційні прогнози.

 

Міжнародна ізоляція

Через вторгнення Росії в Україну іноземні викладачі почали звільнятися зі Сколтеха. Контракти з інститутом розірвали Philips, Bosch, TopCon та інші американські та європейські замовники.

 

Литва підтримує рішення влади Естонії про заборону в’їзду росіянам у країну і вважає, що його можна поширити на весь ЄС. «Литва послідовно виступає за санкції проти агресивних держав і дотримується позиції, що обмеження працюють більш ефективно, якщо вони застосовуються на рівні ЄС», – заявив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс. Естонія, у свою чергу, запропонувала включити заборону на поїздки росіян до Європи до восьмого пакету санкцій ЄС проти РФ.

 

Президент Латвії Егіл Левітс заявив, що влада країни має переглянути посвідки на проживання (ВНЖ) та візи, вже видані Латвією громадянам Росії. За його словами, тим, хто підтримує російську агресію в Україні (а таких росіян у Латвії дуже багато), ВНЖ мають бути анульовані або, як мінімум, вони не повинні продовжуватись (за винятком особливих обставин). Литва підтримала і цю ініціативу.

 

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто запропонував спосіб, як скоротити видачу туристичних віз росіянам – документи на візу можна буде подавати лише у понеділок. А з вівторка по п’ятницю подавати документи зможуть лише з сімейних обставин, навчання, роботи чи інших поважних причин. Починаючи з вересня, Фінляндія має намір скоротити видачу туристичних віз для росіян на 90% від нинішнього рівня.

 

Заборону на видачу шенгенських віз громадянам РФ має намір домагатися і глава МЗС Чехії Ян Липавський на засіданні Ради ЄС наприкінці серпня. «Росія має розуміти, що подібна войовнича політика не залишиться без наслідків», – заявив дипломат.

 

Варшавський офіс візового центру Канади припинив видачу віз росіянам. Візовий центр у Варшаві відмовляє в отриманні документів навіть тим росіянам, які мають офіційні робочі контракти.

 

Грузинські неурядові організації вимагали запровадити візовий режим для РФ. Вони переконані, що Москва може скористатися великою кількістю росіян, які оселилися в країні, для введення військ під приводом захисту співвітчизників та взяття під контроль частини грузинської території. З березня по липень близько 350 000 росіян приїхали до Грузії не тільки як туристи, але і з наміром оселитися в країні.

 

Тим часом у Росії зафіксовано ажіотажний попит на оформлення шенгенських віз, викликаний побоюваннями про майбутні візові обмеження для громадян РФ. За останні два тижні кількість заявників на шенгенську візу зросла на 40%. Як і ціни на їхнє оформлення через посередників, які піднялися у 6 разів. Кожен другий клієнт намагається оформити візу про запас, в основному для поїздок з дітьми до Європи на період осінніх канікул. Однак, якщо росіянам, в принципі, закриють можливість оформлення шенгенських віз, малоймовірно, що вони зможуть вільно в’їжджати до європейських країн і з вже виданими.

 

Apple вимагає від Rutube видалити з його додатку контент російських державних ЗМІ. А якщо ні, то американська компанія пригрозила видалити додаток відеохостингу з App Store.

 

Міжнародне агентство елітної нерухомості Savills пішло з Росії. Виробник шоколаду Lindt також оголосив, що йде з російського ринку. Німецький концерн Henkel, що випускає Persil, «Ласку» та «Пемолюкс», виставив на продаж свої активи в Росії та Білорусі. Розробник програми для 3D-проектування будівель Autodesk планує до кінця літа ліквідувати російську юрособу та звільнити місцевих співробітників. Найбільший онлайн-брокер Японії SBI Holdings вирішив відмовитись від майнінгу криптовалют у Сибіру.

 

Двох журналістів «Ізвєстій» вислали з Естонії за «пропагандистську роботу». Їм заборонили в’їзд до ЄС на три роки.

 

Міністерство освіти та науки України повідомило, що зі шкільної програми із зарубіжної літератури прибрали твори російських та білоруських авторів. Натомість у програму додали твори зарубіжних письменників «відповідно до літературного процесу та з урахуванням вікових особливостей учнів».

 

Після вторгнення Росії в Україну в Європі знесли щонайменше 19 радянських пам’яток. Путін неодноразово говорив про те, що бачить своїм пріоритетним завданням захист пам’яті про Перемогу у т.зв. Великій Вітчизняній війні. Але поки що він добивається прямо протилежного. Війна в Україні лише активізувала перегляд історичної спадщини СРСР та Росії у сусідніх країнах.

 

В Австрії відмовилися виробляти «ГАЗелі». Раніше російська Група ГАЗ і компанія Steyr Automotive домовилися про виробництво російських автомобілів в Австрії. Крім «ГАЗелей», планувався випуск машин «Соболь NN» та автобусів e-Citymax, який мав розпочатися у 2023 році. Однак через санкції Steyr спочатку призупинила угоду, а потім і зовсім ухвалила рішення про припинення співпраці.

 

Регіони

Татарстанські політики звернулися до Генпрокуратури РФ із проханням перевірити виступ депутата Державної Думи РФ Алєксєя Журавльова, який в ефірі федерального каналу «Росія 1» відкрито та публічно погрожував убивством німецьким журналістам, називаючи їх «нациками».

 

Від чергового з’їзду Всесвітнього конгресу татар, що пройшов більше тижня тому, який ухвалив скандальну резолюцію про підтримку війни в Україні, продовжують розходитися концентричні кола. Так, громадська платформа «Вільний Ідель-Урал» опублікувала проект списку санкцій з числа татар, у якому фігурує 119 осіб. У ньому ті, хто брав участь у з’їзді та голосував за резолюцію. Організація обіцяє доповнювати список новими прізвищами.

 

У федеральному бюджеті через війну в Україні, яку розв’язала Росія, до 2025 року не буде грошей на підйом затонулих суден із Волги. Раніше до 2030 року з дна Волги збиралися підняти не менше 95 суден, що потонули. У межах Саратовської області у Волзі затоплено понад 70 кораблів, у Татарстані – понад 90, в Астраханській області – понад 250 кораблів. Найвідоміший це плавучий жироборошневий завод «Дон», який потонув у 2003 році біля селища Карагалі в Астраханській області. Судна, що затонули, – серйозна загроза екології.

 

У Саратовських школах з 1 вересня почнуть працювати 849 т.зв. радників з виховання – персонал для ідеологічного промивання мозку школярів. Одним із ключових завдань нової освітньої одиниці стане «залучення школярів, педагогів та батьків до федерального порядку денного». Так, з нового навчального року в кожній школі на початку тижня підніматиметься російський прапор та виконуватиметься гімн. Зарплата шкільних радників становитиме 31 000 рублів.

 

У серпні цього року ерзяне мали скликати у Республіці Мордовія Промкс — вищий національний представницький орган. Це з’їзд делегатів від політичних партій, громадських організацій, культурних громад та релігійних громад ерзян. Промкс визначає направляючі національного руху. Згідно з ними працює Атянь Езем – рада старійшин та інязор – головний старійшина. Проте ерзянські активісти планують проведення національного з’їзду наприкінці вересня в Естонії через посилення репресій у Росії.

 

В Уфі скоєно напад на сестру активістки, яка виступає проти війни в Україні. Напад на Амріту Рахматулліну стався в уфімському парку Лісівників. Двоє молодих чоловіків підстерегли її на біговій доріжці і почали бити руками та ногами. Дівчині пригрозили, що якщо вона скаржитиметься до поліції, то «буде тільки гірше». Проте, в поліцію за інструкцією повідомили про подію лікарі травмпункту.

 

Викладання чуваської мови у сільських школах республіки скорочують на дві години. Регіональній Мінобр вважає, що рідна мова повинна викладатися в школах по три години на тиждень замість п’яти. Представники викладацької спільноти заявили, що ставляться до написання нового навчального плану з чуваської мови скептично.

 

У Марій Ел офіційно опублікують назви населених пунктів та географічних об’єктів марійською мовою. До Лєоніда Маркєлова (глава Марій Ел у 2000-2017 роках) назви населених пунктів у республіці писалися двома мовами — марійською та російською. «Зараз усі назви тільки російською. Ви заходите в будь-яку школу в марійському селі — жодної дитини, для якої російська мова — рідна. Але вся інформація у школі, починаючи з «Ласкаво просимо» на вході та всі написи всередині, все російською мовою», — обурився режисер Марійського національного театру імені М. Шкетана Васілій Пектєєв.

 

У слободі Велика Мартинівка Ростовської області двоє селян побили 49-річного байкера Віктора Галдобіна через засудження ним війни в Україні. Чоловік помер.

 

Жителі російських селищ, у яких відбуваються військові навчання, скаржаться на добровольців, які розпивають спиртне, смітять на вулицях та цікавляться, де дістати наркотики. В одному із селищ запустили патрулі, які мають стежити за порядком — але їх набирають із тих же добровольців.

 

Полонені на війні в Україні кадировці (жителі Чечні) значно швидше дожидаються на обмін, ніж військовослужбовці інших підрозділів російської армії.

 

Божевілля «руского міра»

«Приголомшлива безпрецедентність так званої «спецоперації», по суті, не консолідувала суспільство, а, навпаки — загострила суперечності, що вже були, з найрізноманітніших приводів, включаючи підтримку влади», – вважають директор «Левада-центру» Дєніс Волков і політолог Андрєй Колєсніков.

  

«Перейти в Росії відразу на мережі шостого покоління, минаючи п’яте, не вийде: це повна дурість», – заявив ректор «Сколтеха» Алєксандр Кулєшов. У липні влада РФ оголосила, що університет та інститут радіо запросили з бюджету більше 30 млрд рублів на розробку обладнання для зв’язку 6G. При цьому у Росії ще немає комерційної експлуатації попереднього, п’ятого покоління.

 

Співробітники «Мосводоканалу», відправлені у відрядження до окупованого Донбасу, заявили, що працюють без трудових договорів і не отримують узгоджену зарплату. Росіяни, які перебувають у місті Щастя окупованої Луганської області, записали відповідне відеозвернення до Владіміра Путіна.

 

Перед вересневими виборами в Росії завели дев’ять кримінальних та 51 адміністративну справу на незалежних кандидатів і тих, кого влада розглядає як потенційних опонентів на виборах. Усього нарахували 85 епізодів адміністративного та кримінального переслідування. 53 з них – у Москві. З переслідуванням, або зі зняттям з виборів, або відмовою в реєстрації зіткнулися 64 особи, у тому числі 35 депутатів у 12 регіонах Росії. 47 осіб позбавлені права обиратись. Путін прибирає «конкурентів».

 

Рада законодавців РФ схвалила ідею Башкортостану про заборону пропаганди «чайлдфрі». Про це заявив речник Держзбору Константін Толкачьов. Розроблений башкирськими депутатами законопроект передбачає внесення змін до федерального закону «Про захист дітей від інформації, що завдає шкоди їхньому здоров’ю та розвитку». Зокрема, пропонується заборонити пропаганду добровільної відмови від народження дітей та ідеологію бездітності.

 

Путін своїм указом запровадив у країні звання «Мати-героїня». Звання зможуть отримати громадянки Росії, які народили та виховали 10 і більше дітей, які є громадянами Росії. Його присвоюватимуть при досягненні десятою дитиною віку одного року та за умови, що всі інші дев’ять дітей до цього моменту живі. Ще один ідіотизм, у спробі збільшити поголів’я майбутнього гарматного м’яса.

 

Роскомнагляд виділив 58 млн рублів на створення системи «Окулус», яка за допомогою нейромереж повинна буде аналізувати тексти, фотографії та відео на сайтах, у соцмережах та месенджерах на предмет забороненої інформації. До списку забороненого контенту Роскомнагляд відніс матеріали з ознаками екстремізму та тероризму, заклики до незаконних масових заходів, неповагу до влади, інформацію про способи самогубств та виготовлення наркотиків. Крім того, до цього переліку віднесли гей-пропаганду та демонстрацію вживання тютюнової продукції.

 

Для віруючих російських солдатів створять експериментальні мобільні польові храми. Це буде зразок мобільного храму на базі автомобіля УАЗ «Патріот», а також зразок польового храму на базі армійського намету. Вбивства за сприяння церкви. 

 

Росії не вдалося досягти успіху в інформаційній війні проти України, заявив голова Центру урядового зв’язку Великобританії Джеремі Флемінг. «Поки що президент Путін повністю програв інформаційну війну в Україні та на Заході. Хоча це є приводом для радості, ми не повинні недооцінювати те, як російська дезінформація діє в інших країнах світу».

 

Владімір Путін під час розмови з президентом Франції Емманюелем Макроном заявив, що українська сторона систематично обстрілює окуповану РФ Запорізьку АЕС. Однак на свіжих супутникових знімках АЕС, які оприлюднила компанія Maxar Technologies, немає слідів «систематичних обстрілів». Аналіз фотографій показав, що помітні на них руйнування практично не відрізняються від тих, що були зафіксовані 19 липня. Путін знову бреше.

 

За даними Єврейського агентства «Сохнуть», з початку т.зв. «спецоперації» Росію залишило 25 000 євреїв із близько 165 000, що мешкають у країні. Раніше Мін’юст звернувся до суду з вимогою ліквідувати російське представництво організації, яка, зокрема, надає допомогу в репатріації до Ізраїлю.

 

Мінцифри РФ запропонувало знизити вимоги до якості зразків у Єдиній біометричній системі задля її наповнення. Експерти попереджають про ризики такого зниження якості — в результаті одна людина може бути визначена за іншу. Банки пропонують відмовитись від ідеї всіх «заганяти в ЄБС».

 

Сенатор від Ханти-Мансійського автономного округу Едуард Ісаков назвав «зрадником» свою доньку від першого шлюбу після того, як вона виїхала з Росії та розкритикувала так звану «військову операцію» Росії в Україні. Ісаков зрікся дочки і зазначив, що не виховував її з трьох років.

 

Викладач історії у школі №24 у Набережних Човнах (Татарстан), активіст Раушан Валіуллін повідомив, що у вересні та жовтні цього року в кабінетах загальноосвітньої установи, у тому числі його, «буде встановлено відеоспостереження з метою контролю за виконанням співробітниками своїх обов’язків». Лист за підписом директора школи Ільгізара Бісерова Валіуллін опублікував на своїй сторінці у Facebook.

 

Викладачі так званого кримського федерального університету в окупованому Криму назвали російських військових, які беруть участь у війні Росії в Україні, прикладом для підростаючого покоління. «Вони примножують славні перемоги радянської та російської армій у Великій Вітчизняній війні та локальних збройних конфліктах. А російські регіони мають підтримувати своїх воїнів, відновлювати промисловість та протидіяти не лише військовим силам України, а й західним пропагандистам”.

 

Фонд Боротьби з Корупцією звернувся до Франції та Швейцарії ініціювати запровадження санкцій ЄС проти колишньої дружини Путіна. «Ми довели, що закордонна нерухомість Людміли Очєрєтной (Путіної) та її нового чоловіка була куплена на корупційні гроші. Їхні активи мають бути заарештовані“. Раніше команда Навального опублікувала велике розслідування, в якому показала те, на чому заробляла Людміла Очєрєтная (Путіна).

 

Батьки дітей із цукровим діабетом 1 типу повідомили, що їм не видають системи моніторингу глюкози в крові, голки для шприц-ручок, тест-смужки, інсулінові помпи та інші витратні матеріали. Після початку вторгнення російських військ в Україну і подальших санкцій багатьох росіян почало турбувати питання постачання в РФ іноземних медикаментів. У тому числі й інсуліну.

 

«Ми пересилаємо пігулки один одному поштою, тому що невеликий пропуск загрожує проблемами з нирками, а великий – їх повною відмовою. При цьому МОЗ РФ відмовляється внести препарат до реєстру життєво важливих». У Росії вже кілька місяців триває дефіцит низки вкрай важливих препаратів. Не тому, що їх не постачають, а нібито через порушену логістику. Але як її відновлювати, мабуть, ніхто не знає.

 

Десантник із Волгоградської області Павєл Філатʼєв, який брав участь у вторгненні в Україну і написав про це мемуари «ZOV», залишив Росію. У книзі Філатʼєв назвав головною причиною невдач російської армії відсутність морального права нападати на іншу країну.

 

У російській університетській системі цього року стався недобір, і ВНЗ довелося суттєво знизити прохідний бал іноді на третину, а в деяких випадках майже вдвічі. Тож на бюджетні місця потрапили трієчники.

 

Казахстанське видання Ratel.kz відмовилося видалити матеріал про війну в Україні на вимогу Роскомнагляду. «Як довго росіяни підтримуватимуть війну Росії в Україні?» – матеріал із таким заголовком з’явився на сайті видання Ratel.kz ще у липні. Автор наводить результати соціологічних опитувань та дані про ймовірні втрати російської армії в Україні. Роскомнагляд пригрозив, що у разі відмови інтернет-ресурс буде заблоковано на території Росії. Юристи зазначають, що Роскомнагляд може заблокувати інтернет-ресурс у самій Росії, а в Казахстані ця організація не має жодних повноважень.


Ukrainian Women’s Guard

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE

Subscribe to our channels and pages^

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard